Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > UOKiK reaguje w sprawie Lidla i Biedronki. Poszło o tani alkohol
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.02.2024 20:02

UOKiK reaguje w sprawie Lidla i Biedronki. Poszło o tani alkohol

Lidl Biedronka logo
East News/Arkadiusz Ziółek / Biznesinfo

Po SMS-ach i walce na ceny, sprawy między Lidlem a Biedronką przeniosły się do sądu. Teraz sytuacją zainteresował się UOKiK. Z powodu szokująco niskich cen alkoholi, w tym wódki za 10 zł, sprawa trafiła do prokuratury.

Takie promocje łamią przepisy

W ostatnim czasie spór Lidla i Biedronki poskutkował licznymi promocjami. Szczególnie głośno zrobiło się z powodu niskich cen wódki - półlitrowa butelka kosztowała niecałe 10 zł. Do obniżek przyłączył się również Kaufland, a sprawą zainteresował się UOKiK. Jak wyjaśnili przedstawiciele urzędu, zastosowana forma przecen mogła łamać przepisy w związku z promocją wysokoprocentowego alkoholu.

Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary

Alkohol znikał z półek

Jak można się domyślić, niezwykle niskie ceny ”pozytywnie” wpłynęły na sprzedaż. Alkohol znikał z półek sklepowych. To niepokojące zjawisko sprawiło, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował się zgłosić sprawę do prokuratury.

Ze wstępnej analizy wynika, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, obniżka cen alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych. Oznacza to, że tematyka reklamy oraz promocji alkoholi powinna zainteresować organy ścigania - wyjaśnił UOKiK.
 

Konsument musi wiedzieć

Urząd zwrócił również uwagę na fakt, iż konsument musi dostać od sklepu iasną informację o cenie produktu. "Cena nie może wprowadzać w błąd”. W ostatnim czasie na chaos cenowy uskarżali się przede wszystkim klienci Biedronki.

Zarówno ta sieć, jak i Kaufland nie odniosły się do oświadczenia UOKiK. Lidl natomiast podkreślił, że "cena produktu podyktowana była warunkami rynkowymi i obowiązywała wyłącznie krótkoterminowo". Nie wiadomo jednak, czy takie wytłumaczenie zostanie uznane za wystarczające.

źródło: interia biznes