Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Premier obiecał 12 tys. zł na dziecko. Ma to wesprzeć rodziny
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.05.2021 02:00

Premier obiecał 12 tys. zł na dziecko. Ma to wesprzeć rodziny

Polski Ład zawiera m.in. nowy dodatek dla rodzin
Pixabay/Sathyatripriodi

Po 500 plus i 300 plus na dziecko polskie rodziny otrzymają dodatek w wysokości 12 tys. zł? Nowy finansowy bonus dla osób posiadających potomstwo to jeden z elementów ogłoszonego dziś tzw. Polskiego Ładu. W odróżnieniu od poprzednich świadczeń nie będzie on jednak przysługiwał wszystkim rodzinom z dziećmi. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W ogłoszonym dziś Polskim Ładzie znalazł się nowy dodatek dla rodzin w wysokości 12 tys. zł

  • Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by go otrzymać

  • Jakie inne elementy zawiera Polski Ład

Polski Ład z nowym dodatkiem

W sobotę rano opinia publiczna poznała założenia tzw. Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego przygotowanego przez obecną ekipę rządzącą na okres po pandemii. Jednak wsłuchując się w dzisiejsze zapowiedzi można było odnieść wrażenie, jakby padały one u progu kampanii wyborczej (być może o czymś nie wiemy).

Przypomnijmy, że pierwotnie Polski Ład (nazywany wcześniej Nowym Ładem, co budziło oczywiste skojarzenia z programem przygotowanym przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta na czas po wielkim kryzysie gospodarczym z lat 1929-1933) miał zostać zaprezentowany 20 marca, ale z powodu przybierającej na sile trzeciej fali pandemii zdecydowano o przełożeniu prezentacji programu. 

Polskiego Ładu nie było, media natomiast prześcigały się w spekulacjach odnośnie tego, co może się w nim znaleźć. Jak się okazało, część tychże spekulacji okazała się prawdziwa. Chodzi tu m.in. o podniesienie kwoty wolnej od podatku dla pracujących do 30 tys. zł, czy emeryturę bez podatku do 2500 zł.

12 tys. zł na dziecko

Za niespodziankę należy uznać natomiast zapowiedź nowego dodatku dla rodzin. Po 500 plus i 300 plus rządzący chcą przyznać osobom posiadającym potomstwo 12 tys. zł. Nowy dodatek będzie się jednak różnił od wcześniejszych świadczeń. 

- Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia - wyjaśniał podczas ogłaszania Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Business Insider Polska.

To oznacza, że nowy dodatek w wysokości 12 tys. zł będzie przysługiwał rodzinom z co najmniej dwójką dzieci, w wieku 1-3 lat i będzie miał charakter jednorazowy. 

Szef rządu podkreślał, iż rodzice będą najlepiej wiedzieli co zrobić z oferowanymi środkami i sami zdecydują czy przeznaczyć je na żłobek czy na zatrudnienie niani. Morawiecki nie krył, iż ma nadzieję, że nowy dodatek “pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę”, gdyż jak wskazywał “rodzina jest w sercu naszego programu”.

Nowy dodatek sporym zaskoczeniem

Jak wspomniano nowy dodatek dla rodzin to spore zaskoczenie, gdyż spekulacje medialne wskazywały, że można spodziewać się ewentualnych modyfikacji w programie “Rodzina 500 plus”. Ten wszak obchodzi w tym roku swoje piąte urodziny.

Pojawiały się głosy, że w związku z galopującą inflacją sztandarowy program rządu PiS czeka waloryzacja. Jak się jednak okazało, rządzący zdecydowali się na nowy dodatek, tyle, że w odróżnieniu od 500 plus nie przysługujący wszystkim rodzinom z potomstwem. 

Elementy przedstawione w Polskim Ładzie jak podaje Business Insider Polska będą teraz przedmiotem wyjazdowych debat. Ruszą one już w przyszłym tygodniu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]