Mimo trudności w branży czystych (zrównoważonych) technologii raport Banku Światowego odnotowuje, że Polska może się m.in. w tym sektorze pochwalić wysoką konkurencyjnością. Do tego stopnia, że eksport wiedzie prym w europejskich statystykach, a sam Bank Światowy przypomina w tym kontekście o słynnym Raporcie Draghiego. Na horyzoncie widać już jednak niepokojące problemy.
Coraz więcej osób pada ofiarą oszustw także w ramach zakupów w znanych i dużych sieciach handlowych. Media Markt bije na alarm i ostrzega przed nowymi metodami, które mogą kosztować klientów nie tylko pieniądze, ale także bezpieczeństwo.
Za nami święta, najbardziej konsumpcyjny okres w roku. Wzrost cen artykułów spożywczych oraz codziennego użytku w grudniu zaskoczyły zarówno konsumentów, jak i ekspertów. Bardzo duży skok cen dotyczy przede wszystkim produktu niezbędnego w każdym domu. Dlaczego końcówka 2024 roku przyniosła takie różnice i jakie są prognozy na przyszłość?
Napaść Rosji na Ukrainę spotkała się ze stanowczym sprzeciwem środowiska międzynarodowego. Sankcje, które nałożono na agresora, miały uderzyć w jego gospodarkę. Mimo to Rosjanie kupują nowe samochody na potęgę. Jak to możliwe?
Nowy tydzień przynosi szereg okazji dla klientów sieci Dino. Od środy 8 stycznia przez siedem dni obowiązywać będą atrakcyjne rabaty na popularne produkty. Warto przyjrzeć się bliżej szczegółom oferty, która obejmuje zarówno produkty codziennego użytku, jak i propozycje na wyjątkowe okazje.
To dobra wiadomość dla Polaków zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji, kiedy wielu z nas zaciskając pasa oszczędza i rezygnuje z korzystania w pełni z dóbr kultury. Wkrótce sytuacja może się zmienić. Ministerstwo finansów obiecuje zerowy vat na ważną grupę produktów. Decyzja może nie tylko poprawić sprzedaż, ale też uratować niektóre podupadające przedsiębiorstwa w branży.
Już w tym roku klientów sklepów w Polsce czekają duże zmiany. Choć system kaucyjny miał zacząć obowiązywać już od stycznia, jego wprowadzenie zostało przesunięte. Dla sieci handlowych dostosowanie się do nowych przepisów to szereg wyzwań oraz kosztów.
Nie wszystkie sklepy będą zamknięte 6 stycznia. Które punkty mogą działać mimo ustawowego dnia wolnego od pracy? Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Święto Trzech Króli i jakie zasady obowiązują tego dnia.
Sąsiedzi z południa coraz częściej korzystają z podatkowej turystyki, generując gigantyczne straty dla własnego budżetu. Różnice w opodatkowaniu sprawiają, że cena w Polsce potrafi być wyraźnie niższa. Stolica stara się problemowi zapobiegać, ale wkrótce sytuacja może się diametralnie zmienić i bez jej ingerencji.
Od 1 stycznia 2025 roku Unia Europejska wprowadza nowe regulacje dotyczące znakowania owoców, warzyw i przetworów. Zmiany mają zapewnić większą przejrzystość informacji dla konsumentów i eliminację wprowadzających w błąd haseł marketingowych. Co oznaczają nowe przepisy i jak rozpoznasz ich obecność na sklepowych półkach?
Polskie prawo nie wyposaża przeciwników huku fajerwerków w zbyt wiele narzędzi. Choć w kodeksie wykroczeń istnieje zapis, po który możemy w ostateczności sięgnąć, raczej nie pomoże on 31 grudnia, ani 1 stycznia. Prezydent Krakowa wychodzi przed szereg i zapowiada konsultacje w stolicy Małopolski. Kiedy polski Sejm przegłosuje jedną z gotowych ustaw — Kraków będzie już gotowy. Tylko na co?
Klienci sieci „Biedronka” zauważyli, że w sklepach pojawiły się ogłoszenia informujące o dodatkowej opłacie, którą od teraz trzeba będzie uiszczać przy okazji płacenia za zakupy. Nowe zasady dotyczą jednak nie tylko tej popularnej sieci i wkrótce można się ich spodziewać w całym kraju. Ile trzeba będzie zapłacić i przede wszystkim – za co?
Dino Polska, od 2017 r. na giełdzie, rozkręca się na rodzimym rynku, stanowiąc coraz większe wyzwanie dla zagranicznej konkurencji w segmencie FMCG. 2024 r. spółka zamknęła dobrym wzrostem EBIT, czyli zysku operacyjnego, w górę pną się wolumeny generowanej przez sieć energii w ramach własnych instalacji fotowoltaicznych i sama przestrzeń handlowa. 2025 r. będzie ważny — sieć całkowicie wycofa z półek jeden produkt, który właściwie powoli znika z całej Polski.
“Wizytówka warszawskiego handlu” - tym terminem określano słynny dom towarowy mieszczący się u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, którego otwarcie w czasach PRL zgromadziło tłumy warszawiaków. Mimo iż obiekt przetrwał komunę i transformację, wraz z początkiem 2025 roku odejdzie w przeszłość.
Poczta Polska to instytucja, która funkcjonuje od wielu lat. Tym razem, chcąc zwiększyć swoje przychody, wprowadza nowy asortyment. O ile jednak wcześniej w placówkach pocztowych można się było zaopatrzyć w pościel i dewocjonalia, tym razem oferta produktowa poszła w zupełnie innym kierunku. Powiedzieć, że zaskakującym, to nie powiedzieć nic.
Biedronka nie przestaje ropieszczać swoich klientów. Tym razem przygotowała promocję na kosmetyki znanych marek. W wybranych przez sieć sklepów dniach, możesz dostać je już za złotówkę. Lepiej się spieszyć, zanim wszystkie perełki zostaną wyprzedane.
Czy nowy pomysł sieci Netto stanie się hitem w polskich dyskontach? Testy pilotażowe już trwają, a reakcje klientów są niezwykle obiecujące. Co skandynawski koncept Candy King może zaoferować polskim konsumentom?
Czas zwykle działa na naszą niekorzyść i niezmiennie jest z końcem roku. Klienci Żabki mogą skorzystać z “prezentów” od sieci - ale nie mają na to wiele czasu. Regulamin jest precyzyjny i bezlitosny, warto go zrozumieć, nim stracimy okazję.
Jedna z popularnych sieci handlowych podjęła pilną decyzję o wycofaniu z rynku części swoich produktów. Decyzja ta wywołała niepokój wśród klientów, zwłaszcza że dotyczy ona artykułów dla najmłodszych. Szczegóły tej sprawy rzucają nowe światło na temat bezpieczeństwa konsumentów.
Wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że trzyma w swoich domach wartościowe przedmioty. Choć wyglądają niepozornie i nie ma z nich pożytku, to sprzedając je, można zarobić pokaźną sumę pieniędzy. Na aukcjach kosztują nawet 10 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy.
Grudzień to czas wzmożonych zakupów – zarówno tych świątecznych, jak i ostatnich, przed noworoczną zabawą. Wydaje się, że dni handlowe powinny sprzyjać przygotowaniom. Ale czy końcówka miesiąca pozwala na pełną swobodę zakupów? Sprawdź, co mówi kalendarz handlowy na ten czas.
Coraz częściej poruszany jest temat godzin otwarcia sklepów w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. W okresie świątecznym większość sieci handlowych przestrzega zakazu handlu, do którego wciąż nie wszyscy zdołali się przyzwyczaić. Pracownicy Żabki w “turystycznym zagłębiu” opisują przypuszczony przez klientów szturm, gdy sklep był jedynym dostępnym miejscem na zakup podstawowych produktów.
Wolna od pracy wigilia opinię publiczną rozgrzewała jeszcze przed bieżącym okresem świątecznym. Niektóre zapowiedzi polityków dawały nadzieję, że nowe przepisy zdążą zostać wprowadzone w życie jeszcze w tym roku, jednak Sejm zdecydował inaczej. Ostatecznie, przy aprobacie prezydenta, ustawa miała wejść w życie od 2025 roku. Sam Andrzej Duda właśnie zapowiedział, że ją podpisze. Okazuje się jednak, że… nie do końca.
Od piątku 27 grudnia w Lidlu czekają wyjątkowe promocje, które przyciągają uwagę klientów planujących karnawałowe zakupy. Wybrane produkty już teraz zyskują status hitów, a wiele osób decyduje się na zapasy, by nie przegapić okazji. Co tym razem przygotowała sieć?
Rozpoczęły się już poświąteczne wyprzedaże, a kolejne będą pojawiać się w dużej liczbie także po Nowym Roku. Jest to okazja, by zrobić odkładane zakupy w okazyjnych cenach, ale też zagrożenie - część produktów, ale też standardy obsługi sprzedawców, mogą okazać się rozczarowaniem. Tym bardziej ważna jest znajomość praw konsumenta.
Popularna sieć sklepów poinformowała o natychmiastowym wycofaniu jednej z dziecięcych zabawek. W grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa najmłodszych, a klienci są proszeni o podjęcie konkretnych działań. Czego dokładnie dotyczy problem?
W zeszłym tygodniu Żabka świętowała otwarcie jedenastotysięcznego sklepu, co wpisało się w strategię sieci, by uruchamiać tysiąc punktów rocznie. Ten niewątpliwy sukces miał swoją cenę, którą według franczyzobiorców ponoszą oni sami. Żabka nadesłała do naszej redakcji stanowisko, w którym wchodzi w polemikę z najczęstszymi zarzutami stawianymi przez właścicieli sklepów.
Polskie bombki słyną na całym świecie, są najpiękniejsze i najlepsze – tak lubimy myśleć o wyjątkowym polskim rękodziele. Problem w tym, że na zupełnie odmienne myślenie przestawiamy się podczas dokonywania świątecznych zakupów. W konsekwencji cała branża skurczyła się do zaledwie dziesięciu firm, które na polskim rynku przegrywają z chińską tandetą. Ratunek dla polskich bombek leży zatem daleko od Polski.