Loty krajowe wróciły, ale kontrowersje budzi jeden przepis
pixabay/geralt
Autor Radosław Święcki - 1 Czerwca 2020

Rząd wprowadził kontrowersyjny przepis. Według analityka brakuje tu logiki

Decyzją rządu przywrócono dziś możliwość lotów krajowych. Odbywają się one jednak w reżimie sanitarnym, którego szczegóły znalazły się w rządowym rozporządzeniu. Eksperci krytykują zawarty w nim przepis dotyczący miejsc przeznaczonych dla pasażerów.

Bezsensowny przepis?

Zakaz lotów międzynarodowych i krajowych rząd wprowadził w połowie marca w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Dziś, po 2,5 miesiącach przerwy wznowiono loty krajowe, które odbywają się w reżimie sanitarnym, którego szczegóły znalazły się w rządowym rozporządzeniu z dnia 29 maja. Znalazł się tam przepis dotyczący ograniczenia liczby miejsc w samolocie zajmowanych przez pasażerów.

Najważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyNajważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyCzytaj dalej

W przywołanym przez Business Insider paragrafie 17 ust. 1 pkt. 4 napisano: „Prawo lotnicze – danym statkiem powietrznym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego”.

Polskie Linie Lotnicze LOT, które w poniedziałek wznowiły połączenia między ośmioma miastami na pokładach swoich samolotów w układzie foteli 3+3, wprowadziły rezerwację miejsc w "szachownicę”. Oznacza to, że jeśli w jednym rzędzie pasażerowie zajmą dwa skrajne fotele (oznaczone jako Alpha oraz Charlie lub Delta i Foxtrott), w kolejnym rzędzie może być zajęty tylko fotel środkowy (Bravo lub Echo).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

Zdaniem ekspertów w rozwiązaniu tym braku logiki.

- Zachowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa w transporcie lotniczym to konieczność, ale w decyzjach polskich władz i samego LOT-u w tym zakresie brakuje logiki. Przewoźnik z niezbyt zrozumiałych powodów wprowadził bardziej rygorystyczne normy niż większość rywali, co zmniejszy i tak prawie zerowe szanse na rentowność jego działalności w najbliższym czasie – komentuje w rozmowie z Business Insider Dominik Sipiński, analityk lotniczy firmy ch-aviation i "Polityki Insight".

Jedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same stratyJedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same stratyCzytaj dalej

Linie lotnicze nie zarobią?

Portal przypomina, że od wielu tygodni trwały dyskusje odnośnie tego, czy po odmrożeniu przestrzeni powietrznej w Unii Europejskiej należy wprowadzić wymóg zapewnienia wolnego miejsca obok w samolocie, aby zwiększyć dystans między pasażerami. Krytycznie do tego pomysłu odniosło się m.in. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA, którego główny ekonomista Brian Pearce stwierdził, że jeśli środkowe fotele w samolocie nie będą obsadzane, to większości linii lotniczych nie uda się wypracować zysku.

Brak potrzeby wprowadzenia takiego wymogu sygnalizowała również Komisja Europejska.

- Prowadziliśmy dyskusje pomiędzy różnymi sektorami i uznaliśmy, że nie będziemy zalecać utrzymywania pustego miejsca ani zachowywania dystansu społecznego pomiędzy podróżnymi, bo w samolotach byłoby to trudne. Zalecamy natomiast przestrzeganie innych procedur ochronnych – powiedziała dwa tygodnie temu cytowana przez portal unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Znamy już największe firmy handlowe w Polsce. Miejsce 1. nie zajmuje żaden z marketów, opadnie ci szczękaZnamy już największe firmy handlowe w Polsce. Miejsce 1. nie zajmuje żaden z marketów, opadnie ci szczękaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News