Przeciętne wynagrodzenie wyraźnie wzrosło
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 21 Stycznia 2021

Przeciętne wynagrodzenie rośnie jak na drożdżach. Nikt się tego nie mógł spodziewać

Nadspodziewanie dobre wieści dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W grudniu ub.r. wyniosło ono niemal 6000 zł brutto co oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z końcówką 2019 roku. Sprawdźcie ile polscy pracownicy otrzymują na rękę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile konkretnie wynosi przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw
  • Ile pracownicy otrzymują pieniędzy na rękę
  • Dlaczego wzrost przeciętnego wynagrodzenia następuje zwykle w grudniu

Przeciętne wynagrodzenie wyraźnie wzrosło

Przyzwyczailiśmy się ostatnio głównie do złych wiadomości dotyczących polskiej gospodarki w związku z koronakryzysem, tym bardziej miło odnotować nadspodziewanie dobre wieści o jakich poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą one przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli firmach zatrudniających ponad 9 osób. W grudniu ubiegłego roku wyniosło ono 5973, 75 zł brutto, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z grudniem 2019 roku.

Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jak zauważa Money.pl była wyraźnie wyższa niż w ostatnich miesiącach i zbliżyła się do wartości notowanych w styczniu i lutym 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Przeciętne wynagrodzenie na poziomie 5973,75 zł jest o niemal 370 zł wyższe niż dotychczasowy rekord, czyli 5604,25 zł, który padł w grudniu 2019 roku. Rekordy przypadające na ostatni miesiąc roku nie są przypadkowe, gdyż właśnie w grudniu kwota przeciętnego wynagrodzenia na ogół bije kolejne rekordy.

Na przestrzeni ostatniej dekady jak zauważa Money.pl poziom wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w grudniu był o ok. 10 proc. wyższy niż w reszcie roku, a w porównaniu z listopadem wynagrodzenia rosły średnio o 7-8 proc.

Taki stan rzeczy nie zaskakuje ekspertów, którzy zwracają uwagę, że z racji świąt Bożego Narodzenia wielu pracodawców decyduje się na wypłatę w grudniu różnego rodzaju dodatków. Na owe dodatki zwraca uwagę w komentarzu do danych Główny Urząd Statystyczny.

- Spowodowane było to [wzrost przeciętnego wynagrodzenia – red.] wypłatami premii kwartalnych, nagród rocznych, jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń. Zjawisko to jest obserwowane co roku w tym okresie – informuje GUS w komunikacie cytowanym przez Money.pl.

Ile na rękę?

Zaznaczmy, że wspomniana kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na poziomie niemal 6000 zł, to kwota brutto. Ile zatem pracownicy otrzymują na rękę? W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak podaje portal jest to ok. 4300 zł.

Jak wspomniano na początku sektor przedsiębiorstw dotyczy firm zatrudniających 9 osób, co oznacza, że dane Głównego Urzędu Statystycznego nie uwzględniają płac w mikro i małych firmach, a także płac osób zatrudnionych na umowę o dzieło czy zlecenie.

Portal zauważa, że pominięto również tzw. budżetówkę, której uwzględnienie spowodowałoby, że kwota przeciętnego wynagrodzenia byłaby niższa.

Jak zauważa z kolei Bankier.pl, nieco lepiej realia dotyczące płac pokazuje inny raport GUS, dotyczący mediany wynagrodzeń. Ten jednak publikowany jest jedynie co dwa lata i jak pokazują ostatnie dane z końcówki 2019 roku dotyczące stanu na jesień roku 2018, połowa zatrudnionych polskich pracowników otrzymuje 4094,98 zł brutto, czyli niespełna 3000 zł netto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News