BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy pójdziemy na siłownię czy zajęcia fitness? Jest już wniosek o konkretną datę

19 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. O przywrócenie ich działalności apeluje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W piśmie skierowanym do rządu zalecił, aby branża mogła wrócić do działalności na początk

Siłownia otwarta już niedługo? Plan rządu tego nie określa

W tym tygodniu rząd ogłosił plan stopniowego odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Niestety, poza pierwszym etapem, których wchodzi w życie już jutro, nie wiadomo, kiedy można się spodziewać kolejnych decyzji. Według planu rządu siłownie oraz kluby fitness będą mogły pracować dopiero na ostatnim, czwartym etapie.

Brak terminów dla realizacji kolejnych etapów jest niepokojący dla właścicieli siłowni i klubów fitness. Ta branża już nie raz zwracała się do rządu i rzecznika MŚP o chociaż częściowe zniesienie restrykcji. Pismo w tej sprawie wystosowała m.in. Polska Federacja Fitness, która uzasadniała swój apel ciężką sytuacją finansową całej branży.

Rzecznik MŚP walczy o siłownie

Ponieważ rząd utrzymał zakaz działalności siłowni i klubów fitness, w interesie branży wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. W piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego negatywnie zaopiniował projekt zmian w rozporządzeniu rządu w związku z działalnością siłowni i klubów fitness.

Rzecznik MŚP działając na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 10 oraz art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, aby rząd umożliwił prowadzenie działalności przedsiębiorcom z branży fitness, prowadzącym baseny, siłownie, łaźnie i sauny od 4 kwietnia 2020 r.

Siłownia otwarta już w maju?

W piśmie rzecznik MŚP zwraca uwagę m.in. na brak terminu zniesienia ograniczeń dla siłowni i klubów fitness, co w konsekwencji uniemożliwia przedsiębiorcom funkcjonowanie i planowanie działalności.

Adam Abramowicz przytoczył także dane z raportu Federacji Pracodawców Fitness pt. “Klub nieczynny do odwołania. Raport o stanie polskiej branży sportowo-rekreacyjnej w okresie epidemii COVID-19".

Rzecznik MŚP wskazuje, że w Polsce działa ok. 10 tysięcy różnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. "Członkostwa w klubach fitness w Polsce ma wykupione 3 mln osób, co generuje łącznie blisko 4,2 mld złotych przychodów rocznie. Natomiast koszty pieniężne nieaktywności fizycznej Polaków to ok. 7 mld złotych rocznie, w tym 6 mld zł z powodu absencji pracowniczej; 900 mln zł to koszty publicznego systemu ochrony zdrowia” - zwraca uwagę Abramowicz.

Ponadto Rzecznik MŚP podkreślił, że wśród zasad prawidłowego żywienia związanych z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowanych w Instytucie Żywności i Żywienia podkreślono, że aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >