Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Upada duża niemiecka sieć domów towarowych. Ponad 4 tys. osób straci pracę
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.04.2023 18:27

Upada duża niemiecka sieć domów towarowych. Ponad 4 tys. osób straci pracę

None
facebook/Galeria-Karstadt-Kaufhof

Popularna niemiecka sieć domów handlowych - Galeria Karstadt Kaufhof (GKK) upada. Właśnie został zatwierdzony plan jej upadłości i restrukturyzacji.

Upadek niemieckiej sieci

Jak podaje serwis tvp.info planowane obecnie zamknięcie 47 domów towarowych oznacza utratę pracy dla ponad 4 tys. z blisko 17 tys. pracowników.

- Pod koniec 2022 r. Galeria Karstadt Kaufhof po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat szukała ratunku w procedurze tarczy ochronnej. Firma uzasadniała problemy konsekwencjami pandemii COVID-19 oraz inwazji Rosji na Ukrainę – podaje tvp.info.

Problemy polskich firm

BIG MIK - znana w Poznaniu burgerownia kończy swoją działalność. Poinformował o tym fakcie właściciel. Przyznał, że głównym powodem, który nie pozwolił przetrwać biznesowi, są ogromne podwyżki cen za czynsz.

“Długo się zbierałem, żeby podjąć tą decyzje. Nie było łatwo, bo wraz z całą załogą i rodziną walczyliśmy o to, żeby nie dać się przeciwnościom w postaci: zabójczych cen prądu, gazu, produktów, inflacji, wcześniej Covidu..itd” - poinformował właściciel burgerowi Mikołaj Zimowski.

Dodał, że "gwoździem do trumny" stała się wraz z Nowym Rokiem horrendalna podwyżka czynszu, co sprawiło, że po prostu prowadzenie gastro biznesu nie ma większego sensu.

Upada również jedna z największych firm drobiarskich w Polsce

Firma Res–Drob, największa firma drobiarska w województwie podkarpackim również ogłosiła upadłość. Pracę straci 270 osób.

Poza dystrybucją mięsa drobiowego na terenie Polski, firma działała na rynku europejskim. Res-Drob eksportował swoje produkty także do krajów afrykańskich oraz azjatyckich.  

50 procent mięsa spółka eksportowała do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii, a także do Wietnamu, Hongkongu i do krajów Afryki Środkowej.