Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.11.2022 13:39

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

pieniądze
East News

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmie Profi Credit Polska. Dotyczą one naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Spółka zaprzecza tym zarzutom i deklaruje gotowość do współpracy z UOKiK.

Zarzuty stawiane Profi Credit

Jak wyjaśniono w informacji UOKiK, zarzuty dotyczą sposobu windykacji. "Windykacja terenowa jest praktyką legalną i stosowaną, ale powinna mieć charakter polubowny, negocjacyjny i dyskretny, bez angażowania osób trzecich (współpracowników, sąsiadów)" - podkreślił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z dotychczasowych ustaleń Urzędu wynika, że spółka "z nadzwyczajną intensywnością kontaktuje się z dłużnikami, wywierając na nich dużą presję poprzez liczne wiadomości, telefony czy wizyty windykatorów".

Jak wskazuje Urząd, konsumenci skarżą się na brak profesjonalizmu ze strony reprezentantów spółki, a także działania, które wywołują w nich uczucie lęku i zastraszania.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Profi Credit Polska grozi kara w wysokości 10 proc. obrotu - podał UOKiK.

Profi Credit  odpowiada na zarzuty

W stanowisku przesłanym do PAP Profi Credit podaje, że spółka, tak jak każdy inny podmiot działający w branży pożyczkowej, jest uprawniona do działań windykacyjnych. Zdaje sobie sprawę, że działania windykacyjne mogą wywoływać u klientów negatywne odczucia, jednak głównym celem tych działań jest ograniczenie wzrostu zadłużenia klientów. W oświadczeniu Profi Credit Polska zaznacza, że przywiązuje dbałość, by kontaktować się z klientem zgodnie z prawem i zachowaniem dobrych obyczajów i zasad życia społecznego. 

Jednocześnie Profi Credit Polska zaznacza, że pozostaje otwarta na sugestie ze strony UOKiK dotyczące kontaktów z klientami, a także deklaruje współpracę z UOKiK w celu wyjaśnienia wątpliwości i wypracowania modelu działania chroniącego interesy zarówno spółki, jak i klientów. 

Profi Credit to jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce. Na rynku działa od 2004 roku i posiada 130 oddziałów na terenie kraju.