Znamy najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych
Flickr/Paweł Kula
Autor Radosław Święcki - 15 Listopada 2020

Sondaż poparcia z ogromnym zaskoczeniem. Trzecią siłą partia, której nie ma w Sejmie

PiS najgorsze ma już za sobą? Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych przygotowanego przez IBRiS dla Wirtualnej Polski wynika, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego po ostatnich znaczących spadkach notowań powoli odrabia straty. Badanie pokazuje również, że gdyby wybory odbyły się w ostatnich dniach trzecią siłą polityczną, byłaby partia, której nie ma w Sejmie. Zwraca uwagę również fatalny wynik Konfederacji.

Zaskakujący sondaż poparcia dla partii politycznych

W ostatnim czasie informowaliśmy o znaczącym spadku notowań Prawa i Sprawiedliwości w sondażach poparcia partii politycznych. Choć partia rządząca zachowała pozycję lidera, to w badaniach różnych pracowni (również w sprzyjającym na ogół rządzącym CBOS-ie) wyraźnie traciła, zdobywając po raz pierwszy od lat poniżej 30 proc. poparcia.

Resort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskimResort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskimCzytaj dalej

Przyczyną tego stanu rzeczy był m.in. spór wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego odnośnie niekonstytucyjności jednej z przesłanek dopuszczających aborcję, ale też wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem, który budował przekonanie, że rządzący nie radzą sobie z drugą falą pandemii.

Tymczasem najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadzony przez pracownię IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że formacja Jarosława Kaczyńskiego powoli odrabia sondażowe straty. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, PiS mogłoby liczyć na wynik rzędu 33 proc., co oznacza wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni.

Badanie pokazuje, że ugrupowanie rządzące znów ucieka największej partii opozycyjnej. Koalicję Obywatelską popiera 24,1 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o zaledwie 0,1 pkt proc. w stosunku do ostatniego sondażu.

Sondażowe podium zamyka partia, której oficjalnie nie ma w tej chwili w Sejmie (ma jedynie jedną reprezentantkę Hannę Gil-Piątek, byłą posłankę Lewicy), czyli Polska 2050 Szymona Hołowni (jej formalnym liderem jest były dziennikarz Michał Kobosko) na którą chce głosować 13,1 proc. respondentów i jest to spadek o 1,8 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzeć
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

5 partii w Sejmie

Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, to w Sejmie znalazłoby się pięć partii. Poza wspomnianą trójką próg wyborczy przekracza Lewica z 8,4 proc. poparciem (wzrost o 1,5 pkt proc.), a także Koalicja Polska, czyli sprzymierzone siły Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15, którą popiera 5 proc. ankietowanych (wzrost 1,7 pkt proc.).

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaKsięża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaCzytaj dalej

Zaskoczeniem sondażu poparcia dla partii politycznych przygotowanego przez IBRiS jest fatalny wynik Konfederacji. Na ugrupowanie chce głosować zaledwie 2,3 proc. respondentów, co oznacza spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik oznaczałby dla Konfederacji zakończenie przygody z parlamentem, w którym formacja zadebiutowała po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Ponadto z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnich dniach, to 14 proc. ankietowanych nie wiedziałoby na którą z partii oddać swój głos.

Blisko połowa uczestników badania (49,8 proc.) deklaruje, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się teraz, to wzięłoby w nich udział, z czego 37,6 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, zaś 12,3 proc. „raczej tak”). Z kolei 44 proc. respondentów twierdzi, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu, z czego 26,7 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 17,3 proc. „raczej nie”. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 6,1 proc. uczestników sondażu.

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówW Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówCzytaj dalej

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) został przeprowadzony w dniach 13-14 listopada na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Na jaw wyszło, co łączy Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Zarabiają nie tylko na skokach, Justyna Żyła brała w tym udział
  7. Ekspresowy przepis na uwielbiane przez wszystkich ciasto bez pieczenia. Najlepsze do kawy lub herbaty
Rachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyRachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News