Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Właściciele Biedronki najbogatszymi Portugalczykami. Zgromadzili niewiarygodny majątek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 07.02.2023 20:13

Właściciele Biedronki najbogatszymi Portugalczykami. Zgromadzili niewiarygodny majątek

biedronka-sklep-promocja-biznesinfo
BiznesInfo

Sieć sklepów Biedronka odniosła w naszym kraju ogromny sukces. Miliony Polaków, zachęconych niskimi cenami i częstymi promocjami, regularnie dokonuje tam zakupów. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że jej właściciele są obecnie najbogatszą rodziną w Portugalii.

Rodzina Soares dos Santos, która kontroluje popularną sieć sklepów, jest obecnie najzamożniejszą rodziną w Portugalii, a jej majątek sięga ponad 5,7 mld euro, informuje „tvn24.pl” za lisbońskim tygodnikiem „Visao”.

Przełomowe wejście na polski rynek

Założycielem sieci sklepów Biedronka był przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu. Pierwszy sklep tej sieci otwarto w Poznaniu w 1995 r.

Dwa lata później Jerónimo Martins odkupiło od Elektromisu 210 sklepów Biedronka i od tego czasu nastapił zaskakujący rozwój sieci sklepów z logo charakterystycznego owada.

We wrześniu 2014 r. sieć uruchomiła 2500. sklep, a w lutym 2019 r. sklep nr 3000.

Ile obecnie jest Biedronek w Polsce?

Na koniec drugiego kwartału 2022 r. największa w kraju sieć detaliczna liczyła 3283 placówek, podaje serwis „wiadomoscispozywcze.pl". Zlokalizowane są one zarówno w większych jak i mniejszych miastach, ale także na prowincjach, gdzie cieszą się dobrą renomą i zaufaniem klientów. Sklepy Biedronki zlokalizowane są w ponad 1100 miejscowościach.