BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Premier Czech: Im więcej pieniędzy rząd daje ludziom, tym bardziej są niezadowoleni

24 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

W Pradze w niedzielę miała miejsce największa antyrządowa demonstracja od czasów Aksamitnej Rewolucji. Premier Czech Andrej Babisz uważa protesty za "głupie".

Im więcej pieniędzy rząd przeznacza na płace, inwestycje i badania naukowe, tym bardziej ludzie są niezadowoleni - takimi słowami premier Czech Andrej Babisz skomentował antyrządową demonstrację, jaka odbyła się w niedzielę w Pradze. Według szacunków zebrało się tam od 200 do 250 tys. osób.

Andrej Babisz - “czeski Trump”

Nazwany „czeską wersją Trumpa” Forbesa, Babisz to potentat w branży mediów i chemikaliów. Jest drugim najbogatszym człowiekiem w Czechach, a jego majątek szacowany na 3,5 mln euro jest większy niż obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W 2011 roku założył populistyczną partię ANO (Tak). Jako polityczny outsider wabił wyborców obietnicami zwalczenia korupcji w kraju.

Największa od 30 lat antyrządowa demonstracja

Setki tysięcy osób zebrały się w niedzielę w Pradze, aby zażądać dymisji Babisa. Jest to największa publiczna konfrontacja z rządem od czasu aksamitnej rewolucji z 1989 roku. Niektórzy z protestujących mieli transparenty z napisem „Zrezygnuj”, „Mamy już dość”, a inni machali flagami czeskimi lub unijnymi. Wiele rodzin przyszło na demonstrację ze swoimi dziećmi, co tylko podkreśla pokojowy charakter demonstracji.

Protest jest następstwem fali masowych demonstracji ulicznych w całym kraju. Wywołane były oburzeniem obywateli po niedawnym mianowaniu nowego ministra sprawiedliwości w czasie, gdy prokuratorzy muszą zdecydować, czy oskarżać Babisza o rzekome oszustwo dotyczące funduszy Unii Europejskiej. Protestujący obawiają się, że działalność premiera może podważyć niezależność systemu prawnego kraju.

Babisz odrzucił protesty jako „absolutnie głupie”

Człowiek ma z tego wrażenie, że im więcej pieniędzy pompujemy, tym bardziej ludzie są niezadowoleni. Jest to szczególna sytuacja, ale ja uważam, że jesteście wszyscy inteligentni, czytacie gazety, a jeśli macie jakieś wątpliwości lub chcecie się o coś zapytać, spokojnie do mnie napiszcie lub wyślijcie SMS-a, ja wam doradzę, jak komunikować - skomentował premier Czech , odnosząc się do wydatków socjalnych swojego rządu.

Tagi:

protestCzechy

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >