niemcy przepraszają za wojnę
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Szef niemieckiego MSZ: wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce. Przebaczcie nam

Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo; zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość - oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo. (...) Ta odpowiedzialność Niemiec nie dotyczy tylko Warszawy. Także w innych częściach kraju zburzono miasta i zrównano z ziemią całe wsie. Wypędzono ludność by stworzyć tzw. przestrzeń życiową dla Niemców. (...) Trudno opisać słowami zbrodnie dokonane przez Niemców przed 75 laty wobec tego miasta i jego mieszkańców - powiedział podczas przemówienia na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef MSZ Niemiec Heiko Mass. Poprosił też Polaków o wybaczenie.

Szef niemieckiego MSZ odważnie powiedział, że zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość. (...) To, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa nas wstydem. To niewypowiedziane cierpienie, którego Polacy doświadczyli tutaj w Warszawie i w całym kraju, wielu Niemców i mnie osobiście porusza i temu chcę dzisiaj dać wyraz.

Twoje zaproszenie, Jacku, (zwracając się do Jacka Czaputowicza - przyp. red.) uznaję za szczególny znak zaufania. Jestem wdzięczny też dlatego, bo Niemcy i Polska dzisiaj, 75 lat po Powstaniu Warszawskim jako przyjaciele obdarzają się mocnym zaufaniem - dodał Maas.

Wcześniej Maas wraz z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, a następnie zwiedzili ekspozycję w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niemcy opuszczają flagi "na znak wstydu"

Wartym wspomnienia jest symbol, który uczynił ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Niemieckie flagi wiszące nad ambasadą zostały opuszczone do połowy masztu. Jak napisał na Twitterze, na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie warszawskie, w którym wzięli udział pomimo słabego uzbrojenia, żołnierze podziemnej Armii Krajowej. Stanęli oni do walki z regularnymi jednostkami Wehrmachtu. Powstanie trwało 63 dni. Podczas Powstania Warszawskiego zginęło zginęło ok. 200 tys. mieszkańców miasta, 16 tys. powstańców, a rannych zostało 25 tys. Co najmniej 30% osób, które poniosły śmierć podczas Powstania Warszawskiego, to ofiary egzekucji przeprowadzanych przez niemieckie formacje policyjne i wojskowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News