renta
Unsplash/ Dmitry Vechorko
Autor Paulina Musianek - 9 Stycznia 2020

Świetna wiadomość dla rencistów. Od dziś mogą składać wnioski o dodatkowe świadczenie

Renta plus świadczenie pielęgnacyjne. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego umożliwił rencistom staranie się o dodatkowe pieniądze.

Renta + świadczenie. Nowy wyrok TK umożliwia ich łączenie

Renta już nie będzie przeszkodą we wnioskowaniu o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Od dzisiaj osoby pobierające rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będą mogły otrzymać wspomniane świadczenie.

Jak wyjaśnia DGP, zmiana ta jest efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., który dotyczył art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. TK orzekł, że przepis ten narusza prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Jednak dopiero teraz, 9 stycznia 2020 roku, orzeczenie weszło w życie, co oznacza, że wspomniani renciści mogą starać o przyznanie świadczenia pielęgnacyjne. Co istotne, osoby w takiej sytuacji będą mogły pobierać obie formy wsparcia w pełnej wysokości (kwota świadczenia nie będzie pomniejszana o wysokość renty).

Orzeczenie uprawniające do pobierania osoby z rentą świadczenie pielęgnacyjnego nie obejmuje osób, które mają ustalone prawo do innych świadczeń wymienionych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News