Sfinks tonie w długach
flickr/galio, (CC BY 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 12 Lutego 2021

Sfinks podpięty do respiratora. Część długów zostanie umorzona w zamian za akcje

O tym, że z firmą Sfinks nie dzieje się dobrze pisaliśmy jeszcze w sierpniu. Już wtedy kapitały własne sieci szły mocno w dół. Co teraz dzieje się z największą polską siecią restauracji?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi zadłużenie Sfinksa
  • Jakie kroki podjęła firma
  • Co stanie się z siecią restauracji

Sfinks tonie w długach

O problemach sieci Sfinks pisaliśmy jeszcze w wakacje. Teraz część wierzycieli zgodziła się przejąć w zamian za długi część akcji, zamiast liczyć na odzyskanie długu z masy upadłościowej, podaje Business Insider.

Spółka istnieje tylko dzięki pożyczkom

Sfinks Polska przekazał, że w trzecim kwartale kapitały własne wyniosły minus 50 mln zł, co oznacza, że nawet po sprzedaży całego majątku Sfinks nie byłby w stanie spłacić wierzycieli. Dalsze istnienie spółki było możliwe dzięki łasce pożyczkodawców.

W czwartek 11 lutego odbyło się jednak zgromadzenie wierzycieli Sfinks Polska, podczas którego ponad 80 wierzycieli, których wierzytelności są objęte grupą V, zdecydowało się skonwertować część wierzytelności na akcje, przez co spółka przewiduje emisję ok. 6 mln akcji serii R, przekazał portal. Dzięki temu wierzyciele zdobędą niecałe 16 proc. akcji. Po przekazaniu tych informacji, akcje Sfinksa skoczyły aż o 30 proc. Kurs odbił się z 25 gr do prawie 50 gr.

Jak podaje portal, akcje mają być przejmowane przez wierzycieli po cenie nominalnej - 1 zł, co oznacza, że spółka otrzyma z emisji 6 mln i tym samym zmniejszy swoje dług o tę sumę. Problem polega jednak na tym, że pod koniec września zobowiązania Sfinksa przekraczały 240 mln zł.

W październiku 2020 Sfinks podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dwa miesiące później spółka przekazała, że w ramach układu chce zaoferować największym wierzycielom konwersję długów na akcje po cenie emisyjnej 1 zł lub umorzenie 70 proc. zobowiązań, podaje portal. Kredyty bankowe miały zaś być spłacone w całości.

W czwartek Sfinks poinformował, że propozycje układowe pozostają niezmienne. Zmiany nastąpiły wyłącznie w grupie II, do której należą wierzytelności przysługujące m.in. Bankowi Ochrony Środowiska.

Pożyczka od ARP

"Jednocześnie zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą prawo restrukturyzacyjne jednym z kluczowych czynników wymaganych do zatwierdzenia układu przez Sąd niezbędne będzie uregulowanie przez Sfinks zobowiązań powstałych po otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, do realizacji czego - z uwagi na przedłużający się lockdown - niezbędne jest pozyskanie przez Sfinks środków w formie pożyczki od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w ramach programu Polityka Nowej Szansy" - przekazano w komunikacie.

Wniosek o udzielenie powyższej pożyczki jest w dalszym ciągu na etapie rozpatrywania.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News