renta
Unsplash/ Dmitry Vechorko
Autor Paulina Musianek - 9 Stycznia 2020

Świetna wiadomość dla rencistów. Od dziś mogą składać wnioski o dodatkowe świadczenie

Renta plus świadczenie pielęgnacyjne. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego umożliwił rencistom staranie się o dodatkowe pieniądze.

Renta + świadczenie. Nowy wyrok TK umożliwia ich łączenie

Renta już nie będzie przeszkodą we wnioskowaniu o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Od dzisiaj osoby pobierające rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będą mogły otrzymać wspomniane świadczenie.

Jak wyjaśnia DGP, zmiana ta jest efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., który dotyczył art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. TK orzekł, że przepis ten narusza prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Od stycznia na drogach nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Ich właściciele mogą liczyć na spore przywilejeOd stycznia na drogach nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Ich właściciele mogą liczyć na spore przywilejeCzytaj dalej

Jednak dopiero teraz, 9 stycznia 2020 roku, orzeczenie weszło w życie, co oznacza, że wspomniani renciści mogą starać o przyznanie świadczenia pielęgnacyjne. Co istotne, osoby w takiej sytuacji będą mogły pobierać obie formy wsparcia w pełnej wysokości (kwota świadczenia nie będzie pomniejszana o wysokość renty).

Orzeczenie uprawniające do pobierania osoby z rentą świadczenie pielęgnacyjnego nie obejmuje osób, które mają ustalone prawo do innych świadczeń wymienionych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News