BiznesINFO.pl
Szwecja prezent roku 2020

Wikimedia Commons Michael Caven CC2.0

Szwedzi wybrali prezent roku 2020. Wybór uwarunkowany pandemią

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

W Szwecji konsumenci wybrali najlepszy prezent świąteczny w 2020 roku. W plebiscycie organizowanym przez Instytut Badania Handlu (HUI) wygrała kuchenka turystyczna. Szwedzi używali jej podczas wypoczynku na łonie natury, który znacznie spopularyzował się

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wybór kuchenki turystycznej na prezent roku,

  • Jakie trendy sprzedażowe pojawiły się w Szwecji,

  • Jakie prezenty wygrywały w ubiegłych latach.

Szwecja wybrała prezent roku 2020. To kuchenka turystyczna

Szwecja mimo innego modelu walki z pandemią, również musiała wprowadzić pewne obostrzenia. Koronawirus zmienił codzienne życie i plany obywateli, co z kolei nie pozostało bez wpływu na wybory konsumentów i prezenty bożonarodzeniowe.

- W tym roku na nowo odkryliśmy turystykę krajową, a wizyty w restauracjach zamieniliśmy na potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu przy pomocy kuchenki turystycznej - mówił dyrektor HUI, Jonas Arnberg.

Ekspert HUI zauważa, że rok 2020 rok był wyjątkowo korzystny dla szwedzkiej turystyki. Większy ruch i dochody zanotowały pola kempingowe, a na szlakach pieszych i górskich odnotowano rekordy odwiedzin. W efekcie zyskała sprzedaż detaliczna sprzętu turystycznego i sportowego, w tym właśnie kuchenek turystycznych.

Jak podaje portal bankier.pl, aż o 50 proc. wzrosła sprzedaż Trangii, najstarszego producenta palników turystycznych w Szwecji. Popyt na produkty był na tyle duży, że aby za nim nadążyć, rodzinna firma z Jaemtland zatrudniła dodatkowe 20-30 osób.

Trendy na rynku wykorzystały także inne, przedsiębiorcze osoby. Linda Klasson ze Sztokholmu zaczęła organizację plenerowych kursów gotowania. Pierwsze lekcje odbędą się na wiosnę. Według HUI wiele wskazuje na to, że trend utrzyma się także w przyszłym roku.

Najlepszy prezent w Szwecji w poprzednich latach

W Szwecji plebiscyt na najlepszy prezent organizuje się od 30 lat. W nominacjach oprócz danych sprzedażowych, wykorzystuje się trendy charakterystyczne dla danego rynku, dlatego też nominowany przedmiot powinien być nowością, bądź przeżywać swój renesans popularności.

W 2019 roku Szwedzi zwrócili uwagę na wpływ technologii na relacje międzyludzkie. W związku z tym za prezent roku uznano pudełko na smartfony dla członków rodziny, tak aby nie odwracały uwagi od rozmów domowników.

- Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Na przykład istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny - mówił Arnberg z HUI.

Co ciekawe, decyzja z 2019 roku wywołała sporo kontrowersji. Sieci handlowe stwierdziły, że pudełko na smartfony nie jest poszukiwanym towarem. Jako nominację wskazywano bezprzewodowe słuchawki do telefonów, które zaliczyły w Szwecji wysoką sprzedaż.

Jednocześnie firma Pricerunner wskazała, że w 2019 roku wiele osób kupowało na prezent książkę. To potwierdzałoby przypuszczenia HUI, że Szwedzi chcieli oderwać się od świata cyfrowego. Warto przy tym przypomnieć, że telefon został wybrany jako najlepszy prezent w 1994 roku, książka w w 1999, a tablet w 2010. Wygląda więc na to, że trendy się wzajemnie "wymieniają" przez lata.

Podobne artykuły

Obostrzenia na zakupach? Pracownicy jednego ze sklepów zszokowali informacją umieszczoną na wejściu.

Handel

Z grypą lub przeziębieniem nie zrobisz zakupów. Porażające obostrzenie w jednej z sieci wywołało burzę

Czytaj więcej >
Primark debiutuje w Polsce i wprowadza limity.

Handel

Dopiero co weszli na polski rynek. Kosmiczne kolejki przed wejściem, sklep wprowadził limit osób

Czytaj więcej >
Lidl wydał więcej na reklamę w telewizji niż Biedronka

Handel

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >