Święto państwowe 19 lutego to pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ma się nazywać "Dzień Nauki Polskiej"
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Szykuje się nowe święto państwowe? Już w kolejnym miesiącu możemy upamiętniać polskie dokonania

Święto państwowe w lutym? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt w Sejmie która zakłada, że 19 lutego będzie Dniem Nauki Polskiej. Czy to oznacza, że możemy się spodziewać wtedy dnia wolnego od pracy?

Święto państwowe 19 lutego - nowy projekt PiS

Szykuje się nowe święto państwowe w Polsce. TVN24 podaje, że parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, że 19 lutego stanie się Dniem Nauki Polskiej. Projekt podpisało 26 posłów PiS, w tym Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński czy Ryszard Terlecki.

“Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samy poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych” - napisano w uzasadnieniu projektu.

Nowe święto państwowe ma upamiętniać najwybitniejszych naukowców, takich jak Stefana Banacha, Jana Czochralskiego, Mikołaja Kopernika, Ignacego Łukasiewicza czy Marię Skłodowską-Curie. Co ciekawe, data nowego święta nie jest przypadkowa. Dzień Nauki Polskiej ma przypadać na rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Sejmowa komisja ma zająć się projektem 8 stycznia.

Wielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódWielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódCzytaj dalej

Czy będzie wtedy wolne?

Nie wiadomo na razie, czy w nowe święto państwowe będzie trzeba pracować. Zgodnie z obowiązującym prawem święto państwowe nie musi być dniem wolnym od pracy. Aktualnie ustawowe dni wolne od pracy wypadają jedynie podczas trzech świąt narodowych: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News