BiznesINFO.pl

Biznes Info

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

29 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W 2022 r. co piąta polska firma zamierza zatrudnić pracowników z Ukrainy, wynika z wyników ankiety zaprezentowanej na wtorkowej konferencji „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service. Ukraińcy mogą też nieźle zarobić, większość z nich otrzymuje płacę godzinową brutto do 25 zł.

Kto poszukuje pracowników z Ukrainy w Polsce

Najczęściej dodatkowe zatrudnienie (60 proc. firm) pracowników z Ukrainy w 2022 r. deklarują firmy z branży HoReCa, czyli związane z hotelarstwem i gastronomią. Obecnie Ukraińcy pracują w 34 proc. polskich firm.

Na kolejnych miejscach wśród branż, gdzie Ukraińcy mają największe szanse zatrudnienia, są: produkcja (28 proc.) i budownictwo (18 proc.).

Branża HoReCa ma duże możliwości wykorzystania potencjału, jaki na polski rynek mogą wnieść osoby chcące pozostać w Polsce na dłużej. Wynika to z potrzeb kadrowych, które mogą zaspokoić kobiety. Z pewnością potrzebne będą jednak odpowiednie działania ze strony rządu i przedsiębiorców, które pozwolą przekwalifikować wiele Ukrainek i umożliwienie im podjęcie legalnej pracy w Polsce.

W gorszej sytuacji są firmy zatrudniające w większości mężczyzn. Powołanie do wojska i nagły powrót do ojczyzny wielu mężczyzn z Ukrainy spowodował niekiedy zatrzymanie całych linii produkcyjnych, mówił na konferencji Kamil Sobolewski z Pracodawców RP.

Dane wskazują na to, że im większa firma, tym bardziej chętna jest do zatrudniania pracowników z Ukrainy. Chęć zatrudnienia Ukraińców zadeklarowało 16 proc. małych przedsiębiorstw, 20 proc. średnich i 35 proc. dużych.

Gdzie pracuje najwięcej Ukraińców

Zdecydowana większość pracowników z Ukrainy, bo w 39 proc. polskich firm, otrzymuje zatrudnienie na stanowiskach niższego szczebla. Wykwalifikowaną kadrę średniego szczebla Ukraińcy stanowią w 10 proc. przedsiębiorstw, a w 7 proc. z nich stanowią wykwalifikowane kadry wyższego szczebla.

Problem z małą reprezentacją Ukraińców wśród wykwalifikowanej kadry średniego i wyższego szczebla nie oznacza jednak z braku chęci ze strony polskich pracodawców do ich zatrudniania. Sytuację panującą na polskim wyjaśnił Krzysztof Inglot z Personnel Service na podstawie branży medycznej. Lekarze i pielęgniarki w większości rozpoczynają pracę w Polsce, aby otrzymać stosowne unijne pozwolenia, które umożliwią wyjazd dalej na zachód bądź północ Europy. Powodem jest brak oferty polskiej służby zdrowia do godziwego zarobku i warunków rozwoju zawodowego - wyjaśnia ekspert.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce

Najczęściej polskie firmy (24 proc. firm) płacą pracownikom z Ukrainy od 19,7 do 24,9 zł za godzinę pracy brutto. 3 na 10 Ukraińców otrzymuje za swoją pracę w Polsce powyżej 25 zł za godzinę brutto.

Jak dużo pracowników z Ukrainy pojawi się w Polsce

Z wyliczeń Personnel Service wynika, że w Polsce jest obecnie 137 tys. wakatów. To stanowczo za mało, by zapewnić zatrudnienie wszystkim osobom, które niedługo pracy mogą szukać. W Polsce pojawią się 2 mln uchodźców, co oznacza ze realnie na rynku pracy pojawi się 600-700 tys. nowych osób gotowych do podjęcia pracy.

W celu zapewnienia im możliwości zatrudnienia potrzebne będzie jednak solidne wzmocnienie dla polskich przedsiębiorstw ze strony instytucji rządowych. Można tu wymienić m.in. poprawę systemu podatkowego i wynikającą z niego niepewność. Potrzebne będą także uproszczone procedury biurokratyczne, które pozwolą Ukraińcom na szybkie podjęcie pracy. Warto także przekonać firmy wycofujące się z Rosji, aby osiadły w Polsce - wymieniają Eksperci Krzysztof Inglot z Personnel Service i Kamil Sobolewski główny ekonomista z Pracodawcy RP.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >