Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Tarcza 3.0 z kontrowersyjnym zapisem. Fatalne wieści dla prawie 600 tys. Polaków
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 30.04.2020 02:00

Tarcza 3.0 z kontrowersyjnym zapisem. Fatalne wieści dla prawie 600 tys. Polaków

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wakacje nie dla nauczycieli. Tarcza 3.0 zawiera niekorzystny zapis

Rząd przyjął we wtorek trzecią tarczę antykryzysową. Projekt zawiera kolejne rozwiązania dotyczące gospodarki, ale nie tylko. Okazuje się, że tarcza zezwala ministrowi edukacji na uchylenie awansu zawodowego nauczycieli oraz wakacji, jakie im przysługują. “GW” podaje, że może tak być, jeśli wymusi to konieczność przeprowadzenia egzaminów w późniejszych terminach.

Nauczyciele bez wakacji? ZNP nie ma wątpliwości

W rozmowie z “GW” Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że z legislacyjnego punktu widzenia takie działanie jest pozbawione podstaw prawnych. I dodaje, że tak naprawdę nie do końca wiadomo, co minister chce odebrać nauczycielom. Specustawa nie określa, czy chodzi o ustawowe wakacje w lipcu i sierpniu czy nauczycieli z placówek nieferyjnych, takich jak przedszkola.

Wątpliwości jest znacznie więcej - jak to się ma do decyzji o powrocie do szkół i przedszkoli. Szef ZNP chciałby też uzyskać odpowiedź na pytanie, jaki jest związek między odebraniem wakacji i awansem zawodowym. To pozostaje zagadką.

Chcą odebrać wakacje nauczycielom. Będą protestować

“Solidarność” już zapowiedziała protest w związku z przepisami zawartymi w nowej tarczy antykryzysowej. - Planujemy internetową akcję protestacyjną, będziemy wysyłać maile przeciwko tego rodzaju zapisom do premiera, ministra, a nawet posłów - mówi “GW” Wojciech Miśko z oświatowej „Solidarności” w Wielkopolsce. 

Przedstawiciel “S” dodaje, że taki zapis nie jest potrzebny, tym bardziej, że rok szkolny ma się zakończyć w terminie. Przynajmniej tak zapewnia minister edukacji. W wakacje mają odbyć się egzaminy, ale Miśko zapewnia, że to można zorganizować bez tak krzywdzących rozwiązań.

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.