BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Rekordzista musiał dopłacić 1,06 mln zł składki zdrowotnej. Wiele osób jest w odwrotnej sytuacji i czeka na zwrot pieniędzy

25 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że jeden z przedsiębiorców musiał uregulować 1,06 mln zł niedopłaconej składki zdrowotnej. W odwrotnej sytuacji jest ok. 1,4 mln Polaków, którzy czekają, by ZUS przelał im ich pieniądze. Na razie do urzędników wpłynęło przeszło 436 tys. wniosków o zwrot nadpłat w łącznej wysokości 823 mln zł.

Rekordowa niedopłata, rekordowa nadpłata

22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji przesłanej do redakcji Biznesinfo.

Wielu Polaków czeka zwrot środków

W środę 24 maja ZUS poinformował, że na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej może liczyć 1,4 mln przedsiębiorców. Na ich profilach na platformie PUE ZUS udostępniono już wnioski o zwrot – do 1 czerwca należy taki wniosek zweryfikować, podpisać i odesłać. Wówczas ZUS zwróci pieniądze do 1 sierpnia. Natomiast, jeśli ktoś nie wyśle wniosku tym terminie, ZUS rozliczy nadpłatę do końca br., oczywiście przy założeniu, że Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.

Ponad 436 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł – przekazał nam wczoraj rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Zaapelował również, by przedsiębiorcy, zanim podpiszą i wyślą wniosek, potwierdzili rachunek bankowy, na który mają trafić pieniądze. Jeżeli tego rachunku nie ma na koncie płatnika w ZUS, należy złożyć dokument ZUS ZBA.

Wciąż można złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Z początkiem tego tygodnia upłynął termin składania rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Był to nowy obowiązek, wprowadzony w tym roku. Dotyczył każdego, kto prowadzi działalność pozarolniczą i opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej). Przegapienie terminu 22 maja nie oznacza jednak, że przedsiębiorca nie ma już możliwości dostarczenia dokumentu – wprost przeciwnie.

Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie nie rodzi konsekwencji, jednak ważne jest to, aby przedsiębiorca opłacił na swój indywidualny rachunek składkowy (NRS) miesięczną składkę za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą, jeśli takowa wynikła z rocznego rozliczenia. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę (jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł) – wyjaśnia ZUS.

pieniądze-gotówka

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

pieniądzeskładki ZUSprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Od dziś można starać się o pieniądze. Wnioskować mogą hodowcy drobiu
Czytaj więcej >

Finanse

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >

Finanse

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >

Finanse

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >

Finanse

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Dziedziczenie pieniędzy jest możliwe. ZUS jednak będzie milczał
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Duży polski bank idzie pod młotek. Proces sprzedaży ruszy lada moment
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

66-latek z Lubelszczyzny pobił niechlubny rekord. Jego długi sięgają prawie 84 mln złotych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Emerytury dla Ukraińców. Wystarczy jedna składka do ZUS, ale trzeba też spełnić inne warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS zwaloryzował konta 24 milionów Polaków. Wkrótce będzie można sprawdzić stan przyszłej emerytury
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Nowelizacja budżetu. Premier powiedział, dlaczego nastąpiły zmiany
Czytaj więcej >