BiznesINFO.pl
TVN24 czeka na decyzję KRRiT

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

TVN24 nadal bez koncesji. KRRiT nie spieszy się z wydaniem decyzji

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

TVN24 w dalszym ciągu czeka na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w sprawie przedłużenia koncesji. Stacja dostarczyła wszystkie niezbędne dokumenty już kilka miesięcy temu. Aktualne zezwolenie na nadawanie kończy się we wrześniu 2021 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim etapie są prace nad wnioskiem TVN24

  • Jakie będą konsekwencje braku przedłużenia koncesji

  • Jak kształtują się relacje między stacją a KRRiT

TVN24 zniknie z Polski? KRRiT nadal nie wydłużyła koncesji

Los TVN24 leży w rękach KRRiT. Stacja przekazała wszelkie dokumenty niemal rok temu. Mimo tego urząd w dalszym ciągu nie podjął decyzji o przedłużeniu koncesji na nadawanie programów przez TVN24.

W lutym rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska poinformowała redakcję portalu wirtualnemedia.pl, że instytucja czeka na uzupełnienie wniosku. Przedstawiciele TVN Grupy Discovery nie skomentowali tej sprawy. Ostatecznie dokumenty zostały dostarczone i są analizowane.

TVN24 z siedzibą w innym kraju? Niewykluczone

Bez koncesji stacja TVN24 nie będzie mogła nadawać. Obecne zezwolenie wygasa 26 września 2020 r. Co oznaczałby brak przedłużenia zgody lub brak decyzji w tej sprawie? Portal money.pl podaje, że takie działanie KRRiT naraziłoby państwo na konieczność wypłaty ogromnego odszkodowania w ewentualnym procesie sądowym, a TVN24 i tak może znaleźć sposób, aby dotrzeć do odbiorców.

W razie braku koncesji w Polsce stacja może zarejestrować spółkę poza granicami kraju i tam ubiegać się o zezwolenie. Do czasu Brexitu nadawcy najczęściej starali się o koncesję na terenie Wielkiej Brytanii. Dużą popularnością cieszą się także Czechy i Szwecja. Niewykluczone, że to właśnie tam przeniesie swoje działania TVN24, jeżeli pojawi się taka konieczność.

Dla Grupy TVN oznaczałoby to jednak komplikacje, ponieważ do zarejestrowania spółki należy wykazać związki z danym krajem. TVN24 musiałby także stworzyć zagraniczną strukturę i płacić tam podatki.

- Niedobre jest zwlekanie KRRiT, po raz kolejny pokazuje, że nie jest niezależna, że działa w ścisłym związku z politycznymi mocodawcami - przyznał Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, w rozmowie z portalem wirutalnemedia.pl. Wtóruje mu Wojciech Szymczak, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media, który przypomniał, że w 2011 r. KRRiT udzieliła koncesji TVN24 zaledwie po 4 miesiącach od przedłożenia dokumentów.

Zdaniem ekspertów zwłoka KRRiT wynika z niechęci do TVN24. - Nie ma żadnych formalnych podstaw, aby tej koncesji nie przedłużyć - ocenił Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP.

TVN24 kontra KRRiT. Spór trwa od lat

Relacje TVN24 i KRRiT pogorszyły się tuż po tym, jak do władzy doszedł PiS. W 2017 r. instytucja nałożyła na TVN karę rzędu 1,48 mln zł za zachęcanie odbiorców do wspierania polityków opozycyjnych, którzy protestowali w Sejmie w 2016 r. Była to najwyższa kara, jaką KRRiT wyznaczyła w całej swojej historii.

Na instytucję wylała się fala krytyki. Działania KRRiT ostro komentował nawet amerykański Departament Stanu. Ukaranie TVN odebrano jako atak na wolne media w Polsce. Ostatecznie kara została cofnięta.

Stacja TVN24 podpadła instytucji również w zeszłym roku. W październiku 2020 r. Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, upomniał redaktorów TVN24, aby nie używali określenia „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”, gdyż jest to niezgodne z prawdą. W ocenie szefa KRRiT takie działanie wprowadza odbiorców w błąd i może stać się nawet „elementem mowy nienawiści”. Stacja TVN24 nie przystała na wezwanie.\

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >