Dla wielu osób podstawową cechą umowy zlecenie jest to, że nie trzeba od nie odprowadzać składek. Często to przede wszystkim ”umowa dla studenta”, podczas gdy pozostali pracownicy zatrudniani są na umowie o pracę. Resort od kilku miesięcy zapowiada jednak zmiany w tym zakresie: na zleceniu, a precyzyjniej wszystkich umowach cywilnoprawnych, też zapłacimy składkę. Pytanie tylko: kiedy?
ZUS to nie jest piramida finansowa. Z tym określeniem nie mamy nic wspólnego. Niektórzy używają takich skrótów myślowych, jednak są one dalekie od prawdy — mówił Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Kolejne duże miasta na południu Polski czekają na nadejście fali kulminacyjnej. Nadal zagrożone są m.in. miasta wojewódzkie, Wrocław i Opole. Oprócz prac mających na celu wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej zachodzą też zmiany organizacyjne. Poczta Polska podjęła decyzje, by w tym miesiącu wcześniej zacząć dostarczać emerytury.
Program, który zaskoczył zainteresowaniem polityków. Od marca br. wypłacany jest co miesiąc jako dodatek do stałego świadczenia. Kto może wnioskować o jego przyznanie? Są nowe wymagania odnośnie okresu kadencji i świadków.
Polska może w najbliższym czasie nie spełnić jednego z tak zwanych kamieni milowych niezbędnych do uzyskania środków z KPO. Obecny rząd, podobnie jak poprzedni, nie zamierza na razie wprowadzać rozwiązania w życie. Chodzi o pełne ozusowanie umów na dzieło oraz zlecenie. Podobno nie ma politycznej woli, resorty nie mogą dojść do porozumienia, a przedsiębiorcy są podzieleni.
Wiele osób chętnie korzysta ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Pieniądze oferowane przez agencję rządową wspomagają niejeden domowy budżet, jednak nie każdy wie, że przysługuje mu dodatkowa pomoc finansowa. Okazuje się, że po spełnieniu pewnych warunków można otrzymać aż 620 złotych bez względu na wiek. Przedstawiamy szczegóły.
Pojawiły się nowe informacje na temat wypłat z ZUS. Na wniosek osób uprawnionych zostaną wypłacone pieniądze zgromadzone na subkontach zmarłych bliskich. Aby doszło to do skutku, należy sprostać kilku czynnikom.
ZUS jest w trakcie wypłacania czternastej emerytury. Część emerytów i rencistów już otrzymali dodatek, a inni jeszcze czekają na przelew. W związku z wypłatą świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do beneficjentów ważne pisma. Wiemy, czego będą dotyczyły. Przedstawiamy szczegóły.
Emeryci i renciści mają szansę na korzystanie z dokumentu, który zapewni im wiele ulg i zniżek. Żeby mieć do nich dostęp, wystarczy wybrać się do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania i poprosić o legitymację emeryta i rencisty lub pobrać ją w aplikacji mObywatel. Do jakich zniżek uprawnia karta?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 1431 złotych za każdy 1 proc. uszczerbku. Chodzi o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Aby otrzymać przelew, należy wykonać kilka istotnych kroków. Nie każdemu będzie on jednak przysługiwać.
W Polsce od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60. lat. Dla mężczyzn to 65. lat. Jednak jeszcze w latach 2013-2017 wiek emerytalny był stopniowo podwyższany, do docelowych 67. lat dla obydwu płci. W 2017 roku ówczesny rząd podjął decyzję o cofnięciu reformy. I dzisiaj znów zaczynają toczyć się debaty, które mają jeden cel — odpowiedzieć mają na pytanie: czy wiek emerytalny zostanie podwyższony?
Mówiąc o emeryturach, najczęściej mamy na myśli te niskie świadczenia, za które starsi członkowie społeczeństwa ledwo wiążą koniec z końcem. Ten mężczyzna zdecydowanie nie ma powodów do zmartwień, jeśli chodzi o finanse. Wysokość jego emerytury wprowadzi w stan szoku większość obywateli.
Średnia emerytura w Polsce wynosi ok. 3,5 tys. zł. Jak na tym tle wypadają emerytury księży? Portal Forsal.pl podał dane dotyczące osób duchownych w naszym kraju. Jak się okazuje. Otrzymują oni emerytury nie tylko z ZUS-u.
Już wkrótce wielu Polaków otrzyma długo wyczekiwany przelew. We wtorek, 10 września ich konta wpłyną pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do kogo dotrze dodatkowy zastrzyk gotówki? Jak poinformował rzecznik ZUS - Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP, to to właśnie wtedy ruszy kolejna transza 14. emerytur. Kto w tym roku może liczyć na 14-stkę i jaka kwota mu się należy?
Wiek emerytalny był kiedyś słusznie podniesiony i niesłusznie został obniżony, ale dzisiaj to jest decyzja w rękach polityków i nie wydaje się, żeby ktoś chciał poważnie ten temat podjąć – mówi w rozmowie z „Faktem” Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Jakie rozwiązania proponują politycy i ekonomiści? Jedno jest pewne - wszyscy są zgodni.
ZUS wypłaci nawet prawie 1800 złotych sporej części Polaków. Specjalne świadczenie może być sporym wsparciem finansowym dla beneficjentów. Aby móc otrzymać takie pieniądze, trzeba spełniać kilka kluczowych warunków i złożyć wniosek. Komu należy się świadczenie? Wyjaśniamy.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ubiegłym roku dostali gigantyczne nagrody finansowe. Do byłej prezes, dyrektorów oraz członków zarządu trafiły astronomiczne kwoty. Była to decyzja rady nadzorczej Zakładu. Ile konkretnie wpłynęło na konta kierownictwa ZUS-u? Te kwoty zwalają z nóg…
Można by rzec, że kilka milionów złotych zostało wyrzuconych w błoto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie miał bowiem uprawnień do wydania w ten sposób pieniędzy ze środków publicznych. Sprawa wzbudza oburzenie z jeszcze jednego powodu. Teraz zajmie się nią prokuratura.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca różne świadczenia finansowe, a jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się, że pieniądze należą się bez względu na wiek. Co więcej, niektórzy nie muszą nawet składać wniosku o przyznanie świadczenia. Konieczne jest jednak spełnienie kluczowych warunków. Przedstawiamy szczegóły.
Po skończeniu 55. roku życia wielu Polaków może ubiegać się o specjalne świadczenie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie dodatkowe pieniądze nie należą się jednak wszystkim. Świadczenie jest wypłacane osobom pracującym w konkretnym zawodzie, które spełniają odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.
W ramach nieustającej dyskusji nt. systemu emerytalnego w Polsce, jego wyporności, skuteczności i perspektyw w kontekście dostosowywania się do rynku demografii głos zabrał dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Zbigniew Derdziuk, nominowany z końcem kwietnia br. Derdziuk ocenia krótko i wprost; są emerytury, które należałoby zlikwidować. Cały system natomiast powinien być jak jego komentarz; prosty, jednolity - jasny.
Każde świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rządzi się własnymi prawami. Terminy składania wniosków są różne, różne są także warunki otrzymania pieniędzy. Jedno świadczenie jest szczególnie ”wymagające” Kto może liczyć na środki z tytułu renty rodzinnej?
W dniu dzisiejszym, w poniedziałek 2 września, oficjalnie rozpoczął się rok szkolny 2024/2025. Wszyscy rodzice wiedzą jednak doskonale, że to wcale nie oznacza końca wyzwań związanych ze skompletowaniem szkolnej wyprawki. ZUS ma z tego powodu dobrą wiadomość dla wszystkich uczniów. Trzeba tylko pamiętać o ważnym terminie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest tzw. renta alkoholowa. Aby ją otrzymać, trzeba spełniać kilka kluczowych wymogów. Aktualnie osoby uzależnione od alkoholu mogą otrzymać nawet 1780,96 złotych miesięcznie. Komu konkretnie należą się takie pieniądze? Wyjaśniamy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nowy serwis, który ma zastąpić dotychczasowy PUE. Mowa o stronie eZUS, która ma być początkiem gruntownej (i potrzebnej) modernizacji. Na razie jednak nowości widać tylko na pierwszy rzut oka - wystarczy zajrzeć nieco dalej, by zdać sobie sprawę, że zmiany to na razie głównie kosmetyka.
ZUS z dniem 1 września wprowadzi zmiany, które dotkną wielu emerytów. Część z ni8ch musi bowiem stosować się do określonych limitów dorabiania do świadczenia. Ograniczenia te ulegną zmianie już jutro. Emeryci muszą uważać, bo jeśli nie dopilnują tych limitów, to ZUS zmniejszy im emeryturę lub całkiem zawiesi wypłaty świadczenia. Ile będą wynosiły limity dorabiania od 1 września? Wyjaśniamy.
Przy obecnych cenach prądu i gazu dopłata do rachunków wydaje się szczególnie kusząca, nawet jeśli wynosi tylko 300 zł. Dodatek nie przysługuje jednak z tytułu zwiększonych kosztów i nie wszyscy mogą otrzymać pieniądze. Pozostali będą musieli złożyć wniosek.
Niespodziewana wizyta kontrolera ZUS w Twoim domu? Taki scenariusz spotyka co roku tysiące Polaków. W jednym przypadku Zakład może wstrzymać wypłatę świadczenia. W innym sami będziemy musieli oddać pieniądze. Na co warto uważać będąc na zwolnieniu lekarskim?