BiznesINFO.pl
Santander Bank Polska planuje zwolnienia

wikimedia/Petar Milošević

Santander wydał smutny komunikat. 2 tys. osób nie będzie zadowolonych

29 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Santander Bank Polska wydał komunikat, który zaniepokoi pracowników banku. Podjęta przez zarzą instytucji uchwała zakłada uruchomienie procedury zwolnień grupowych. Do końca 2022 roku pracę stracić maksymalnie 2 tys. osób, czyli niemal co piąty z obecnie

Santander Bank Polska planuje zwolnienia

Smutny komunikat Santander Banku Polska, który wywoła szczególny niepokój wśród pracowników banku. W komunikacie bank informuje, że zarząd instytucji podjął uchwałę w sprawie uruchomienia procedury zwolnień grupowych. Do końca grudnia 2022 roku zwolnionych ma zostać do 2 tys. osób, czyli ok. 18,52 proc. wszystkich obecnie zatrudnionych pracowników banku. Zwolnienia zostały rozłożone na dwa lata, z uwagi na nadzwyczajne warunki rynkowe związane z pandemią koronawiursa.

Zatrudnienie w Santander Banku Polska mają stracić zarówno pracownicy w centrali, jak i w sieci dystrybucji. Jaki jest powód tak znaczącej redukcji etatów? W komentarzu dla serwisu Bankier.pl Santander Bank Polska tłumaczy, że zwolnienia grupowe są efektem dynamicznej sytuacji rynkowej, a także wielu zewnętrznych czynników, które mają znaczący wpływ na dotychczasowy model biznesowy, strategię działania i zdolność konkurowania.

- Aby sprostać nowym wyzwaniom, jakie stawia przed całym sektorem postępująca digitalizacja, rosnąca tendencja wykorzystywania kanałów cyfrowych, a także zwiększające się obciążenia fiskalne i regulacyjne – bank zdecydował o dalszej transformacji modelu operacyjnego i dostosowaniu struktury zatrudnienia – czytamy w komentarzu.

- Santander Bank Polska  chce się mocniej koncentrować na uproszczeniu procesów i funkcji, dzięki czemu szybciej osiągnie optymalną efektywność i sprawność organizacyjną. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu, przy wykorzystaniu nowych technologii, oferować klientom nowoczesne produkty i usługi – dodaje bank.

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami2. Łzy same ciekną po policzkach. Dziennikarz TVN nagrał filmik przy grobie swojego dziecka, ma ważną wiadomość3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Santander Bank Polska, jak podaje Bankier.pl zdecydował o uruchomieniu pakietu osłonowego dla odchodzących pracowników.

- Istotne jest przygotowanie odpowiednich warunków dla wszystkich, którzy zostaną objęci procesem oraz zaoferowanie im wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy. Bank dołoży wszelkich starań, aby wspólnie z przedstawicielami Związków Zawodowych wypracować optymalny pakiet osłonowy, a także by wdrożyć program outplacementowy – deklaruje bank.

Ubywa osób pracujących w bankowości

Santander Bank Polska jak przypomina portal nie jest jedynym bankiem, który planuje redukcję etatów. Z przywołanych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w sierpniu w bankowości pracowało 151 tys. osób, o 1,1 tys. mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej i o ponad 7,5 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Santander Bank Polska jak podaje Bankier.pl pod koniec III kwartału tego roku zatrudniał 10,5 tys. pracowników, o nieco ponad 600 osób mniej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >