BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons Michael Caven CC2.0

Szwedzi wybrali prezent roku 2020. Wybór uwarunkowany pandemią

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wybór kuchenki turystycznej na prezent roku,

  • Jakie trendy sprzedażowe pojawiły się w Szwecji,

  • Jakie prezenty wygrywały w ubiegłych latach.

Szwecja wybrała prezent roku 2020. To kuchenka turystyczna

Szwecja mimo innego modelu walki z pandemią, również musiała wprowadzić pewne obostrzenia . Koronawirus zmienił codzienne życie i plany obywateli, co z kolei nie pozostało bez wpływu na wybory konsumentów i prezenty bożonarodzeniowe.

- W tym roku na nowo odkryliśmy turystykę krajową, a wizyty w restauracjach zamieniliśmy na potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu przy pomocy kuchenki turystycznej - mówił dyrektor HUI, Jonas Arnberg.

Ekspert HUI zauważa, że rok 2020 rok był wyjątkowo korzystny dla szwedzkiej turystyki. Większy ruch i dochody zanotowały pola kempingowe, a na szlakach pieszych i górskich odnotowano rekordy odwiedzin. W efekcie zyskała sprzedaż detaliczna sprzętu turystycznego i sportowego, w tym właśnie kuchenek turystycznych.

Jak podaje portal bankier.pl, aż o 50 proc. wzrosła sprzedaż Trangii, najstarszego producenta palników turystycznych w Szwecji . Popyt na produkty był na tyle duży, że aby za nim nadążyć, rodzinna firma z Jaemtland zatrudniła dodatkowe 20-30 osób.

Trendy na rynku wykorzystały także inne, przedsiębiorcze osoby. Linda Klasson ze Sztokholmu zaczęła organizację plenerowych kursów gotowania. Pierwsze lekcje odbędą się na wiosnę. Według HUI wiele wskazuje na to, że trend utrzyma się także w przyszłym roku.

Najlepszy prezent w Szwecji w poprzednich latach

W Szwecji plebiscyt na najlepszy prezent organizuje się od 30 lat. W nominacjach oprócz danych sprzedażowych, wykorzystuje się trendy charakterystyczne dla danego rynku, dlatego też nominowany przedmiot powinien być nowością, bądź przeżywać swój renesans popularności.

W 2019 roku Szwedzi zwrócili uwagę na wpływ technologii na relacje międzyludzkie. W związku z tym za prezent roku uznano pudełko na smartfony dla członków rodziny, tak aby nie odwracały uwagi od rozmów domowników.

- Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Na przykład istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny - mówił Arnberg z HUI.

Co ciekawe, decyzja z 2019 roku wywołała sporo kontrowersji. Sieci handlowe stwierdziły, że pudełko na smartfony nie jest poszukiwanym towarem. Jako nominację wskazywano bezprzewodowe słuchawki do telefonów, które zaliczyły w Szwecji wysoką sprzedaż.

Jednocześnie firma Pricerunner wskazała, że w 2019 roku wiele osób kupowało na prezent książkę. To potwierdzałoby przypuszczenia HUI, że Szwedzi chcieli oderwać się od świata cyfrowego. Warto przy tym przypomnieć, że telefon został wybrany jako najlepszy prezent w 1994 roku, książka w w 1999, a tablet w 2010. Wygląda więc na to, że trendy się wzajemnie "wymieniają" przez lata.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]