Stanowisko pracy, czyli co?
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 3 Stycznia 2021

Stanowisko pracy, czyli co?

Z punktu widzenia kadrowej stanowisko pracy to etat, element struktury organizacyjnej. Z kolei behapowiec widzi w nim przede wszystkim miejsce przystosowane do wykonywania obowiązków określonego rodzaju. Czym zatem jest stanowisko pracy?

Stanowisko pracy, czyli zadania

Z takim rozumieniem pojęcia „stanowisko pracy” spotykamy się, przeglądając oferty zatrudnienia, w których opisywane są obowiązki wykonywane przez pracownika zatrudnionego na danym stanowisku pracy. Również w CV wpisujemy nazwy poprzednich stanowisk pracy i zadania, które wykonywaliśmy w ramach danego stanowiska.

Stanowisko pracy, czyli miejsce

Stanowisko pracy to również, a może przede wszystkim, miejsce wykonywania obowiązków zawodowych. Do stanowiska pracy zalicza się w tym przypadku pomieszczenie, meble biurowe, urządzenia, maszyny. Ważne jest, aby takie miejsce pracy było ergonomiczne, odpowiednio wyposażone i dostosowane do wykonywania określonej pracy.

Ergonomia stanowiska pracy

Ergonomia to jedno z ważniejszych pojęć BHP. W myśl zasad ergonomii stanowisko pracy musi być dostosowane do możliwości psychofizycznych pracownika, aby zapobiegać występowaniu chorób zawodowych. Każde stanowisko pracy, niezależnie od tego, czy jest to praca biurowa, czy polega na obsłudze maszyny, powinno być dobrze oświetlone, wentylowane i umożliwiać pracownikowi swobodną zmianę pozycji podczas wykonywanych zadań.

O ergonomię stanowiska pracy powinny szczególnie zadbać osoby, które cały dzień spędzają za biurkiem. Warto pamiętać, że pomieszczenie biurowe powinno mieć co najmniej 13 m kwadratowych, a meble nie powinny ograniczać wolnej przestrzeni i stwarzać potencjalnego niebezpieczeństwa. Stanowisko pracy powinno składać się z wygodnego krzesła oaz biurka zapewniającego właściwe podparcie dla nadgarstków oraz odpowiedniego oświetlenia zmniejszającego obciążenie oczu.

Rodzaje stanowisk pracy

Poza pokojem biurowym, w którym pracuje jedna lub kilka osób, można wyróżnić również inne modele organizacji pracy, takie jak open space, hot desk czy szczególnie modny w ostatnich miesiącach home office spowodowany pandemią koronawirusa.

W przypadku pracy w systemie home office także należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy. Domowy kącik biurowy nie powinien wpływać negatywnie na ułożenie ciała pracownika podczas pracy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News