BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Premier Czech: Im więcej pieniędzy rząd daje ludziom, tym bardziej są niezadowoleni

24 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

W Pradze w niedzielę miała miejsce największa antyrządowa demonstracja od czasów Aksamitnej Rewolucji. Premier Czech Andrej Babisz uważa protesty za "głupie".

Im więcej pieniędzy rząd przeznacza na płace, inwestycje i badania naukowe, tym bardziej ludzie są niezadowoleni - takimi słowami premier Czech Andrej Babisz skomentował antyrządową demonstrację, jaka odbyła się w niedzielę w Pradze. Według szacunków zebrało się tam od 200 do 250 tys. osób.

Andrej Babisz - “czeski Trump”

Nazwany „czeską wersją Trumpa” Forbesa, Babisz to potentat w branży mediów i chemikaliów. Jest drugim najbogatszym człowiekiem w Czechach, a jego majątek szacowany na 3,5 mln euro jest większy niż obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W 2011 roku założył populistyczną partię ANO (Tak). Jako polityczny outsider wabił wyborców obietnicami zwalczenia korupcji w kraju.

Największa od 30 lat antyrządowa demonstracja

Setki tysięcy osób zebrały się w niedzielę w Pradze, aby zażądać dymisji Babisa. Jest to największa publiczna konfrontacja z rządem od czasu aksamitnej rewolucji z 1989 roku. Niektórzy z protestujących mieli transparenty z napisem „Zrezygnuj”, „Mamy już dość”, a inni machali flagami czeskimi lub unijnymi. Wiele rodzin przyszło na demonstrację ze swoimi dziećmi, co tylko podkreśla pokojowy charakter demonstracji.

Protest jest następstwem fali masowych demonstracji ulicznych w całym kraju. Wywołane były oburzeniem obywateli po niedawnym mianowaniu nowego ministra sprawiedliwości w czasie, gdy prokuratorzy muszą zdecydować, czy oskarżać Babisza o rzekome oszustwo dotyczące funduszy Unii Europejskiej. Protestujący obawiają się, że działalność premiera może podważyć niezależność systemu prawnego kraju.

Babisz odrzucił protesty jako „absolutnie głupie”

Człowiek ma z tego wrażenie, że im więcej pieniędzy pompujemy, tym bardziej ludzie są niezadowoleni. Jest to szczególna sytuacja, ale ja uważam, że jesteście wszyscy inteligentni, czytacie gazety, a jeśli macie jakieś wątpliwości lub chcecie się o coś zapytać, spokojnie do mnie napiszcie lub wyślijcie SMS-a, ja wam doradzę, jak komunikować - skomentował premier Czech , odnosząc się do wydatków socjalnych swojego rządu.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >