Recepty mogą zostać wykorzystane przeciw pacjentom. Sieć aptek wpadła na kuriozalny pomysł.
https://pixabay.com/valelopardo
Autor Kamila Jeziorska - 26 Czerwca 2020

DGP: Wielka sieć aptek masowo profiluje klientów. Zbiera najwrażliwsze dane dzięki e-receptom

Recepty mogą pomóc gromadzić dane o klientach aptek. Na taki pomysł wpadła sieć aptek Gemini, która chce gromadzić dane z e-recept i przekazywać te dane Microsoftowi i Amazonowi.

Recepty mogą pomóc gromadzić dane

Na kuriozalny pomysł gromadzenia danych z e-recept wpadła jedna z największych sieci aptecznych, Gemini. Mająca prawie 200 placówek w całej Polsce sieć aptek chce zbierać dane z e-recept dzięki specjalnej aplikacji. Zebrane za pomocą recept dane, chce przekazywać do Microsoftu i Amazonu. Sieć aptek Gemini pod otoczką ułatwienia życia pacjentom, stworzyła stronę internetową do przechowywania swoich e-recept. Eksperci oceniają, że cel jest prosty, chodzi o gromadzenie danych w jednym miejscu - podaje msn.com.

Swoje oburzenie wyraziła Naczelna Izba Aptekarska oraz eksperci od ochrony danych osobowych. Ich zdaniem firma będzie mogła dowiedzieć się na co leczyła bądź leczy się dana osoba. Gromadzenie takich danych mogą być świetną pożywką dla firm ubezpieczeniowych czy banków. Urząd Ochrony Danych Osobowych jest w trakcie analizy legalności postępowania Gemini i rozważa wszczęcie kontroli w tej sprawie. Ponadto, eksperci wyrażają swoje wątpliwości co do przestrzegania RODO przez sieć aptek.

Szumowski: Wszystko zależy od sytuacji. Polacy muszą jednak być gotowi na powrót obostrzeńSzumowski: Wszystko zależy od sytuacji. Polacy muszą jednak być gotowi na powrót obostrzeńCzytaj dalej

Recepty niosą ze sobą ryzyko?

Gromadzenie danych z e-recept może nieść ze sobą duże ryzyko, jednakże sieć Gemini nie ma sobie nic do zarzucenia. -Profilowanie w ramach aplikacji ma charakter absolutnie dobrowolny. Każdy użytkownik ma możliwość wyrażenia dobrowolnej, swobodnej, konkretnej i jednoznacznej zgody na profilowanie. W ramach swojego konta może również w każdej chwili samodzielnie taką zgodę wycofać - tłumaczy przedstawiciel Gemini, portalowi Gazety Prawnej. Co więcej, firma nie tylko, że nie jest to nic złego, ale też twierdzi, że ma to na celu poprawę jakości funkcjonowania serwisu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Inne zdanie w kwestii gromadzenia danych mają eksperci, którzy twierdzą, że Gemini dopuściła się kilku naruszeń. Przede wszystkim zarzuca się spółce, że klienci nie do końca wiedzą na co się zgadzają. Ogólna informacja podana na stronie internetowej jest niewystarczająca, a pacjent nie wie, co będzie działo się z jego danymi w przyszłości. Zarzuca się także, że zgromadzone z recept dane mogą zaszkodzić pacjentom i doprowadzić do wycieku danych, a nawet działań przestępczych.

Jazda polskimi drogami sportem ekstremalnym. Raport KE po prostu porażaJazda polskimi drogami sportem ekstremalnym. Raport KE po prostu porażaCzytaj dalej

Recepty punktem na mapie globalnej wioski?

W zgodach na przetwarzanie danych zawartych na recepcie widnieje zapis o tym, że dane mogą zostać przekazane do Microsoftu lub Amazona. Ten pierwszy jest obecny na polskim rynku od bardzo dawna, natomiast o wejściu Amazona na nasz krajowy rynek spekuluje się już od dawna. Spółka nie odpowiedziała na pytania czy obie te globalne korporacje będą miały wgląd do wrażliwych danych pacjentów - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Naczelna Rada Aptekarska zainteresowała się sprawą, ponieważ gromadzenie i przetwarzanie danych przez sieć Gemini nie tylko działa na szkodę pacjentów, ale także na niekorzyść indywidualnych farmaceutów. Poprzez gromadzenie danych z recept, sieci aptekarskie będą mogły idealnie sprofilować ofertę do danego klienta. Słyszane są także głosy zwolenników przekazywania jak największej ilości informacji, gdyż ich zdaniem uciekanie przed nowymi technologiami jest zbyteczne, a na korzystaniu z nich możemy skorzystać wszyscy.

Biedronka i Lidl w ostrej walce o klientów. Przeceniają produkty najczęściej wybierane przez PolakówBiedronka i Lidl w ostrej walce o klientów. Przeceniają produkty najczęściej wybierane przez PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News