TVP zaczęła nadawanie na nowym kanale. To realizacja "strategicznej polityki wschodniej"
Telewizja Polska, realizuje swoje cele strategiczne, ukierunkowane na rozszerzenie oferty medialnej dla odbiorców zza wschodniej granicy. Stacja wprowadziła w swojej strukturze wiele zmian zgodnych z oczekiwaniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Teraz został uruchomiony nowy blok programowy, który stał się częścią międzynarodowej sieci Biełsat.
Nowy blok programowy w TVP już nadaje
Nowa struktura w ramach Telewizji Polskiej właśnie rozszerzyła swoją działalność. 3 grudnia 2024 roku zaczął oficjalnie działać Ośrodek Mediów dla Zagranicy. Dokładnie 4 miesiące później stacja ruszyła z nową ramówką, tworzoną przez ekipę powstałą z połączenia TVP World oraz Biełsat TV. Teraz cztery redakcje językowe tworzą program skierowany do zagranicznej publiczności.
Jak wyjaśniał dyrektor Ośrodka – Michał Broniatowski – zadaniem tych redakcji jest reprezentowanie polskiej racji stanu. Mają informować o tym, co dzieje się w Polsce i regionie, a oprócz programów newsowych i publicystycznych nadawane są również treści o charakterze rozrywkowo-kulturalnym, w tym filmy i seriale.
Do tej pory działały stacje takie jak anglojęzyczna TVP World, białoruskojęzyczna Biełsat TV i wydzielona z Biełsatu rosyjskojęzyczna Wot Tak. Od 3 marca nadawanie rozpoczął nowy kanał — Slava TV. Jakie treści będą się na nim pojawiać?

Slava TV rozpoczęła nadawanie
W poniedziałek 3 marca w paśmie telewizji Biełsat pojawił się nowy blok programowy — Slava TV. To inicjatywa Ośrodka Mediów dla Zagranicy TVP finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jej celem jest dotarcie do ukraińskich odbiorców z treściami informacyjnymi, rozrywkowymi oraz kulturalnymi. Telewizja Polska przekazała, że w ten sposób chce wyjść naprzeciw potrzebom obywateli przybywających do Polski zza wschodniej granicy.
Rejestracja znaku towarowego i uruchomienie Slawa TV to realizacja strategii Telewizji Polskiej, mającej na celu poszerzenie oferty medialnej skierowanej do odbiorców zza wschodniej granicy, szczególnie Ukraińców i Ukrainek, którzy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie szukają informacji i wsparcia w mediach. To krok w stronę zaspokojenia potrzeb ukraińskich widzów, którzy znajdą w nowym paśmie zarówno informacje o sytuacji w kraju, jak i programy, które pomogą im lepiej poczuć się w nowym środowisku — informuje TVP.
Oprócz programu uruchomiono również stronę internetową, na której publikowane są treści przedstawiające polski i europejski punktu widzenia na temat procesów zachodzących w Ukrainie i na świecie. TVP weszła we współpracę z dziennikarzami z czołowych ukraińskich mediów, którzy pracowali wcześniej dla redakcji takich jak: “Ukraina 24”, “Espreso”, “ICTV”, “Nowy Kanał” czy “Freedom”. Kierownictwo Slavy przekazało, na co będzie kłaść największy nacisk.

Cele nowej redakcji
Jak przekazuje TVP uruchomienie Slava TV jest ważnym elementem polskiej polityki wschodniej. Działalność redakcji ma skupiać się na wspólnych celach geostrategicznych Ukrainy i Polski oraz zacieśniać stosunki między tymi narodami. Szefową Slavy została Maria Górska, która zwróciła uwagę na ten aspekt funkcjonowania programu.
Pojawienie się Slawa TV w czwartym roku Wielkiej Wojny to polsko-ukraiński informacyjny Ramstein — projekt zwielokrotniający wysiłki obu krajów we wspólnej walce z agresorem, zwycięstwie nad dyktaturami i umacnianiu demokracji w Europie Środkowej — powiedziała Górska.
O zadaniach, które wyznaczono redakcji, mówił również dyrektor Ośrodka Mediów dla Zagranicy, Michał Broniatowski. W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do specyfiki pracy dziennikarzy, którzy będą przygotowywać materiały.
Zadania tej redakcji są inne – nie musi ona obalać propagandy ani pokonywać jakiejś blokady dla rzetelnych informacji, w Ukrainie jest swoboda słowa. Chcemy jednak ukraińskojęzycznej publiczności dostarczać wiadomości ważne z naszego punktu widzenia, a także wskazywać, z czym wiąże się zachodni wybór Ukrainy. Oczywiście z całego serca wpieramy walkę Ukraińców, ale ważnym zadaniem Slawy jest również informowanie o polskim stanowisku w sprawie Ukrainy […] Chcemy też mówić – bez propagandowego zadęcia – czym była zbrodnia wołyńska. Większość Ukraińców nie wie w ogóle o tym, co wydarzyło się w 1943 r. na Wołyniu — tłumaczył Broniatowski
Głównymi prowadzącymi zostali: Julia Jerszowa – ukraińska dziennikarka i prezenterka, Marek Sierant – polski dziennikarz i politolog, znany w ukraińskiej przestrzeni medialnej oraz Hanna Wasilewska – dziennikarka i redaktorka Polskiego Radia.
Slawa TV – godziny emisji
godz. 11:00-16:00 czasu polskiego
(12:00 – 17:00 czasu kijowskiego)
- godz. 21:00-22:00 czasu polskiego
(22:00 – 23:00 czasu kijowskiego)