BiznesINFO.pl Finanse Ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł na wniosek
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł na wniosek

4 marca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Z dniem 1 marca wzrosło wiele świadczeń, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z nich zostanie wypłacone po złożeniu wniosku, ale tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Komu przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS-u?

Wielu Polaków może starać się o dodatkowe pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele świadczeń, które są wsparciem finansowym dla Polaków. Jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej, który wypłacany jest osobom, które nie posiadają rodziców . Pieniądze przysługują także w sytuacji, gdy matka potencjalnego beneficjenta zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana i nie uczestniczył w jego życiu od momentu narodzin.

Dodatek dla sieroty zupełnej jest przyznawany tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba posiada prawo do pobierania renty rodzinnej.

Urzędy skarbowe zaskakują. Chodzi o zwrot podatku

Ważny dodatek w górę. Tyle teraz wynosi świadczenie

1 marca odbyła się waloryzacja świadczeń finansowych, które są wypłacane wielu Polakom. Podwyżka objęła także dodatek dla sieroty zupełnej, który wcześniej wynosił 553,30 złotych miesięcznie, a teraz kwota ta jest już na poziomie 620,36 złotych miesięcznie .

Co ważne, dodatek wraz z rentą rodzinną może być przyznawany do momentu ukończenia 25. roku życia, ale tylko pod warunkiem, że beneficjent kontynuuje naukę i przedstawił odpowiednie dokumenty, które to poświadczają.

Zobacz także: Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Aby dostać świadczenie, trzeba złożyć wniosek i szereg dokumentów

Aby starać się o wypłatę dodatku dla sieroty zupełnej, należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odpowiednim wnioskiem , a do niego dołączyć dokumenty, takie jak: dokumenty potwierdzające datę śmierci rodziców lub dokument, który poświadcza datę zgonu matki i akt urodzenia, w którym zawarto informację, że ojciec od narodzin był nieznany.

Powyższe dokumenty wraz z wnioskiem możemy dostarczyć do odpowiedniej jednostki ZUS-u osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Wielkie zmiany w rachunkach za prąd. Dzięki temu zapłacisz mniej
Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Tyle wypłaca mu ZUS
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie