Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż poparcia z ogromnym zaskoczeniem. Trzecią siłą partia, której nie ma w Sejmie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.11.2020 01:00

Sondaż poparcia z ogromnym zaskoczeniem. Trzecią siłą partia, której nie ma w Sejmie

Znamy najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych
Flickr/Paweł Kula

Zaskakujący sondaż poparcia dla partii politycznych

W ostatnim czasie informowaliśmy o znaczącym spadku notowań Prawa i Sprawiedliwości w sondażach poparcia partii politycznych. Choć partia rządząca zachowała pozycję lidera, to w badaniach różnych pracowni (również w sprzyjającym na ogół rządzącym CBOS-ie) wyraźnie traciła, zdobywając po raz pierwszy od lat poniżej 30 proc. poparcia.

Przyczyną tego stanu rzeczy był m.in. spór wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego odnośnie niekonstytucyjności jednej z przesłanek dopuszczających aborcję, ale też wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem, który budował przekonanie, że rządzący nie radzą sobie z drugą falą pandemii.

Tymczasem najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadzony przez pracownię IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że formacja Jarosława Kaczyńskiego powoli odrabia sondażowe straty. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, PiS mogłoby liczyć na wynik rzędu 33 proc., co oznacza wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni.

Badanie pokazuje, że ugrupowanie rządzące znów ucieka największej partii opozycyjnej. Koalicję Obywatelską popiera 24,1 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o zaledwie 0,1 pkt proc. w stosunku do ostatniego sondażu.

Sondażowe podium zamyka partia, której oficjalnie nie ma w tej chwili w Sejmie (ma jedynie jedną reprezentantkę Hannę Gil-Piątek, byłą posłankę Lewicy), czyli Polska 2050 Szymona Hołowni (jej formalnym liderem jest były dziennikarz Michał Kobosko) na którą chce głosować 13,1 proc. respondentów i jest to spadek o 1,8 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób2. Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzeć3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

5 partii w Sejmie

Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, to w Sejmie znalazłoby się pięć partii. Poza wspomnianą trójką próg wyborczy przekracza Lewica z 8,4 proc. poparciem (wzrost o 1,5 pkt proc.), a także Koalicja Polska, czyli sprzymierzone siły Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15, którą popiera 5 proc. ankietowanych (wzrost 1,7 pkt proc.).

Zaskoczeniem sondażu poparcia dla partii politycznych przygotowanego przez IBRiS jest fatalny wynik Konfederacji. Na ugrupowanie chce głosować zaledwie 2,3 proc. respondentów, co oznacza spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik oznaczałby dla Konfederacji zakończenie przygody z parlamentem, w którym formacja zadebiutowała po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Ponadto z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, to 14 proc. ankietowanych nie wiedziałoby na którą z partii oddać swój głos.

Blisko połowa uczestników badania (49,8 proc.) deklaruje, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się teraz, to wzięłoby w nich udział, z czego 37,6 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, zaś 12,3 proc. „raczej tak”). Z kolei 44 proc. respondentów twierdzi, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu, z czego 26,7 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 17,3 proc. „raczej nie”. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 6,1 proc. uczestników sondażu.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) został przeprowadzony w dniach 13-14 listopada na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Tagi: sondaż PiS