BiznesINFO.pl
WHO z komunikatem w sprawie maseczek

Pexels/Anna Shvets

Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić

25 Sierpnia 2020

(Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

WHO przygotowało nowe zalecenia w sprawie maseczek, które na stałe wkroczyły do pandemicznej rzeczywistości. Po wnikliwych badaniach eksperci doszli do wniosku, że zakrywanie nosa i ust nie jest wskazane dla wszystkich grup wiekowych. Kto według WHO nie p

WHO z nowymi wskazaniami

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) postanowiły ponownie pochylić się nad kwestią noszenia maseczek. Specjaliści WHO ocenili, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny zakrywać nos i usta zwłaszcza w przypadku niemożności zachowania bezpiecznego dystansu społecznego od innych osób (1 m).

Co z młodszymi? W oficjalnym komunikacie WHO wskazuje, że sprawa jest bardziej złożona. Konieczność zakładania maseczek przez dzieci w przedziale wiekowym 6-11 zależy bowiem od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę skalę transmisji koronawirusa w najbliższym otoczeniu, predyspozycje dzieci do prawidłowego korzystania z maseczek oraz nadzór osoby dorosłej. Nie bez znaczenia jest także kontakt młodszych dzieci z osobami starszymi i uskarżającymi się na choroby współistniejące.

WHO odradza noszenie maseczek jednej grupie wiekowej

W najnowszym oświadczeniu WHO i UNICEF wskazały, że dzieci w wieku 5 lat i młodsze nie powinny zakrywać nosa i ust. Noszenie maseczek może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i ogólny interes najmłodszych dzieci.

Onet podaje, że to starsze dzieci, a nie młodsze odgrywają bardziej istotną rolę w przenoszeniu koronawirusa. Jednak zarówno WHO, jak i UNICEF zaznaczyły potrzebę zgromadzenia szczegółowych danych, aby ocenić udział najmłodszych w transmisji patogenu.

Maseczki w zaleceniach WHO i rządów państwowych

Maseczki stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości w czasie pandemii. WHO po raz pierwszy wydało oficjalne zalecenie dotyczące zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej dopiero 5 czerwca 2020 r. Od samego początku brakowało jednak zaleceń w sprawie dzieci. Rządy poszczególnych państw samodzielnie podejmowały decyzje w sprawie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek przez konkretne grupy wiekowe. W Polsce z obowiązku zakrywania nosa i ust były zwolnione dzieci do lat 4.

Z najnowszych danych WHO wynika, że pandemia nie ustaje. Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie to ponad 23,6 mln. Z powodu COVID-19 zmarło już więcej niż 814 tys. osób.

<

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poradnik i szkolenia ZUS z Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polpharma pracuje nad przejęciem Zentiva za 4 miliardy dolarów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą poprawki w Polskim Ładzie. Rząd obiecuje. Skorzystają zleceniobiorcy i emeryci

Czytaj więcej >