BiznesINFO.pl > Polski Ład

Polski Ład

mapa polska (1)
22.03.2022 09:27 Komisja senacka zgłosiła poprawki do Polskiego Ładu

Senatorowie zgłosili w nocy ze środy na czwartek aż 70 poprawek do Polskiego Ładu. Na najbliższy piątek (29.10) zaplanowano głosowanie nad ustawą. Poprawki dotyczą m.in. zrekompensowania samorządom ubytku wpływów z podatków, wydłużenia vacatio legis i zmian w tzw. podatku minimalnym od korporacji. Ustawa ponownie trafi do komisji.Jak powiedział money.pl sprawozdawca senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Krzysztof Kleina (KO), ustawa liczy ponad 270 stron i nowelizuje dwadzieścia sześć innych ustaw, może więcej. – Jest to zmiana daleko idąca. Komisja przyjęła 70 poprawek, to bardzo dużo, tymczasem ta ustawa powinna być tak napisana, żeby była przyjmowana i przez Sejm, i przez Senat bez poprawek – podkreślił Kleina.Dodał, że zapisy ustawy budzą wątpliwości i będą trudne do wprowadzenia w życie. Zauważył też, że składka zdrowotna jest dziś de facto podatkiem, a więc efektywnie kwota wolna od podatku będzie znacznie niższa niż 30 tys. zł.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.03.2022 09:27 Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Bez etatu, zlecenia albo firmy, rodziny wielodzietne nie będą mogły skorzystać z ulgi w PIT. Zerowy PIT dla rodzin z czwórką (i więcej) dzieci jest mocno okrojony. Jak podaje „Rzeczpospolita” nie wszystkie rodziny wielodzietne skorzystają z ulgi PIT, która miała je objąć w ramach Polskiego Ładu.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion
22.03.2022 09:27 Zbliża się koniec karty podatkowej. Rząd likwiduje ją pod kołderką Polskiego Ładu

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę od przyszłego roku nie skorzystają już z najprostszej formy rozliczenia z fiskusem – rząd likwiduje kartę podatkową. Tylko ci, którzy będą opłacać kartę 31 grudnia 2021 r., zachowają w przyszłych latach prawo do kontynuacji. Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem, niestety zniknie wraz z wprowadzeniem "Polskiego ładu". Mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określony rodzaj działalności oraz nieprzekraczający wskazanej w ustawie liczby zatrudnianych osób. – Opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyć wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie – poinformowało Ministerstwo Finansów. Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne. Podstawowym warunkiem takiego rozliczenia jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej albo działalności w formie spółki osobowej – ale wyłącznie spółki cywilnej. Aby wybrać tę formę rozliczania się z fiskusem, wystarczyło złożyć wniosek do 20 stycznia danego roku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Na Polskim Ładzie mogą stracić małżonkowie
22.03.2022 09:27 Wspólne rozliczenia małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas

Przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład, rozliczenie wspólne małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas. W czwartkowym (07.10.21) wydaniu Rzeczpospolitej czytamy, że rozliczenie indywidualne będzie bardziej korzystne.Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie dla osób rozliczających się według skali podatkowej, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Zyskać mogą ci, którzy składają PIT indywidualnie - podaje "Rzeczpospolita". Ulga ta ma przysługiwać zatrudnionym, których przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Indywidualne rozliczenia mogą przynieść korzyść, ale małżeństwa wcale nie muszą zyskać na zmianach podatkowych. Jak pisze dziennik mogą wręcz stracić. – Okazuje się, że przy rozliczeniu indywidualnym podatek będzie nieco niższy niż obecnie. Analiza dotyczy rozliczenia indywidualnego osoby osiągającej przychód ze stosunku pracy w wysokości 11 tys. zł miesięcznie i premię roczną wypłacaną w grudniu w wysokości 18 tys. zł. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi – wyjaśnia "Rzeczpospolita". W przyjętej przez Sejm ostatecznej wersji Polskiego Ładu złagodzono planowaną podwyżkę podatków. – To gest skierowany do osób rozliczających się według skali podatkowej, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy zaoszczędzą dzięki uldze dla klasy średniej. Ta forma rozliczenia zyska na atrakcyjności. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi – tłumaczy "Rzeczpospolita".

EN 01488569 0006
22.03.2022 09:26 Nadwyżki z pieniędzy na kartach SIM mają trafić w ręce państwa. UOKiK ma inną wizję

Rząd planuje przygotować przepisy, które umożliwią mu przejęcie pieniędzy, których nie wykorzystaliśmy na swoich kartach SIM. Na środki pozostałe z zakończonych umów przedpłacowych (prepaid) chrapkę mają politycy. O to, żeby pieniądze z kart SIM trafiły do ich posiadaczy od dawna walczy już UOKiK. Starania urzędu mogą jednak zostać zaprzepaszczone przez plany przejęcia tych pieniędzy przez rządzących.

  • 1
  • 2