Sondaż bezlitośnie obnaża PiS
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 10 Listopada 2020

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. PiS od lat nie miało tak niskich notowań

Fatalny sondaż dla Prawa i Sprawiedliwości. Z badania CBOS wynika, że w ostatnim czasie znacząco wzrosło grono przeciwników obecnego rządu jak i samego premiera Mateusza Morawieckiego. Pracownia zauważa, że tak złych notowań obecna ekipa nie miała od czasu powrotu do władzy w 2015 roku.

Fatalny sondaż dla PiS

Dokładnie 15 lat temu, w przedzień Święta Niepodległości wotum zaufania sejmowej większości uzyskał gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Młodszym czytelnikom wyjaśnijmy, że był to pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nie przetrwał zbyt długo, podobnie jak kolejny rząd tworzony już przez Jarosława Kaczyńskiego. Tym samym pierwsze podejście do rządzenia PiS zakończyło się już po dwóch latach. Pod koniec października minęła 5 rocznica triumfalnego powrotu do władzy prezesa PiS i jego kompanów, w o wiele lepszych politycznie warunkach niż w 2005 roku, chociażby z uwagi na brak koalicjantów.

Rocznica rocznicą, ale nastroju do świętowania w szeregach PiS z pewnością nie ma, gdyż pojawił się kolejny w ostatnim czasie niekorzystny dla obecnej ekipy sondaż, będący wypadkową z jednej strony poczucia, że rząd nie radzi sobie z pandemią koronawirusa, z drugiej wciąż żywych emocji wokół niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego odnośnie niekonstytucyjności jednej z przesłanek aborcyjnych.

Sondaż CBOS, bo o nim mowa wskazuje, że aż 43 proc. Polaków określa siebie jako przeciwników obecnego rządu. To wzrost o blisko 10 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Zwolennikiem obecnej ekipy jest jedna trzecia ankietowanych (33 proc.), co oznacza spadek o 5 pkt proc. w stosunku do ostatniego sondażu pracowni.

W sondażu, jak zauważa portal msn.pl ubyło respondentów (z 25 do 20 proc.) deklarujących obojętność wobec obecnego rządu - 'Są to pierwsze tak złe notowania rządu od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość po wyborach w 2015 roku – zauważa CBOS. My to natomiast zwracamy uwagę, że notowania obecnej ekipy w sondażach przygotowanych przez tę pracownie na ogół wyglądały znacznie lepiej niż w badaniach innych sondażowni, stąd PiS ma naprawdę powody do niepokoju.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Maryla Rodowicz uważa, że internauci twierdzą, że narzeka na swoją emeryturę. Ona nadal ubolewa nad swoimi finansami, ale woli już nie wdawać się w dyskusje
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Premier też traci

Niezbyt dobrze prezentują się również wyniki samego premiera Mateusza Morawieckiego. Tylko 36 proc. ankietowanych wyraża zadowolenie z faktu, że stoi on na czele rządu i jest to spadek o 10 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Niezadwolonych z Morawieckiego w roli szefa rządu jest 49 proc. badanych, co oznacza wzrost aż o 11 pkt proc. w stosunku do ostatniego sondażu.

Sondaż CBOS pokazuje również, że pogorszyło się postrzeganie wyników działalności rządu premiera Morawieckiego. Źle ocenia je ponad połowa ankietowanych (52 proc.- wzrost o 12 pkt proc.). Pozytywną ocenę wystawiło zaś 35 proc. respondentów (spadek o 13 pkt proc.). - Są to najbardziej krytyczne oceny pracy rządu Zjednoczonej Prawicy od objęcia przez nią władzy – zauważa pracownia.

Czy waszym zdaniem tak kiepskie notowania obecnej ekipy to chwilowy spadek i z czasem zacznie odzyskiwać poparcie, czy też może będziemy mieć do czynienia ze stałym trendem, który okaże się nie do zatrzymania?

Sondaż zrealizowano w dniach od 19 do 29 października br. na reprezentatywnej imiennej próbie 1040 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News