BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szumowski powiedział w jaki sposób rząd zamierza luzować restrykcje. Ma na to specjalny plan

15 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Szumowski proponuje znoszenie obostrzeń "mały kroczkami". Zgodnie z zapowiedziami ekipy rządzącej jutro ma zostać zarysowany plan łagodzenia ograniczeń, który będzie realizowany w najbliższych tygodniach.

Szumowski: „musimy oceniać z punktu widzenia chorych”

Szumowski był dzisiaj gościem jednego z programów na antenie TVN24, w trakcie którego potwierdził, że od 19 kwietnia rozpocznie się łagodzenie restrykcji i odmrażanie gospodarki. „Musi to być zrobione w sposób etapowy” – oznajmił minister zdrowia.

Między konkretnymi fazami ma dochodzić do analizy sytuacji i na tej podstawie mają zostać wdrażane kolejne postanowienia. „Musimy oceniać z punktu widzenia chorych” – ocenił szef resortu, który zdaje sobie sprawę, że liczba zakażeń w Polsce będzie nadal rosła, bo znajdujemy się na wczesnym etapie epidemii.

Małymi krokami wyjdziemy z pandemii

W tym potocznym „luzowaniu” ma się znaleźć miejsce na „oddech dla nas wszystkich” – wyznał Szumowski. Jego zdaniem gospodarka ma wpływ na zdrowie ludzi, ponieważ gdy źle się dzieje na rynku to „wzrasta ryzyko dla pacjentów”.

Dlatego też wszystkie te „kroki będziemy rozkładali na małe kroczki” odpowiednie do reżimu sanitarnego. Szumowski twierdzi, że zarówno obywatele, jak i rządzący nauczyli się już funkcjonować w tej zmienionej rzeczywistości i to dobrze wróży na przyszłość, która nie rysuje się niestety w jasnych barwach.

Zdaniem szefa resortu zdrowia „będziemy żyć z epidemią co najmniej przez rok, półtora roku, może dłużej”. Kluczowym momentem będzie bowiem wynalezienie szczepionki, a do tego momentu upłynie na pewno sporo czasu – podaje Puls Biznesu.

Szczegóły rządowego planu luzowania restrykcji już niebawem

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jutro rząd poinformuje o konkretnych etapach znoszenia poszczególnych ograniczeń.

Według wstępnego planu zmiany w obostrzeniach mają dotyczyć m.in. funkcjonowania zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz sklepów znajdujących się w galeriach odzieżowych.

Tymczasem również od jutra wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi wszyscy obywatele mają obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

z ostatniej chwili

Polska i Świat

Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

Czytaj więcej >
Zasiłek opiekuńczy

Polska i Świat

Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Czytaj więcej >
Pukanie do drzwi

Polska i Świat

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Czytaj więcej >
niemcy

Polska i Świat

Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

Czytaj więcej >