BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Polscy posłowie z reguły nie są zgodni i trudno im osiągnąć kompromis, jednak w niektórych sprawach potrafią podjąć współpracę i zagłosować jednomyślnie. Tak się stało w przypadku projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych.

Na posiedzeniu, które odbyło się we wtorek 7 lutego, Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także Komisja Obrony Narodowej obradowały nad projektem ustawy mającej zagwarantować świadczenia pieniężne rodzinom poległych mundurowych - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wysokość świadczeń

„Świadczenie pieniężne będzie przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100%, a każdemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego" - podano w uzasadnieniu do ustawy.

Portal „samorzad.infor.pl” przedstawił szczegółowe wyliczenia dotyczące wysokości świadczeń pieniężnych, jakie otrzymaliby bliscy policjanta, w przypadku jego śmierci na służbie.

- wdowa otrzyma każdego miesiąca świadczenie w wysokości 7361 zł - może ono być dożywotnie, a podjęcie przez nią pracy nie zawiesza jego wypłaty. Co miesiąc będzie otrzymywać kwotę 7361 zł i np. pensję 5000 zł. Oznacza to także, że wdowa z dwójką uprawnionych do świadczenia dzieci otrzyma miesięczne wsparcie w wysokości 14 722 zł;

- 14-letni syn zmarłego otrzyma świadczenie w kwocie 3680,50 zł aż do osiągnięcia 18. roku życia, a w przypadku podjęcia nauki - do 24. roku życia. Dożywotnie wsparcie będzie przysługiwało dzieciom niepełnosprawnym;

- rodzice policjanta otrzymają świadczenie w wysokości 3680,50 zł, ale dopiero po przejściu na emeryturę albo rentę. Będą musieli wybrać pomiędzy świadczeniem, a rentą. Natomiast w przypadku emerytury będą mogli pobierać oba świadczenia.

NIE dla poszerzenia katalogu beneficjentów

Posłowie opozycyjnych klubów wnosili także o dodanie do ww. regulacji strażników miejskich, gminnych oraz ratowników WOPR, jednakże poprawki te zostały odrzucone przez Komisję - podaje "DGP".

Tagi:

PolicjaWojsko Polskiepieniądze

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]