Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tysiące emerytów żąda od ZUS wypłaty odsetek. Chodzi o spore pieniądze
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 23.06.2023 08:51

Tysiące emerytów żąda od ZUS wypłaty odsetek. Chodzi o spore pieniądze

Pieniądze
BiznesInfo

Jak informuje serwis money.pl, kilkadziesiąt tysięcy seniorów domaga się odsetek od ZUS. Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący ich wypłaty. Sprawa dotyczy ok. 44 tys. osób, głównie kobiet.

Ważny jest rocznik

Serwis podaje, że wiele osób urodzonych w 1953 r. przeszło na wcześniejsze emerytury na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

Seniorzy nie wiedzieli, że w tamtym czasie zostały uchwalone nowe przepisy, przez które po osiągnięciu wieku emerytalnego, zostaną im zmniejszone wypłaty - wysokość świadczenia emerytalnego była pomniejszana o tzw. emerytury wcześniejsze.

Zainwestował grosze, teraz jest milionerem. Gigantyczna wygrana Polaka

12,7 tys. zł wyrównania

Money.pl podaje, że zapis dotyczący obniżania emerytur został w marcu 2019 r. zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. W 2020 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym kobiety oraz mężczyźni urodzeni w 1953 r. mogą otrzymać wyrównanie. Przeciętnie wyniosło ono 12,7 tys zł.

Polacy dostaną od rządu 5000 zł. Warunek jest prosty.

Emeryci walczą o odsetki

Seniorzy domagają się, by państwo wypłaciło im odsetki od zaniżonych wcześniej emerytur. ZUS stoi na stanowisku, że wypłata odsetek emerytom się nie należy. 

Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wypłaty odsetek osobom urodzonym w 1953 r. ”Fakt" informuje, że regulacje miałyby wejść w życie już w przyszłym roku. Zgodnie z założeniami nie trzeba byłoby składać wniosków o wypłatę odsetek, a ZUS sam sprawdzałby, komu się one należą i w jakiej wysokości. “Przeciętna wypłata wyniosłaby ok. 3,8 tys. zł na osobę” - informuje dziennik.