BiznesINFO.pl
TESCO

Wikimedia Commons/ Vindicator, Paulka/domena publiczna

Netto jednak nie przejmie TESCO? Zaskakująca propozycja polskiego urzędu

26 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

TESCO nie zostanie przejęte przez sieć Netto? Decyzję w tej sprawie powinna wydać Komisja Europejska, ale polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce przejąc postępowanie. Zdumiewająca propozycja pojawiła się, gdy zadawało się, że wszystko było j

TESCO wycofuje się z polskiego rynku. Miejsce jego szyldów na marketach chce przejąć sieć Netto. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed Komisją Europejską, ponieważ zgodnie z zasadą to ona wydaje dycyzje w przypadku spraw dotyczących podmiotów międzynarodowych. Okazuje się jednak, że swój głos w tej sprawie chce zabrać polski urząd i proponuje KE przejęcie postępowania. Wydawało się, że kwestia przejęcia marketów Tesco przez Netto jest już jasna i ustalona, a decyzja Komisji to tylko formalność. Wniosek UOKiK-u jest co najmniej zaskakujący.

TESCO ucieka znad Wisły

Brytyjska sieć TESCO jakiś czas temu postanowiła wycofać się z polskiego rynku. Markety są sukcesywnie zamykane, a na ich miejscu pojawiają się loga innych sieci handlowych. Obecnie przed Komisją Europejską toczy się sprawa największej transakcji na rynku detalicznym w Polsce - przejęcia ponad 300 marketów brytyjskiego Tesco przez duńską sieć Netto. W związku z faktem, że obie firmy są podmiotami międzynarodowymi, procesowi i ostatecznej decyzji kształt nadaje Bruksela. Warszawa postanowiła nie być bierna w tej sprawie i chce aby decyzja zapadła własnie tutaj. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił z wnioskiem o przejęcie postępowania.

Decyzja o złożeniu wniosku przez UOKiK tłumaczona jest chęcią ochrony zasad konkurencji w Polsce. Jak wskazuje Tomasz Chróstny: – Musimy zadbać o to, by była to zdrowa konkurencja, bo w przypadku jej braku, przekroczenia pewnych udziałów w rynku, podmioty mogą dążyć do tego, by stosować wyższe marże niż na obszarach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Dlatego musimy zapewnić różnorodność i wystarczającą konkurencję również na rynkach lokalnych. Jesteśmy gotowi, by przeprowadzić to postępowanie jak zawsze rzetelnie i w trosce o zapewnienie ochrony konkurencji na rynku krajowym – mówi prezes UOKiK-u cytowany przez Interię.

Urząd zaznacza, że procesy koncentracyjne na rynku handlu detalicznego mogą się z czasem nasilać. Zapewnia jednak, że polski urząd antymonopolowy ma narzędzia i jest gotowy by podejmować takie sprawy. Finalnie nie jest jeszcze znane stanowisko jakie podejmie Komisja Europejska. Ma ona pełne prawo oddać postępowanie Warszawie, może także odmówić. Sieć Netto liczy na pozytywną decyzję urzędu antymonopolowego jeszcze w tym roku tak, aby jak najszybciej rozpocząć proces zamiany hal Tesco w markety Netto. Wniosek UOKiK-u nieco komplikuje plany duńskiej sieci. 

<

Tagi:

UOKiKTescosklepNetto

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >