Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przyszłość trzynastek i czternastek przesądzona. Jest termin zmian
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.12.2023 08:35

Przyszłość trzynastek i czternastek przesądzona. Jest termin zmian

Pieniądze na kalendarzu
Iberion

Dobra wiadomość dla emerytów - w najbliższych latach nie będą musieli się martwić co do trzynastej i czternastej emerytury. Podano również termin, kiedy ewentualne zmiany dotyczące obu dodatkowych świadczeń będą mogły zostać przeprowadzone.

Deklaracje koalicji rządzącej

Nowa koalicja rządząca od wyborów deklaruje, że nie odbierze świadczeń wprowadzonych przez poprzednie rządy Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnim czasie, jak podaje serwis innpoland.pl, potwierdziła to chociażby minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na antenie TVN24.

Paradoksalnie, za deklaracjami stoi faktyczna zgoda posłów składających się na sejmową większość. W najbliższym czasie do reformy trzynastej i czternastej emerytury ma zatem nie dojść.

Zasiłek rodzinny 2024. O jaką kwotę możesz się ubiegać i kiedy złożyć wniosek?

Czas oczekiwania

Nie oznacza to jednak, że zmiany w ogóle nie nastąpią. Politycy koalicji rządzącej chcą przeczekać do końca “sezonu wyborczego”. Wybory parlamentarne były bowiem pierwszymi z wielu, które będą miały miejsce w najbliższym czasie.

W przyszłym roku Polacy zagłosują dwa razy. Na wiosnę mają się odbyć wybory do samorządów, zaś w czerwcu zaplanowano wybory do Parlamentu Europejskiego. Potem nastąpi roczna przerwa - dopiero w połowie 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie.

Odkładają decyzje

I to właśnie na okres po wyborach prezydenckich koalicja rządząca odkłada reformy dotyczące dodatków dla seniorów. Wypowiedzi polityków wskazują jednak, że zamierzają skończyć ze zjawiskiem nazywanym przez nich “rozdawaniem pieniędzy”. Z drugiej strony, trzynasta i czternasta emerytura zostały wprowadzone z powodu wysokiej inflacji - a ta w 2025 roku ma znajdować się na zdecydowanie niższym poziomie, niż obecnie.

Co planują przedstawiciele koalicji rządzącej w sprawie emerytów? Minister polityki społecznej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała, że w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie bonu senioralnego, który umożliwi opłacenie usług opiekuńczych bez użycia gotówki. Z kolei Ryszard Petru z Polski 2050 chce, aby trzynastki i czternastki zamienić na jednorazową, stałą podwyżkę emerytur.

źródło: innpoland.pl