BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wybory z 10 kandydatami. PKW właśnie zarejestrowała ostatnią czwórkę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Wybory prezydenckie z 10. kandydatami

Jeden z dziesięciu – tytuł popularnego teleturnieju jak ulał pasuje do określenia tegorocznej rozgrywki o Pałac Prezydencki. W wyborach prezydenckich 2020 wystartuje bowiem dziesięciu kandydatów, a prezydentem zostanie tylko jeden.

O sześciu kandydatach ubiegających się o najwyższy urząd w państwie słyszymy od miesięcy. Dla porządku przypomnijmy, że o reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na przełomie roku swój start ogłosili również: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Wiosny Robert Biedroń, publicysta Szymon Hołownia, a także jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

Kim są pozostali czterej kandydaci? Najbardziej znany wśród nich to były poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak, który chęć walki o prezydenturę zgłosił kilka tygodni temu. Ale swój komitet zarejestrowali również były eurodeputowany Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek, uchodzący za bliskiego współpracownika o. Tadeusza Rydzyka, były europoseł LPR a następnie PiS Mirosław Piotrowski, a także Paweł Tanajno, który w poprzednich wyborach prezydenckich zajął ostatnie miejsce, uzyskując zaledwie 0,2 proc. głosów.

Historia się powtarza

Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach prezydenckich o najwyższy urząd w państwie ubiegało się 11 kandydatów. 10 pretendentów o prezydenturę walczyło 10 lat temu, gdy wybory podobnie jak teraz odbywały się w szczególnych warunkach w związku z katastrofą smoleńską. Najwięcej, bo aż 17 kandydatów ubiegało się o prezydenturę w 1995 roku, w drugich powszechnych wyborach prezydenckich w III RP, które wygrał Aleksander Kwaśniewski (w II turze pokonał urzędującego prezydenta Lecha Wałęsę).

Znamy kandydatów w wyborach prezydenckich, zagadką wciąż pozostaje ich data i forma. PiS forsuje pomysł glosowania korespondencyjnego, które – jak chce partia rządząca - miałyby się odbyć w którymś z konstytucyjnych terminów (jak pierwotnie zakładano 10 maja, bądź 17 maja).

Tagi:

wybory prezydenckie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]