BiznesINFO.pl
pieniądze

East News

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmie Profi Credit Polska. Dotyczą one naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Spółka zaprzecza tym zarzutom i deklaruje gotowość do współpracy z UOKiK.

Zarzuty stawiane Profi Credit

Jak wyjaśniono w informacji UOKiK, zarzuty dotyczą sposobu windykacji. "Windykacja terenowa jest praktyką legalną i stosowaną, ale powinna mieć charakter polubowny, negocjacyjny i dyskretny, bez angażowania osób trzecich (współpracowników, sąsiadów)" - podkreślił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z dotychczasowych ustaleń Urzędu wynika, że spółka "z nadzwyczajną intensywnością kontaktuje się z dłużnikami, wywierając na nich dużą presję poprzez liczne wiadomości, telefony czy wizyty windykatorów".

Jak wskazuje Urząd, konsumenci skarżą się na brak profesjonalizmu ze strony reprezentantów spółki, a także działania, które wywołują w nich uczucie lęku i zastraszania.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Profi Credit Polska grozi kara w wysokości 10 proc. obrotu - podał UOKiK.

Profi Credit  odpowiada na zarzuty

W stanowisku przesłanym do PAP Profi Credit podaje, że spółka, tak jak każdy inny podmiot działający w branży pożyczkowej, jest uprawniona do działań windykacyjnych. Zdaje sobie sprawę, że działania windykacyjne mogą wywoływać u klientów negatywne odczucia, jednak głównym celem tych działań jest ograniczenie wzrostu zadłużenia klientów. W oświadczeniu Profi Credit Polska zaznacza, że przywiązuje dbałość, by kontaktować się z klientem zgodnie z prawem i zachowaniem dobrych obyczajów i zasad życia społecznego. 

Jednocześnie Profi Credit Polska zaznacza, że pozostaje otwarta na sugestie ze strony UOKiK dotyczące kontaktów z klientami, a także deklaruje współpracę z UOKiK w celu wyjaśnienia wątpliwości i wypracowania modelu działania chroniącego interesy zarówno spółki, jak i klientów. 

Profi Credit to jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce. Na rynku działa od 2004 roku i posiada 130 oddziałów na terenie kraju.

Tagi:

pożyczkadług

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >

Finanse

W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Czytaj więcej >