pieniadze-pxhere-cc0
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Marca 2020

Część Polaków może dostać 2 tys. zł przez koronawirusa. Wiadomo już, komu się należy

Świadczenie dla osób poszkodowanych gospodarczo przez epidemię koronawirusa wyniesie 2 tysiące złotych. To część projektu tarczy antykryzysowej, która ma wesprzeć polską gospodarkę w tym niezwykle trudnym czasie. Kto może liczyć na świadczenie?

Świadczenie na ciężkie czasy

Konsekwencje epidemii koronawirusa będą druzgocące dla polskiej gospodarki. Wiele branż już teraz zaczyna redukować zatrudnienie i łagodzić straty, jakie ponosi. Żeby utrzymać gospodarkę w ryzach, rząd pracuje nad specjalną ustawą, tzw. tarczą antykryzysową. Projekt jest oparty na pięciu filarach, a państwo przeznaczy na ten cel 212 mld zł. Jednym z założeń jest wypłata świadczenia dla poszkodowanych przez epidemię.

Nietypowe objawy zakażenia u Polaka. Lekarze tego typu reakcji jeszcze nie widzieliNietypowe objawy zakażenia u Polaka. Lekarze tego typu reakcji jeszcze nie widzieliCzytaj dalej

Takie świadczenie będzie przysługiwać osobom, które są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Na jakich warunkach będzie wypłacane świadczenie?

Świadczenie pobierze kilka milionów osób

Jak podaje “Fakt”, rząd zakłada tzw. “finansowanie postojowe” dla tych, którzy pracują na umowach zlecenie i o dzieło, a także dla samozatrudnionych. Z szacunków wynika, że ze świadczenia skorzysta 75 proc. uprawnionych, co daje ok. 2,25 mln osób. Jeśli rzeczywiście taka będzie frekwencja, to dla Funduszu Pracy będzie to wydatek rzędu 5,7 mln zł.

Policja z kontrolami sama sobie nie poradzi. Liczy, że doniesie na ciebie sąsiadPolicja z kontrolami sama sobie nie poradzi. Liczy, że doniesie na ciebie sąsiadCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Gwarantowane świadczenie będzie jednorazowe i ma być wypłacane w kwocie około 2 tys. zł brutto dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz tych, którzy pracują na własny rachunek. Wysokość świadczenia ma wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za 2020 r., czyli 2 600 zł brutto.

Świadczenie za koronawirusa - ważny warunek

Warunkiem przyznania świadczenia jest też zawarcie umowy przez zleceniobiorcę lub wykonawcę przed 1 marca 2020 roku. To samo dotyczy samozatrudnionych. Działalność musi być zarejestrowana przed 1 marca tego roku.

"Jest to działanie ponadstandardowe i w ten sposób polskie Państwo nie pomija nikogo, kto wykonuje działalność zarobkową w różnej formie" - napisano w uzasadnieniu projektu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Awantury, interwencje policji, opóźnienia. Kierowcy i motorniczowie wypraszali pasażerów z pojazdów
  2. WHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczom
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Potwierdził się najsmutniejszy, światowy scenariusz dotyczący koronawirusa. Wszystkie kraje potwierdziły
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News