Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polityka

Polityka

biznes-info-640x433
17.09.2019 02:00 Obietnice wyborcze, to nie wszystko. Zmiany jakie PiS planuje wprowadzić w nowej kadencji

Program Prawa i Sprawiedliwości ma pokazać partię jako ugrupowanie konserwatystów, którzy przywiązują najwyższę wagę do wartości uznawanych za tradycyjne, wspierających Kościół. Za cel partia stawia sobie stworzenie konserwatywnej wersji państwa dobrobytu. Program PiS nie obiecuje rewolucji, a ma wzmocnić pozycję obozu rządzącego i być kontynuacją rozwiązań stosowanych w poprzedniej kadencji.

biznes-info-640x433
10.09.2019 02:00 Kaczyński ignoruje własną aferę. Prezes PiS nie stawił się w sądzie

Jarosław Kaczyński jest główną postacią w aferze dotyczącej taśm nagranych przez Geralda Birgfellnera. Afera dotycząca spółki Srebrna i K-Towers, które miały stanąć w Warszawie wciąż nie może jednak znaleźć końca. Między innymi dlatego, że Jarosław Kaczyński wciąż jest winien Birgfellnerowi 50 tys. złotych, które wziął, by móc uzyskać podpis jednej z decyzyjnych dla budowy wieżowców K-Towers osób.W sprawie na ścieżkę sądową wkroczył austriacki biznesmen, a jego pełnomocnikiem w sprawie jest Roman Giertych. Już kilka dni temu Giertych komentował, że dobrą wieścią jest, iż Jarosław Kaczyński ustanowił pełnomocnika. Jak podaje portal Money.pl, już w ubiegłym tygodniu pełnomocnik Birgfellnera zwrócił się do Kaczyńskiego bezpośrednio na Twitterze. - Mądrze, że ustanowił Pan pełnomocnika, który będzie pana reprezentował w sporze z Birgfellnerem. Jest szansa na szybkie zamknięcie sprawy i zwrot 50 tysięcy złotych - czytamy we wpisie Giertycha.

biznes-info-640x433
10.09.2019 02:00 Afera w TVP? GW: Ludzie Kurskiego szukali haków na jego wrogów

TVP miało prowadzić kampanię nienawiści przeciwko wrogom telewizji, ale przede wszystkim na nieprzyjaciół samego prezesa, Jacka Kurskiego. Jak donosi we wtorek Wyborcza, asystent prezesa TVP, Paweł Gajewski, miał zwrócić się do Mariusza Kowalewskiego z TVP Info, że ma "temat dotyczący Czabańskiego". W połowie 2017 roku na światło dzienne wychodzą publikacje uderzające w posła PiS i szefa Rady Mediów Narodowych dotyczące zalegania przez niego z opłatami za kampanię wyborczą.Dlaczego do tego doszło? Wyborcza podaje, że Czabański od dawna jest już przeciwnikiem TVP pod auspicjami Jacka Kurskiego, którą to uważa za kiczowatą, a samego prezesa TVP chciałby widzieć poza stołkiem szefa. W połowie 2017 roku to jednak nie TVP atakowało Czabańskiego, a media lokalne, a później ogólnopolskie. Jednak jak donosi Gazeta Wyborcza, to właśnie Gajewski miał podrzucić temat odpowiednim dziennikarzom.

biznes-info-640x433
31.08.2019 02:00 Resort finansów czeka na nowego ministra. Bukmacherzy przyjmują zakłady

Mateusz Morawiecki przejął obowiązki ministra finansów po Marianie Banasiu, który w piątek został odwołany z tej funkcji. Jak podał w piątek na Twitterze resort finansów, na wniosek premiera Andrzej Duda odwołał dotychczasowego szefa resortu.Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał go ze stanowiska - czytamy w komunikacie resortu na popularnym portalu społecznościowym.

biznes-info-640x433
30.08.2019 02:00 Sejm zadecydował. PiS przejmuje Najwyższą Izbę Kontroli

Sejm zdecydował o przejęciu Najwyższej Izby Kontroli przez Prawo i Sprawiedliwość. Kandydat partii rządzącej to obecny minister finansów, Marian Banaś. Ten na czele resortu finansów stoi od początku czerwca, kiedy to przejął ministerstwo po odchodzącej z niego Teresie Czerwińskiej.Kontrkandydatem Banasia był zgłoszony przez Platformę Obywatelską-Koalicję Obywatelską Borys Budka. Ten jednak przegrał głosowanie z Banasiem wynikiem 135 do 234 głosów. Teraz jeszcze decyzję Sejmu musi przyklepać Senat, a dopiero wówczas Banaś będzie mógł objąć stanowisko szefa Najwyższej Izby Kontroli.

biznes-info-640x433
25.08.2019 02:00 Plan Morawieckiego na europejskie zarobki Polaków

Mateusz Morawiecki w sobotę obecny był na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która miała miejsce w Toruniu. Jak mówił premier, zarobki Polaków powinny być wysokie, o co oczywiście zadba Prawo i Sprawiedliwość, jeśli dalej będzie u władzy. Premier pozwolił sobie także na przytyk w kierunku poprzedniej władzy - Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział Morawiecki, poprzednicy PiS nie prowadzili polityki społecznej, ponieważ nie umieli potraktować państwa jako największego dobra.Można się potykać, wstawać, przeprosić, pójść dalej, ale po drugiej stronie mamy antyrozwojową politykę, gdzie mafie VATowskie hulały, jak wiatr po Dzikich Polach, gdzie przez palce przeciekały dziesiątki miliardów złotych. Nie była prowadzona polityka społeczna - 500 plus, leki darmowe dla seniorów, bo nie potrafili traktować państwa, jako największego dobra i instytucji państwa, jako instytucji najwyższego dobra - mówił Morawiecki

biznes-info-640x433
21.08.2019 02:00 Prorządowy dziennikarz o Kaczyńskim: Kąpie się w uwielbieniu Polaków

Jarosław Kaczyński na ustach dziennikarzy prorządowych wymieniany jest w jednym ciągu razem z wszystkimi najwspanialszymi przymiotami polityka, ale ogólnie także człowieka. Popis swojego krasomówstwa prorządowi publicyści dają zawsze, kiedy mają ku temu sposobność. Tak właśnie było w przypadku Michała Karnowskiego, założyciela popularnego na prawicy portalu wPolityce.pl oraz dziennikarza tygodnika Sieci, którego naczelnym jest jego brat bliźniak - Jacek Karnowski.Ten miał sposobność opowiedzieć co nieco o władzy i opozycj na antenie prawicowego Radia Wnet. Karnowski wypowiedział się podczas rozmowy z dziennikarzem stacji na temat "przepaści w realnej polityce", w którym to przypadku porównał władzę Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.Jak spojrzymy na realną politykę to mamy pewną przepaść. (...) W jednym przypadku mamy wektor zwijania państwa - tu myślę głównie o ekipie Donalda Tuska, a w drugim wypadku jakiejś próby jego rozbudowania - stwierdził Karnowski.

biznes-info-640x433
19.08.2019 02:00 Tematy przed wyborami. Sondaż wskazał najgorętsze

Wybory parlamentarne czekają nas już 13 października. Do tego czasu nie zostało wiele tygodni, ale wciąż jest ich na tyle sporo, że partie polityczne mają jeszcze szansę zainteresować Polaków swoimi postulatami, hasłami czy poruszać odpowiednie struny w debatach. Jakich jednak tematów się podejmować, by zwrócić uwagę Polaków? To pytanie zadała Rzeczpospolita, która zleciła w tej sprawie przeprowadzenie badania IBRiS. Pracownia ta odpowiedziała na nie w badaniu przeprowadzonym metodą CATI na grupie 1100 Polaków w dniach 9 - 10 sierpnia. Badanie, w którym można było wskazywać więcej niż jedną odpowiedź, wykazało, że w zasadzie jest 7 głównych tematów, które interesują Polaków.

biznes-info-640x433
18.08.2019 02:00 Kaczyński do Polaków: Jest jedna opcja - Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński już wyraźnie prowadzi kampanię polityczną swojego ugrupowania. Polityk, który jest szarą eminencją wśród polskiej władzy, podczas pikniku w Stalowej Woli mówił bowiem o głosowaniu na PiS. Wzywał Polaków do oddawania głosów na jego partię z prostego względu - to partia, która rozwija Polskę, broni jej wolności, obyczaju i tradycji.Nie pozwolimy na narkotyki, nie pozwolimy na to, aby nasza ojczyzna stała się czymś, co po jakimś czasie będzie przypominało grupę ludzi, którzy nie wiedzą, co czynią. Obronimy Polskę, ale obronimy ją wtedy, jeżeli podejmiemy w październiku, 13 października tego roku odpowiednie decyzje. Proszę o wsparcie dla tych, którzy Polskę rozwijają i bronią polskiej wolności, polskiego obyczaju, polskiej tradycji i naszej religii. Jest jedna opcja - Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Kaczyński.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Już nie tylko Air Kuchciński. Kolejne afery marszałka wychodzą na jaw

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, jest głownym bohaterem głośnej od kilku dni afery Air Kuchciński. Tę wywołały informacje o zaskakujących lotach marszałka, który nie miał oporów, by rządowym samolotem podczas transportu zarezerwowanego jedynie dla najważniejszych osób w państwie pozwolić sobie na prywatę i przewozić własną rodzinę i przyjaciół.Sprawa szybko stała się bardzo medialna, a nagłaśnianie jej doprowadziło do ujawnienia kolejnych nieznanych dotąd faktów. Chodzi m.in. o to, że "sprywatyzowanych" przelotów była cała masa, podobnie zresztą, jak osób, które w podróże zapraszać miał Kuchciński. Często byli to politycy z jego własnego obozu, ale nie sami - oni także nierzadko latali z własnymi żonami. Według informatora Gazety Wyborczej, który kilka miesięcy temu informował już dziennik o lotach Kuchcińskiego, marszałek miał nawet wykorzystać raz rządowy helikopter, by ten przywiózł mu krawat.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Marszałek odchodzi po aferze. Marek Kuchciński ogłosił datę dymisji. Kaczyński: Tusk też latał samolotem

Marek Kuchciński po niespełna czterech latach pełnienia funkcji marszałka Sejmu podał się do dymisji. Polityk Prawa i Sprawiedliwości i jeden z najbardziej zaufanych ludzi, jakich w swoim otoczeniu ma Jarosław Kaczyński, o decyzji poinformował podczas konferencji prasowej, która zaczęła się po 12:30. Polityk w ten sposób postanowił odpowiedzieć za nieodpowiedzialne wykorzystywanie lotów rządowymi maszynami o statusie HEAD.Decyzja, którą ogłosił Kuchciński w towarzystwie m.in. prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, miała zostać podjęta podczas środowego posiedzenia polityków obozu rządzącego w biurze przy Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak donosi Gazeta Wyborcza, spotkanie polityków trwało do późna i to właśnie podczas debaty na temat afery Air Kuchciński członkowie PiS doszli do wniosku, że takie rozwiązanie jest najwłaściwsze.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Ile kosztowały loty Kuchcińskiego? Niewiarygodna kwota

Marek Kuchciński, druga osoba w państwie, znalazł się na ustach Polaków, kiedy w ubiegłym tygodniu okazało się, że podczas lotów rządowym samolotem Gulfstream G550 towarzyszyli mu członkowie rodziny. Na marszałka Sejmu posypała się krytyka, oskarżenia o oligarchizację, prywatę i wykorzystywanie rządowych zasobów do własnych celów. Kuchciński w ubiegły piątek zapowiedział więc, że równowartość kosztów przelotów pokryje z własnej kieszeni.Ile ma do zapłacenia marszałek Sejmu? Jak wynika z doniesień Gazety Wyborczej, loty Kuchcińskiego odbywały się w trybie "misji oficjalnej o statusie HEAD". Oznacza to, że lot taki wymagał dodatkowego samolotu z załogą, postawionych w stan gotowości służb, a także zapasowych lotnisk. Kancelaria Sejmu jednak tłumaczy, że koszta nie są tak wysokie, a loty Kuchcińskiego z Warszawy do domu miały jedynie status "misji oficjalnej". Nawet jeśli tak było, koszt jednej takiej podróży Gulfstreamem G550 jest przynajmniej kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłego przelotu.

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 80 tys. złotych za 13 dni pracy. To czeka nowych posłów

Sejm im się opłaca. Za 13 dni pracy i 53 dni urlopu nowi posłowie, którzy zasiedli w ławach niższej izby parlamentu otrzymają zawrotną pensję 80 tys. złotych. Ślubowanie złożyli 12 czerwca tego roku, a miejsca, które zajęli to uzupełnienie po posłach, którzy odeszli z polskiego parlamentu do parlamentu europejskiego.Ile jest takich osób? Jak podaje portal INNPoland, mowa o 18 politykach, którzy w sumie do końca kadencji obecnego Sejmu, która kończy się na jesieni, przepracują w sejmowych ławach 13 dni. Za to zarobią w sumie 50 tys. złotych, a niektórzy z nich z pewnością dostaną nawet po 80 tys. złotych. Jak to możliwe?

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Dzień pracy Sejmu za 1,6 mln złotych. Władza idzie na rekord

Sejm już w 2020 roku będzie nas kosztował znacznie więcej, niż teraz musimy za jego działalność płacić. Do projektu budżetu Kancelarii Sejmu dotarli dziennikarze Faktu. Jak się okazuje, drogi w utrzymaniu już Sejm, będzie jeszcze kosztowniejszy. Obecnie na jego funkcjonowanie musimy łożyć rocznie około 525 mln złotych. Od 2020 roku koszta jego pracy wzrosną do poziomu 575,6 mln złotych. Oznacza to, że dziennie będziemy płacić 1,6 mln złotych na jego działanie.Co zawiera się w kosztach funkcjonowania Sejmu? Kancelaria w projekcie budżetu na 2020 rok przewidziała przede wszystkim wzrosty kosztów. Mowa o uposażeniu posłów, pracowników Kancelarii Sejmu, ale także większych pieniądzach na poselskie mieszkania, opiekę medyczną, a także loty czarterowe dla deputowanych. Wszystkie te podwyżki będą nas kosztować około 50 mln złotych rocznie.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Lewica idzie po ponad 8% głosów. Są pierwsze ustalenia bloku

Lewica buduje własny blok i idzie po przynajmniej 8%. Liczba ta nie wzięła się znikad. Jeśli bowiem lewicowy blok chce dostać się do Sejmu, musi uzyskać przynajmniej tyle wlaśnie głosów. W innym wypadku koalicjanci nie przekroczą progu, który dla zrzeszonych w jednym sojuszu partii przewidział ustawodawca.Jednakże start po 8% głosów to nie jedyne założenie koalicji lewicowej. Jak podaje RMF, pierwsze negocjacje lewicowców trwały trzy godziny i zakończyły się w czwartek przed północą. Jednym z efektów tychże ma być wystąpienie Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego oraz Roberta Biedronia w piątek o 13:00 przed Sejmem.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Był, a jakby go nie było - czyli jak Marcinkiewicz przechytrzył komornika w Gdańsku

Kazimierz Marcinkiewicz, były polski premier, nie ma ostatnio lekko w życiu prywatnym. Jego była partnerka Izabela Olchowicz Marcinkiewicz oskarża notorycznie byłego polityka to, że ten nie wywiązuje się z płacenia jej alimentów. Sprawa nie kończy się jednak na oskarżeniach.Była żona Kazimierza Marcinkiewicza żąda od niego wypłacenia zaległych alimentów w wysokości 100 tys. złotych. Sprawa jest do tego stopnia poważna dla byłego premiera, że zaczął już za nim ganiać komornik. Funkcjonariusz sądowy już raz dał się publicznie Marcinkiewiczowi we znaki. Było to w połowie czerwca podczas zawodów, kiedy to komornik próbował zająć rower Marcinkiewicza.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Kaczyński podał jedynki wyborcze. Na jesieni mają dać zwycięstwo

Jarosław Kaczyński ogłosił jedynki w poszczególnych okręgach wyborczych w wyborach do parlamentu, które odbędą się na jesieni. Jeszcze nie znamy ich daty, ale wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość już teraz szykuje się do ostrego ataku, który ma tej partii zapewnić zwycięstwo. Do 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda ma ogłosić termin wyborów, które przypadną na jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.Spośród najważniejszych nazwisk w partii, wiadomo już, że jedynką w Warszawie będzie sam Jarosław Kaczyński, co dla nikogo zaskoczeniem nie jest. Obecny premier, Mateusz Morawiecki, ma startować jako jedynka w Katowicach. Wicepremier i zarazem minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wystartuje jako numer 1 w Kielcach, zupełnie jak 4 lata temu. Natomiast marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, będzie liderował liście z Krosna, jedynką w Szczecinie zostanie minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk, zaś w jako numer jeden z Poznania wystartuje minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, która tym samym zabrała miejsce Ryszardowi Czarneckiemu, związanemu z Poznaniem szczególnie. Ten powalczy o miejsce w parlamencie z Piły.