BiznesINFO.pl
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Jakub Kaminski/EAST NEWS

WP opublikowała informacje o majątku Morawieckich. Mają miliony złotych

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Majątek Morawieckiego nadal budzi sporo kontrowersji. Z uwagi na umowę o podziale majątku premier nie musi wykazywać nieruchomości należących do jego żony w oświadczeniach majątkowych. Mimo tego Wirtualna Polska dotarła do ksiąg wieczystych i oszacowała wartość majątku Mateusza i Iwony Morawieckich na ok. 40 mln zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co składa się na majątek Morawieckiego

  • Jakich informacji w dalszym ciągu brakuje

  • Co na temat oświadczenia majątkowego premiera mówił rzecznik rządu

Majątek Morawieckiego i jego żony warty 40 mln zł

Majątek Morawieckiego od kilku lat jest kwestią sporną. Wszystko za sprawą umowy o podziale majątku, którą ówczesny prezes zarządu Banku Zachodniego WBK zawarł ze swoją małżonką Iwoną Morawiecką. Dzięki temu nie jest zobowiązany umieszczać w swoich oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które należą do jego żony.

Mimo tego Wirtualna Polska postanowiła sprawdzić, ile może wynosić majątek Morawieckiego. Dziennikarzom udało się odnaleźć Mateusza i Iwonę Morawieckich w 24 księgach wieczystych.

Z dokumentów wynika, że żona premiera jest właścicielką dwóch mieszkań na warszawskim Mokotowie, a także dwóch mieszkań i lokalu użytkowego w kamienicy przy wrocławskim rynku. Poza tym posiada również 15 hektara ziemi we Wrocławiu i działkę nad Bzurą o powierzchni pół hektara.

Z kolei na majątek Morawieckiego składa się dom (150 mkw.) o wartości 1,9 mln zł oraz mieszkanie (72,4 mkw.) wycenione na 1,1 mln zł. Poza tym z oświadczenia majątkowego premiera wynika, że posiada dom (100 mkw.), którego wartość wraz z działką wynosi 3,5 mln zł. Premier jest także właścicielem połowy szeregówki (180 mkw.) o wartości 600 tys. zł.

W ramach wspólnego majątku Morawieccy posiadają segment we Wrocławiu (180 mkw.) o wartości 1,35 mln zł. Łączna wycena nieruchomości, którymi zarządzają, oscyluje w granicach 31 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze oszczędności, dlatego też Wirtualna Polska szacuje, że majątek Morawieckiego i jego żony może wynosić ok. 40 mln zł.

Majątek Morawieckiego zagranicą? To nadal pozostaje tajemnicą

Mimo wnikliwej analizy ksiąg wieczystych ujawniony przez Wirtualną Polskę majątek Morawieckiego może być niepełny. Nieruchomości, które opisuje portal, znajdują się wyłącznie na terytorium Polski. W polskich księgach wieczystych nie są ujawniane posiadłości zagraniczne, dlatego też trudno ocenić, czy Iwona Morawiecka jest właścicielką domów w innych państwach.

Z dość dużą dozą pewności można stwierdzić, że sam premier nie posiada żadnych zagranicznych nieruchomości, ponieważ musiałby je wykazać w swoim oświadczeniu majątkowym. Portal bankier.pl donosi, że wielką niewiadomą pozostaje także kwestia oszczędności żony Morawieckiego.

Rzecznik rządu o majątku Morawieckiego

O majątek Morawieckiego był pytany rzecznik rządu Piotr Müller w trakcie konferencji prasowej w Brukseli. - Wszystkie majątki polityków zgodnie z ustawą, która mówi o oświadczeniach majątkowych, są jawne - wskazywał przedstawiciel rządu.

Müller przyznał, że wielkość majątku premiera „chyba nie jest zaskoczeniem”, ponieważ oświadczenie w tej sprawie można pobrać ze strony rządowej. - Zachęcam tych, wszystkich, którzy mają jakieś wątpliwości, by do tego oświadczenia po prostu zajrzeli - podsumował rzecznik.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >