BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż pokazuje wprost, Polacy nie wierzą w odebranie władzy PiS przez Tuska. Prawie połowa jest sceptyczna
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:25

Sondaż pokazuje wprost, Polacy nie wierzą w odebranie władzy PiS przez Tuska. Prawie połowa jest sceptyczna

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż, przeprowadzony przez United Surveys, wskazuje, że Polacy nie wierzą w moc sprawczą Donalda Tuska. Zdaniem prawie połowy ankietowanych byłemu premierowi nie uda się odebrać władzy z rąk PiS. To właśnie z takimi aspiracjami Donald Tusk wraca do krajowej polityki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ujawnia najnowszy sondaż

  • Ile osób uważa, że Donald Tusk ma szansę odebrać władzę PiS

  • Ile osób jest przeciwnego zdania

Sondaż korzystny dla PiS. Tusk nie zmieni politycznego układu sił

Najnowszy sondaż wskazuje, że wśród obywateli panuje umiarkowany entuzjazm co do powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. W sobotę były premier został pełniącym obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej po siedmiu latach nieobecności na polskiej scenie politycznej. Jego głównym celem jest przejęcie władzy.

Sondaż stawiał pytanie przed ankietowanymi: czy Pana/Pani zdaniem powrót Donalda Tuska doprowadzi do odebrania władzy PiS w kolejnych wyborach? Zdania są podzielone, choć prezes Jarosław Kaczyński nie ma powodów do obaw.

RMF FM donosi, że 42,4 proc. respondentów wierzy w moc sprawczą Donalda Tuska. Spośród nich 31,4 proc. twierdzi, że były premier “raczej” ma szansę odebrać władzę z rąk PiS. Zaledwie 11 proc. badanych “zdecydowanie” stawia na siłę Tuskę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednak z drugiej strony sondaż wskazuje, że łącznie aż 49,6 proc. ankietowanych nie pokłada nadziei w byłym premierze. Aż 36,6 proc. uczestników badania twierdzi, że Tusk nie doprowadzi do przegranej Zjednoczonej Prawicy. Opcję “zdecydowanie nie” wybrało 13,3 proc. respondentów.

Co ciekawe, 8,1 proc. osób zupełnie nie ma zdania na ten temat. Niewykluczone, że to grono ulegnie zmniejszeniu za kilka tygodni bądź miesięcy, kiedy nowy program Platformy Obywatelskiej nabierze pełniejszych kształtów. Kolejny sondaż wcale nie musi być aż tak korzystny dla Zjednoczonej Prawicy.

Sondaż został wykonany przez United Surveys na zlecenie RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. W badaniu zorganizowanym 5 lipca wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 osób. Sondaż przeprowadzono przy użyciu metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).

Czy Tusk w ogóle powinien wracać do krajowej polityki?

Najnowszy sondaż warto zestawić z innym badaniem, które zostało wykonane dla “Rzeczpospolitej” jeszcze przed oficjalnym powrotem Donalda Tuska do krajowej polityki. W czerwcu, gdy pogłoski na temat byłego premiera stały się bardziej prawdopodobne, agencja SW Research zapytała Polaków, czy chcą, aby Donald Tusk ponownie zaangażował się w polską politykę.

Sondaż jest wyjątkowo niekorzystny dla byłego przewodniczącego Rady Europejskiej. Zaledwie 28,3 proc. ankietowanych stwierdziło, że Donald Tusk powinien wrócić do krajowej polityki. 

Przeciwnego zdania było aż 44,8 proc. “Rzeczpospolita” donosi, że wśród nich przeważają osoby z grupy wiekowej 25-34 lata oraz obywatele z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Co ciekawe, w tym sondażu grono osób niemających zdania na ten temat było jeszcze większe. Od zajęcia stanowiska uchyliło się aż 26,9 proc. ankietowanych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane