telefon-pixnio-bicanski
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Kwietnia 2020

Rząd będzie śledził cię przez telefon? Były szef ochrony prezydenta i były agent ujawniają najgorsze obawy

Telefon to doskonałe urządzenie do śledzenia obywateli. A na mocy specustawy szef rządu może nakazać operatorom sieci komórkowych udostępnianie danych lokalizacyjnych - m.in. tych na kwarantannie. Ale eksperci nie mają złudzeń - śledzić można wszystkich.

Telefon posłuży do śledzenia. Rząd wykorzystuje epidemię?

Uprawnienia umożliwiające śledzenie Polaków to założenia drugiej tarczy antykryzysowej. W czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej operator telekomunikacyjny ma obowiązek dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane o lokalizacji telefonu osoby zarażonej koronawirusem lub objętej kwarantanną - pisze “DGP”.

Premier może poprosić o wszystkie dane z telefonu

Jeszcze większe uprawnienia będzie miał premier. Szef rządu będzie mógł zażądać od operatorów danych z telefonu, które jego zdaniem są niezbędne do walki z koronawirusem. Oznacza to, że uzyska wgląd do wszystkich danych.

Podjedziesz autem, a zakupy zapakują sami. Nowe rozwiązanie sieci bije rekordy popularnościPodjedziesz autem, a zakupy zapakują sami. Nowe rozwiązanie sieci bije rekordy popularnościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Rząd zapewnia, że dane wykorzysta tylko do walki z epidemią koronawirusa, a rzecznik rządu Piotr Müller zapewnia, że dane Polaków są bezpieczne i “gwarantowana jest pełna prywatność”.

Eksperci: śledzenie przez telefon niebezpieczne dla obywateli

Specjaliści nie kryją swoich obaw. Inwigilacja obywateli idzie za daleko, a skoro władza ma tak duże możliwości śledzenia telefonów obywateli, to może to wykorzystać do celów politycznych. Telefon jest doskonałym źródłem informacji na temat obywatela.

Minister ujawnia, kiedy możliwe całkowite odmrożenie. Gospodarka jeszcze sobie poczekaMinister ujawnia, kiedy możliwe całkowite odmrożenie. Gospodarka jeszcze sobie poczekaCzytaj dalej

- Za chwilę władza może chcieć poprzez telefonię komórkową wyłapywać słowa kluczowe w rozmowach typu: wybory, protest, bojkot. Mało kto chyba nie zauważa, że to obsesyjne parcie do wyborów zbiega się z nasileniem systemów kontrolnych - mówi na łamach “Faktu” Jerzy Dziewulski, były szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Podobnie uważa Piotr Niemczyk, współzałożyciel UOP. - Takie postępowanie to dowód chorej strategii rządu, bo osoby, które są na kwarantannie, trzeba poddawać testom, a nie pobierać dane lokalizacyjne - powiedział w rozmowie z “Faktem” były agent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat pracuje nad wyborami przez Internet? Posłanka zdradziła najnowsze plany
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dyrektor WHO wskazał kolejny obszar, który już niedługo może stać się epicentrum pandemii. Fatalne doniesienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News