Święto Trzech Króli - gdzie zrobisz zakupy?
Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Stycznia 2021

Zbliża się Święto Trzech Króli. Co z zakupami 6 stycznia?

Już pojutrze Święto Objawienia Pańskiego, inaczej Trzech Króli, a Prawosławni świętują wówczas Boże Narodzenie. 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Gdzie będzie można zrobić zakupy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co przysługuje ci w Święto Trzech Króli,
 • Jakie sklepy będą tego dnia otwarte,
 • Co oznacza Święto Trzech Króli.

Trzech Króli 6 stycznia - dzień ustawowo wolny od pracy

Święto Trzech Króli jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy już od 10 lat. Oznacza to, że pracownicy, którzy tego dnia pracują, mogą otrzymać w zamian inny, dodatkowy dzień wolny.

Według przepisów dzień wolny powinno się odebrać w ciągu 6 dni poprzedzających święto lub w ciągu 6 dni po święcie. Możliwe jest także przyznanie dodatkowego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Warto pamiętać, że jeśli pracodawca nie udzieli nam wolnego, powinniśmy otrzymać 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

Tego dnia nie będą się obywały także zajęcia szkolne i akademickie, co oznacza, że uczniowie będą zwolnieni z e-lekcji.

Biedronka szybko reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła pojemność jednego z podstawowych produktówBiedronka szybko reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła pojemność jednego z podstawowych produktówCzytaj dalej

Gdzie zrobimy zakupy?

W Święto Trzech Króli obowiązuje zakaz handlu, oznacza to, że w środę stycznia działać będą tylko te sklepy, w których za ladą staną sami właściciele. Otwarte będą także sklepy, w których zakupy można robić w niedziele z zakazem handlu, m.in. w Żabce i niektórych Biedronkach znajdujących się przy dworcach PKP:

 • W Grudziądzu przy ul. Dworcowej 38/40,
 • W Poznaniu przy ul. Dworcowej 2,
 • We Wrocławiu przy ul. Piłsudskiego 105,
 • W Krakowie przy ul. Pawiej 5A,
 • W Warszawie przy ul. Kijowskiej 20,
 • W Warszawie przy Al. Jerozolimskich 54,
 • W Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 90.

Święto Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego - Epifania, inaczej Święto Trzech Króli to uroczystość, która ma na celu uczczenie objawienie się Boga ludziom. Nawiązuje do Ewangelii św. Mateusza, zgodnie z którą trzej Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, by oddać cześć narodzonemu Jezusowi.

Święto Trzech Króli obchodzone jest także w trzech niemieckich landach, Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli i we Włoszech.

Święto dotyczy opisanego w ewangelii spotkania Mędrców - cudzoziemców. Co ciekawe ich imiona nie są wymienione w Biblii, liczba cudzoziemców prowadzonych gwiazdą do Jezusa nie jest znana. Wiadomo jedynie, że przynieśli oni Jezusowi trzy dary, stąd założono, że było ich trzech. Tradycja nazywania Mędrców imionami Kasper, Melchior i Baltazar, narodziła się w średniowieczu.

Pierwszy z nich - Kasper, miał przynieść małemu Jezusowi złoto, Melchior królewską mirrę, a Baltazar kadzidło.

Warto też wiedzieć, że litery pisane na drzwiach "C+M+B+2020" nie oznaczają wcale inicjałów imion Trzech Króli. Znak ten jest skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

 1. 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
 2. Biedronka reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła objętość podstawowego produktu
 3. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News