Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 17.04.2021 02:00

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa
Marek BAZAK/East News

Emeryturę honorową pobiera coraz więcej Polaków. Mowa o dodatkowym świadczeniu dla osób, które ukończyły 100 lat. Kwota świadczenia pochłania niebagatelną sumę z budżetu. Od stycznia do września 2020 roku świadczenie kosztowało państwo 83,4 mln zł. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowa emerytura

  • Jak zdobyć dodatkową emeryturę

  • Na jakiej podstawie jest wypłacany dodatek honorowy

Dodatkowa emerytura

Emerytury dla stulatków, czyli tzw. dodatek honorowy to świadczenie, które otrzymują najstarsi seniorzy - przysługuje każdemu, kto ukończył 100 lat.

Dodatek honorowy jest równy wysokości średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez seniora 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS. W tym roku jest to kwota niebagatelna, bo wynosi aż 4521,14 zł brutto, czyli 3732,29 zł na rękę.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku tłumaczyła, że wysokość dodatkowego świadczenia, które przysługuje stulatkom, jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. W każdym roku świadczenie jest inne, jednak świadczenie raz wypłacone nie ulega już zmianie - stulatkowie będą pobierać dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości do końca swojego życia.

Ponieważ długość życia Polaków nieustannie wzrasta, dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej osób. W marcu ubiegłego roku dodatek honorowy otrzymało 2,2 tys. seniorów.

Jak otrzymać dodatkową emeryturę

Dodatek honorowy otrzymuje od ZUS każda osoba, która skończy 100. rok życia. Poza tym osoby, które otrzymują już emeryturę lub rentę, nie muszą robić zupełnie nic. W momencie ukończenia stu lat Prezes ZUS przyznaje świadczenie z urzędu.

Co innego z osobami, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia z ZUS - te osoby, aby otrzymać dodatkową emeryturę, muszą wypełnić odpowiedni wniosek.

Wątpliwa podstawa prawna

Dr Antoni Kolka prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. zwrócił uwagę na ważny problem w związku z tym, że podstawa prawna wynikająca z decyzji podjętej w styczniu 1972 r. przyznawania świadczeń jest wątpliwa.

Dr hab. Damian Walczak, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu cytowany przez prawo.pl zauważa, że “świadczenie przyznawane jest w oparciu o dyskusyjną, a w przypadku KRUS o nieistniejącą podstawę prawną”.

Jego zdaniem rząd powinien wprowadzić podstawę prawną dla przyznawania dodatkowej emerytury, a także podjąć działania, które obniżą wysokie koszty dodatkowych świadczeń, w związku z tym, że osób, które ukończyły 100. rok życia, jest coraz więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: emerytury