Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacyjne płatności BLIK-iem. Nie zawsze da się zapłacić
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.07.2023 14:04

Wakacyjne płatności BLIK-iem. Nie zawsze da się zapłacić

Telefon
East News

Podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych wszyscy zastanawiają się nad tym, jak płacić za zakupy. Spora część Polaków preferuje płatności Blikiem - i wielu będzie zaskoczonych możliwościami (lub nie-możliwościami) Blika zagranicą.

Zagraniczne płatności

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre po zakończeniu roku szkolnego. Wielu Polaków albo planuje urlopy, albo właśnie na nie wyjeżdża bądź już z nich korzysta

Nietrudno się domyślić, że setki rodaków wybrało wakacje poza granicami naszego kraju. Jedni preferują Morze Śródziemne, inni Egipt bądź nawet kraje po drugiej stronie świata. To jednak rodzi pytania co do metod płatności.

Gotówką, kartą, Blikiem

Spora część osób woli płacić gotówką w lokalnej walucie. Uzasadniają to argumentem, iż przewalutowanie przy płatnościach kartą jest niekorzystne i płaci się więcej.

Inni Polacy wolą nie zmieniać swoich przyzwyczajeń poza granicami kraju i płacą swoimi kartami wielowalutowymi. Są również i tacy, którzy chcieliby płacić Blikiem, lecz nie są pewni czy faktycznie zadziała.

Blik zadziała, ale pod warunkami

Jak wynika z informacji portalu Interia.pl, płatności Blikiem poza Polską są mocno ograniczone. Przede wszystkim nie ma szans na wypłatę pieniędzy z bankomatu za pośrednictwem tego polskiego systemu.

Do zapłacenia Blikiem za zakupy poza granicami Polski wymagany jest telefon z włączoną obsługą płatności NFC oraz terminal obsługujący karty MasterCard. Z informacji Interii wynika, że jedyną możliwą formą płatności jest Blik zbliżeniowy - przepisanie kodu z aplikacji nie jest możliwe. Plus jest natomiast taki, że na terminalu można wybrać płatność w euro lub po kursie w złotówkach.