BiznesINFO.pl
Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Marek BAZAK/East News

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Emeryturę honorową pobiera coraz więcej Polaków. Mowa o dodatkowym świadczeniu dla osób, które ukończyły 100 lat. Kwota świadczenia pochłania niebagatelną sumę z budżetu. Od stycznia do września 2020 roku świadczenie kosztowało państwo 83,4 mln zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowa emerytura

  • Jak zdobyć dodatkową emeryturę

  • Na jakiej podstawie jest wypłacany dodatek honorowy

Dodatkowa emerytura

Emerytury dla stulatków, czyli tzw. dodatek honorowy to świadczenie, które otrzymują najstarsi seniorzy - przysługuje każdemu, kto ukończył 100 lat.

Dodatek honorowy jest równy wysokości średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez seniora 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS. W tym roku jest to kwota niebagatelna, bo wynosi aż 4521,14 zł brutto, czyli 3732,29 zł na rękę.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku tłumaczyła, że wysokość dodatkowego świadczenia, które przysługuje stulatkom, jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. W każdym roku świadczenie jest inne, jednak świadczenie raz wypłacone nie ulega już zmianie - stulatkowie będą pobierać dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości do końca swojego życia.

Ponieważ długość życia Polaków nieustannie wzrasta, dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej osób. W marcu ubiegłego roku dodatek honorowy otrzymało 2,2 tys. seniorów.

Jak otrzymać dodatkową emeryturę

Dodatek honorowy otrzymuje od ZUS każda osoba, która skończy 100. rok życia. Poza tym osoby, które otrzymują już emeryturę lub rentę, nie muszą robić zupełnie nic. W momencie ukończenia stu lat Prezes ZUS przyznaje świadczenie z urzędu.

Co innego z osobami, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia z ZUS - te osoby, aby otrzymać dodatkową emeryturę, muszą wypełnić odpowiedni wniosek.

Wątpliwa podstawa prawna

Dr Antoni Kolka prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. zwrócił uwagę na ważny problem w związku z tym, że podstawa prawna wynikająca z decyzji podjętej w styczniu 1972 r. przyznawania świadczeń jest wątpliwa.

Dr hab. Damian Walczak, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu cytowany przez prawo.pl zauważa, że “świadczenie przyznawane jest w oparciu o dyskusyjną, a w przypadku KRUS o nieistniejącą podstawę prawną”.

Jego zdaniem rząd powinien wprowadzić podstawę prawną dla przyznawania dodatkowej emerytury, a także podjąć działania, które obniżą wysokie koszty dodatkowych świadczeń, w związku z tym, że osób, które ukończyły 100. rok życia, jest coraz więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tier z impetem wejdzie na polski rynek

Tier wkracza do Polski. Gigant elektrycznych hulajnóg chce sobie podporządkować polski rynek

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >