Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.
Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.
Nadchodzi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Z końcem marca należy pamiętać, aby przestawić zegarki i zegary w urządzeniach o godzinę do przodu. Od wielu lat jest jednak dyskutowane całkowicie porzucenie dwóch ustawień czasowych – kiedy można się tego spodziewać?
Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.
Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.
Parafie i wierni z całej Polski mogą wziąć udział w Nocy Konfesjonałów. Jest to inicjatywa mająca zachęcić do udziału w sakramencie pokuty w okresie przedwielkanocnym. W tym roku przygotowano coś specjalnego – specjalną aplikację mobilną.
Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.
W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
Już za kilka dni znów zmienimy czas na letni. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu wraz z końcem marca. Od wielu lat trwa jednak debata nad tym, by całkowicie wyeliminować tę niedogodność – kiedy możemy liczyć na całkowitą likwidację podziału na czas letni i zimowy?
Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.
HMD Global, firma, która wykupiła od Nokii prawa do marki smartfonów i telefonów, przez ostatnie lata dostarczała na rynek nowe wersje kultowych fińskich telefonów komórkowych, m.in. Nokii 3310. Teraz firma szykuje odświeżenie kolejnego urządzenia, które jest znane niemal wszystkim.
O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.
Jedną z inicjatyw poprzednich władz Telewizji Polskiej było uruchomienie portalu adresowanego do młodych, przede wszystkim do pokolenia Z. W SwipeTo zainwestowano krocie, mimo że już w poprzedniej kadencji było wiadomo, że portal, delikatnie mówiąc, nie wzbudził zainteresowania. Dziś znamy już jego dalsze losy.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.
Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.
Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.
Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.
Opinie pozostawione w internecie są kluczowe w kształtowaniu świadomości marki wśród konsumentów – kilka negatywnych komentarzy może zaważyć na bycie lub niebycie przedsiębiorstwa. Rzadko myślimy jednak o tym, że pozostawienie negatywnej opinii może się dla nas skończyć konsekwencjami prawnymi. A także, jak orzekł Sąd Najwyższy, może słono kosztować.
Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.
Avast pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, także w Polsce. Przyczyna jest oczywista – jest to jedno z nielicznych narzędzi tej klasy, które jest udostępniane użytkownikom za darmo. Niestety, po raz kolejny potwierdza się wyświechtana dewiza, według której jeśli coś jest za darmo, to produktem jest użytkownik.
Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.
W połowie grudnia doszło do poważnego naruszenia prywatności posiadaczy kamer Ubiquiti. Przez błąd po stronie producenta użytkownicy mogli uzyskiwać dostęp do podglądu pochodzącego z cudzych kamer. Okazuje się, że podobne kardynalne błędy nie są rzadkością – właśnie odnotowano kolejny taki przypadek.
Poczta Polska wydała komunikat, w którym przypomina o zaletach e-Doręczeń w obsłudze korespondencji z administracją publiczną. Po uruchomieniu produkcyjnym pierwszych usług wykorzystywanych do cyfryzowania komunikacji (PURDE i PUH) Poczta realizuje usługi w pełni cyfrowo w przypadku wszystkich, którzy otworzyli odpowiednią skrzynkę.
Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.
Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.
Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?