BiznesINFO.pl
Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Marek BAZAK/East News

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Emeryturę honorową pobiera coraz więcej Polaków. Mowa o dodatkowym świadczeniu dla osób, które ukończyły 100 lat. Kwota świadczenia pochłania niebagatelną sumę z budżetu. Od stycznia do września 2020 roku świadczenie kosztowało państwo 83,4 mln zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowa emerytura

  • Jak zdobyć dodatkową emeryturę

  • Na jakiej podstawie jest wypłacany dodatek honorowy

Dodatkowa emerytura

Emerytury dla stulatków, czyli tzw. dodatek honorowy to świadczenie, które otrzymują najstarsi seniorzy - przysługuje każdemu, kto ukończył 100 lat.

Dodatek honorowy jest równy wysokości średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez seniora 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS. W tym roku jest to kwota niebagatelna, bo wynosi aż 4521,14 zł brutto, czyli 3732,29 zł na rękę.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku tłumaczyła, że wysokość dodatkowego świadczenia, które przysługuje stulatkom, jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. W każdym roku świadczenie jest inne, jednak świadczenie raz wypłacone nie ulega już zmianie - stulatkowie będą pobierać dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości do końca swojego życia.

Ponieważ długość życia Polaków nieustannie wzrasta, dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej osób. W marcu ubiegłego roku dodatek honorowy otrzymało 2,2 tys. seniorów.

Jak otrzymać dodatkową emeryturę

Dodatek honorowy otrzymuje od ZUS każda osoba, która skończy 100. rok życia. Poza tym osoby, które otrzymują już emeryturę lub rentę, nie muszą robić zupełnie nic. W momencie ukończenia stu lat Prezes ZUS przyznaje świadczenie z urzędu.

Co innego z osobami, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia z ZUS - te osoby, aby otrzymać dodatkową emeryturę, muszą wypełnić odpowiedni wniosek.

Wątpliwa podstawa prawna

Dr Antoni Kolka prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. zwrócił uwagę na ważny problem w związku z tym, że podstawa prawna wynikająca z decyzji podjętej w styczniu 1972 r. przyznawania świadczeń jest wątpliwa.

Dr hab. Damian Walczak, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu cytowany przez prawo.pl zauważa, że “świadczenie przyznawane jest w oparciu o dyskusyjną, a w przypadku KRUS o nieistniejącą podstawę prawną”.

Jego zdaniem rząd powinien wprowadzić podstawę prawną dla przyznawania dodatkowej emerytury, a także podjąć działania, które obniżą wysokie koszty dodatkowych świadczeń, w związku z tym, że osób, które ukończyły 100. rok życia, jest coraz więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tier z impetem wejdzie na polski rynek

Tier wkracza do Polski. Gigant elektrycznych hulajnóg chce sobie podporządkować polski rynek

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emerytury

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >