Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawach
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.05.2020 02:00

Już 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawach

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 07.03.2020. Ministerstwo Zdrowia. Konferencja prasowa dotyczaca sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce.
Piotr Molecki/East News

Szpitale wrócą do normalnej pracy

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że duże ogniska zakażeń koronawirusem zostały opanowane. Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że poza województwem śląskim liczba nowych infekcji jest niewielka. Szumowski liczy na to, że również Śląsku liczba nowych przypadków będzie sukcesywnie maleć. Poprawa sytuacji pozwala na przywrócenie normalnej pracy w szpitalach.

- W związku z tym podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów - powiedział minister zdrowia, cytowany przez TOK FM.

Szpitale zakaźne muszą być gotowe na drugą falę

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że w szpitalach pozostaną oddziały zakaźne. - To nie oznacza, że likwidujemy tę sieć szpitali, bo wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje - podkreślił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia odpowiedział też na pytanie, kiedy szpitale będą mogły wrócić do normalnej pracy. Normalna działalność szpitala będzie możliwa od początku czerwca. - W wielu województwach jest kilka takich szpitali, zaczniemy oczywiście z pozostawieniem jednego szpitala - zapowiedział szef resortu zdrowia, cytowany przez TOK FM.

Nie tylko szpital wraca do pracy. LOT ogłosił powrót do latania

Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie. Pierwszy etap obejmuje stopniowe przywracanie połączeń krajowych. Nowa siatka obejmuje około 30 lotów każdego dnia. Koszt zakupu biletu w jedną stronę bez bagażu zaczyna się od 99 złotych.

Od 1 czerwca będzie można korzystać z połączeń krajowych LOT-u, które będą obsługiwane w ośmiu portach lotniczych:

  • do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk,

  • do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry,

  • raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Podczas lotów będą obowiązywać nowe reguły sanitarne. Pasażerowie będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa przez cały lot, a kontakt załogi z pasażerami będzie ograniczony do minimum.