BiznesINFO.pl
Nie masz kasy online? Uważaj na kontrole

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Skarbówka zapowiada masowe kontrole. Chce sprawdzić, czy przedsiębiorcy instalują kasy online

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Od 1 lipca kasy online będą musieli wprowadzić przedsiębiorcy prowadzący m.in. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, budowlane czy prawnicze. To czy nowe narzędzie zostało wdrożone sprawdzi skarbówka, która przeprowadzi w tym zakresie specjalne kontrole.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od jutra część firm musi zainstalować kasy online

  • To czy rozwiązanie to zostało wdrożone sprawdzi skarbówka

  • Jak wyglądają efekty kontroli firm, które już wcześniej musiały wprowadzić kasy online

Nie zainstalowałeś kasy online? Czeka cię kontrola

- Jakby mało było problemów, to od lipca wymyślili kasy online. Będzie mnie to w sumie z 1,5 tys. kosztowało. Człowiek dopiero wznowił działalność, tyle gadają o wsparciu, a tu taki wydatek się szykuje - usłyszałem kilka dni temu od pani Dominiki, właścicielki niewielkiego salonu fryzjerskiego na warszawskim Ursynowie.

Od 1 lipca, czyli od jutra za pomocą kas online przychód od usług będą musieli rejestrować nie tylko salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale też przedsiębiorcy prowadzący usługi: budowlane, prawnicze, a także usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów. Kasy online będą musiały zainstalować również siłownie.

Jak podkreśla w rozmowie z Interią.pl Paweł Selera z Ministerstwa Finansów kasy online należy najpóźniej zafiskalizować 1 lipca i należy to uczynić przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży.

Nie będą musieli tego robić jedynie podatnicy, którym fiskus odroczył termin wprowadzenia kas online.

Pytany o to, czy Ministerstwo Finansów rozważało przesunięcie terminu wprowadzenia kas online dla wskazanych branż Selera podkreślił, że w związku z tym, że już na tydzień przed 1 lipca zrobiła to większość firm, nie było takiej potrzeby.

Fiskus straszy mandatami

Firmy, które nie zainstalowały kas online muszą liczyć się z tym, że niebawem wykryje to kontrola. Przeprowadzi ją nie kto inny jak skarbówka i w przypadku braku narzędzia nałoży mandat.

Przedstawiciel resortu finansów w rozmowie z Interią.pl zwraca uwagę, że choć ustawa o VAT nie zawiera przepisu umożliwiającego karanie podatnika za brak kasy, to w tym wypadku można zastosować przepisy kodeksu karnego skarbowego.

- Jeżeli przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kasy online, a stosuje urządzenie starego typu, można mu postawić zarzut wadliwego prowadzenia ewidencji. Organ może więc np. nałożyć mandat - wyjaśnia Selera.

Tego rodzaju kontrole miały już miejsce w przedsiębiorstwach objętych kasami online w zeszłym roku. Selera wskazuje tu warsztaty samochodowe, w których kasy wprowadzono od 1 stycznia 2020 roku. Jakie były efekty kontroli? Jak podaje przedstawiciel resortu finansów, okazało się, że kas nie założyło prawie 700 uprawnionych do tego podmiotów, czyli mniej niż 10 proc. skontrolowanych firm. Nałożono na nie mandaty karne w wysokości ok. 670 zł.

Od stycznia przyszłego roku - jak przypomina Interia.pl - kasy online będą musiały stosować
sklepy sprzedające towary podróżnym w systemie TAX FREE.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

 PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

Polacy wyciągają pieniądze z kont. Dawno nie było takiego poruszenia

CZYTAJ DALEJ

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2021. Napad na bankomat przy supermarkecie Tesco przy ul. Estrady. Do wyrwania bankomatu sprawcy uzyli koparki skradzionej z pobliskiej budowy.

Handel

Netto od listopada znacznie większe. Przejmie sklepy po Tesco

Czytaj więcej >
Podpis dokumentu

Handel

Jak ustrzec się przed kombinacjami deweloperów? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
materiały partnera

Handel

Zapowiedź Forum Rozwoju Branży Konopnej. Warszawa, 26 sierpnia

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 05.01.2019. n/z Kurier dorecza przesylke.

Handel

Artykuły zoologiczne z rekordową sprzedażą. Zwłaszcza przez internet

Czytaj więcej >
Nanushki, Lena i Tomek

Handel

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

Czytaj więcej >
DM Drogerie Markt wchodzą do Polski

Handel

DM drogerie wchodzą do Polski. Wiemy jak idą przygotowania [TYLKO U NAS]

Czytaj więcej >