Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.
Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.
Wśród części osób pracujących zdalnie popularne jest łączenie pracy z podróżowaniem. Potrafią oni wykorzystać współczesną kulturę pracy i prowadzą de facto koczowniczy tryb życia. Potencjał dostrzegła w tym Japonia, która zaoferuje cyfrowym nomadom specjalny rodzaj wiz dostosowany do ich potrzeb.
W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne.
Marka telefonów i smartfonów Nokia znów na zakręcie. Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami wygląda na to, że firma HMD Global, dysponent praw do produkcji urządzeń mobilnych trafiających na rynek pod kultową fińską marką ma plany jej porzucenia. Może to oznaczać ostateczny koniec telefonów Nokia, ale też nowe otwarcie.
Silent Hill 2 to jeden z najbardziej wyczekiwanych remake’ów, a już na pewno wśród horrorów. Pierwszy film z rozgrywki został opublikowany wczoraj, podczas imprezy State of Play. Nieoczekiwanie swoją premierę miała przy tej okazji gra Silent Hill: The Short Message, spin-off serii, która została udostępniona za darmo.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.
Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.
Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.
Rok 2024 zapowiada się na niezwykle ważny w działalność CD Projekt RED. Producent poinformował, że wyczekiwana kolejna produkcja osadzona w wiedźmińskim uniwersum wejdzie w kolejną fazę rozwoju, a pracę postępują także nad innymi grami.
Kradzież danych nie zawsze musi wiązać się atakiem zawoalowanym technicznie. Równie groźna może być fizyczna kradzież urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie z takim incydentem mamy do czynienia w przypadku szpitala wojewódzkiego we Włocławku, skąd skradziono dysk twardy.
Kampanie z użyciem ransomware, a zatem oprogramowania wykorzystywanego do szyfrowania plików ofiary, by następnie żądać od niej okupu za przywrócenie ich dostępności, kojarzymy z atakami na największe organizacje. Ransomware można jednak wykorzystywać także do ataków znacznie bardziej kameralnych, np. po to, by szyfrować wkrętarki. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo jest mniejsze.
Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.
Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.
Po wprowadzeniu obowiązku informowania użytkowników o wykorzystywaniu ciasteczek wielu internautów zaczęło narzekanie na komunikaty serwowane przez witryny. Wejście w życie kolejnych europejskich regulacji poskutkowało koniecznością zamykania kolejnych komunikatów, co opóźnia dostęp do treści i irytuje. To się może zmienić.
Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze smartfonu pozostaje pojemność akumulatora. Niemniej nawet jeśli jest ona relatywnie duża, to kiepskie praktyki ładowania użytkowania mogą zmniejszyć jej wydajność i żywotność. Podobnie jak aplikacje, które zużywają najwięcej energii.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.
Trylogia Max Payne otoczona jest już dzisiaj statusem kultowej. Losy nowojorskiego policjanta trwale wpisały się w historię gier komputerowych, a w przygotowaniu są remake’i, które najpewniej połączą ze sobą obie pierwsze części. Niestety końcowych rezultatów nie ujrzy James McCaffrey, który od 2001 r. użyczał Maksowi głosu.
W mijającym roku mieliśmy okazję zaobserwować jak powszechnie może być wykorzystywany rozwój zaawansowanego oprogramowania. Trudno w tej chwili stwierdzić, czy zainteresowanie narzędziami pokroju ChatGPT w coraz większej liczbie branż przetrwa próbę czasu, ale wygląda na to, że tzw. sztuczna inteligencja odciśnie trwałe piętno na branży rekrutacyjnej.
Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.
W transporcie zawsze priorytetem jest bezpieczeństwo. Producenci prześcigają się w obmyślaniu nowości, które mogłyby się na nie przełożyć, często w sposób umykający naszej uwadze. Według nowych badań ogromna część kierowców nie zna funkcji jednego z przycisków bezpieczeństwa, jakie montuje się we współczesnych samochodach.
Przy okazji organizacji imprez sportowych mieliśmy się już okazję wielokrotnie przekonać, że skala i rozmach inwestycji prowadzonych w Chinach potrafi wprawić w osłupienie. Tym razem Państwo Środka zachwyciło nowym parkiem rozrywki, który w momencie otwarcia pobił kilka rekordów Guinessa.
Choć od lat trwają prace nad tym, by całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z haseł do uwierzytelniania, to będziemy musieli zaczekać, by metody bezhasłowe zdobyły szerszą popularność. Do tego czasu warto dowiedzieć się, jakich haseł należy się bezwzględnie wystrzegać.
Poland.Business Harbour to przedsięwzięcie, które miało przyciągnąć do Polski specjalistów IT, startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa ze państw położonych na wschód od Buga. Można ja uznać za sukces – swoją działalność zechciał przenieść nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie dziś przebywa zdecydowana większość z nich.
Do aplikacji mobilnych Gmail trafia długo wyczekiwana funkcja. Zarówno w wersji na Androida, jak i iOS-a można już korzystać z możliwości jednego z najbardziej zaawansowanych maszynowych tłumaczy – Google Translatora – bez konieczności opuszczania aplikacji pocztowej. Liczba dostępnych par językowych imponuje, zaś z nowości mogą skorzystać zarówno zwykli użytkownicy, jak i klienci usług biznesowych Google.
Komenda Powiatowa Policji w Malborku poinformowała o mężczyźnie, który padł ofiarą oszustwa. 39-latek myślał, że rozmawia z pracownikami banku, gdy tak naprawdę rozmawiał z oszustami, którzy wyłudzili od niego kilkanaście tysięcy złotych.
Polacy stworzyli zaawansowaną, futurystyczną technologię produkcji ekranów OLED. Może ona zrewolucjonizować wiele branż. Jest mnóstwo sposobów na jaki może ona zostać wykorzystana. Ograniczeniem jest wyłącznie ludzka wyobraźnia.Polacy dokonali tego kolejny raz. Z sukcesem opracowali kolejny, ciekawy, innowacyjny produkt. Piszę kolejny, gdyż każdy kto uważnie śledzi branżę polskich startupów i generalnie dokonania polskich naukowców oraz inżynierów wie, że tego rodzaju osiągnięcia mają miejsce niemal każdego tygodnia, czasami(w najlepszych tygodniach) nawet codziennie.
Microsoft Office to pakiet istniejący na rynku od ponad 30 lat. W listopadzie rozpocznie się proces rebrandingu marki. Zyska ona nową nazwę - Microsoft 365.