BiznesINFO.pl
WHO z komunikatem w sprawie maseczek

Pexels/Anna Shvets

Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić

25 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

WHO przygotowało nowe zalecenia w sprawie maseczek, które na stałe wkroczyły do pandemicznej rzeczywistości. Po wnikliwych badaniach eksperci doszli do wniosku, że zakrywanie nosa i ust nie jest wskazane dla wszystkich grup wiekowych. Kto według WHO nie p

WHO z nowymi wskazaniami

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) postanowiły ponownie pochylić się nad kwestią noszenia maseczek. Specjaliści WHO ocenili, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny zakrywać nos i usta zwłaszcza w przypadku niemożności zachowania bezpiecznego dystansu społecznego od innych osób (1 m).

Co z młodszymi? W oficjalnym komunikacie WHO wskazuje, że sprawa jest bardziej złożona. Konieczność zakładania maseczek przez dzieci w przedziale wiekowym 6-11 zależy bowiem od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę skalę transmisji koronawirusa w najbliższym otoczeniu, predyspozycje dzieci do prawidłowego korzystania z maseczek oraz nadzór osoby dorosłej. Nie bez znaczenia jest także kontakt młodszych dzieci z osobami starszymi i uskarżającymi się na choroby współistniejące.

WHO odradza noszenie maseczek jednej grupie wiekowej

W najnowszym oświadczeniu WHO i UNICEF wskazały, że dzieci w wieku 5 lat i młodsze nie powinny zakrywać nosa i ust. Noszenie maseczek może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i ogólny interes najmłodszych dzieci.

Onet podaje, że to starsze dzieci, a nie młodsze odgrywają bardziej istotną rolę w przenoszeniu koronawirusa. Jednak zarówno WHO, jak i UNICEF zaznaczyły potrzebę zgromadzenia szczegółowych danych, aby ocenić udział najmłodszych w transmisji patogenu.

Maseczki w zaleceniach WHO i rządów państwowych

Maseczki stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości w czasie pandemii. WHO po raz pierwszy wydało oficjalne zalecenie dotyczące zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej dopiero 5 czerwca 2020 r. Od samego początku brakowało jednak zaleceń w sprawie dzieci. Rządy poszczególnych państw samodzielnie podejmowały decyzje w sprawie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek przez konkretne grupy wiekowe. W Polsce z obowiązku zakrywania nosa i ust były zwolnione dzieci do lat 4.

Z najnowszych danych WHO wynika, że pandemia nie ustaje. Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie to ponad 23,6 mln. Z powodu COVID-19 zmarło już więcej niż 814 tys. osób.

<

Tagi:

Maseczkiwho

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >