BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Prezydent USA kazał brać na koronawirusa popularny, ale niesprawdzony lek. WHO jednak przestrzega

6 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

WHO nie potwierdziło skuteczności leku, ale Donald Trump zaleca jego zażywanie. Preparat służący do leczenia malarii nie przeszedł jeszcze niezbędnych testów, a jego stosowanie może wywoływać skutki uboczne.

WHO w opozycji do retoryki Trumpa

WHO twierdzi, że zanim konkretny lek zostanie zarekomendowany do powszechnego użytku konieczne jest przeprowadzenie testów. Innego zdania jest prezydent USA Donald Trump, który w trakcie sobotniego chaotycznego przemówienia nawoływał Amerykanów do zażywania leku na malarię, ponieważ może to pomóc zwalczyć koronawirusa.

Badacze oceniają hydroksychlorochinę dość obiecująco, ale testy nad tym lekiem są dopiero w planach. Specyfik ma wiele skutków ubocznych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Nie powinny go przyjmować przede wszystkim osoby cierpiące na niewydolność nerek lub choroby serca – podaje o2.pl.

Hydroksychlorochina to organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie przeciwmalaryczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wątpliwe działanie prezydenta

WHO wydało oficjalne oświadczenie, w którym odradza stosowanie leku na malarię. Natomiast Donald Trump przyznał, że gdyby był chory, a jego „lekarze nie znaleźliby przeciwwskazań” to sam przyjąłby ten preparat.

Poza WHO także amerykańscy eksperci w dziedzinie medycyny i biotechnologii odradzają przyjmowanie leku na malarię. Światowej sławy lekarz Anthony Fauci niejednokrotnie podkreślał, że nie ma dowodów na skuteczność działania leku rekomendowanego przez Trumpa.

Nie jest to pierwszy raz kiedy prezydent USA namawia rodaków do zażywania hydroksychlorochiny. Co najmniej jedna osoba zmarła w wyniku zastosowania się do rady Trumpa o samodzielnym leczeniu – pisze vanityfair.com.

Tysiące zachorowań i zgonów

Prognozy Białego Domu wskazują, że w wyniku COVID-19 może umrzeć od 100 tys. do 200 tys. Amerykanów. W trakcie sobotniego wystąpienia prezydent USA przyznał, że jest przygotowany, bo wie, że „będzie dużo śmierci”.

Naczelny lekarz USA Jarome Adams oznajmił, że nadchodzący tydzień będzie najtrudniejszym w życiu większości Amerykanów. „To będzie nasze Pearl Harbour, nasz 11 września. Chcę, żeby Ameryka to zrozumiała” – ostrzegł medyk, którego cytuje tvn24.pl.

Na ten moment zakażonych jest ok. 337 tys. Amerykanów. Najnowsze dane wskazują, że zmarło już ponad 9,5 tys. osób. Najbardziej niepokojąca sytuacja ma miejsce w stanie Nowy Jork, gdzie odnotowano 114 tys. zakażeń i 3,5 tys. zgonów.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >