Prawo jazdy fizyczny dokument
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 26 Grudnia 2020

Niby nie musisz mieć prawa jazdy przy sobie, ale pewnych rzeczy bez niego nie załatwisz. Ostrzegamy

Obecnie przy kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy. Funkcjonariusze sprawdzą ważność uprawnień w systemie CEPiK. To jednak nie oznacza, że możesz "plastik" schować do szafy, w niektórych sytuacjach wciąż będzie potrzebny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wystarczy cyfrowe prawo jazdy
  • Jak aplikacja mObywatel ułatwia życie kierowcom
  • Kiedy warto mieć przy sobie "plastikowy" dokument

Już nie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy. Nie przyda nam się przy kontroli

Wożenie ze sobą prawa jazdy w formie dokumentu nie jest obowiązkowe od 5 grudnia. Oczywiście kierowcy dalej mają obowiązek posiadać uprawnienia kategorii, jakiej pojazd właśnie prowadzą po drodze publicznej. W trakcie kontroli policjanci będą mogli to sprawdzić w systemie. Do tej pory za brak dokumentu przy sobie groził mandat wysokości 50 zł.

Obecnie swoje prawo jazdy możemy również sprawdzić cyfrowo samemu, za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Da się w niej skontrolować nie tylko nasze uprawnienia, ale nawet dowód rejestracyjny w zakładce mPojazd.

Ponadto dzięki aplikacji będziemy mogli na bieżąco monitorować stan naszych punktów karnych. Otrzymamy również przypomnienia, gdy będzie nam się kończył przegląd, bądź ważność polisy OC. Są jednak sytuacje, w których lepiej mieć przy sobie "plastikowy" dokument.

Kiedy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy? Te dwie sytuacje mogą nam narobić kłopotów

Jak podaje portal moto.pl, podczas niegroźnej stłuczki, prawo jazdy w postaci fizycznego dokumentu, może nam oszczędzić sporo problemów. Kierowca, z którym będziemy mieli kolizję, może nie zgodzić się na spisanie oświadczenia jeśli nie zobaczy "plastiku", przez co będziemy musieli czekać na policję. Nawet jeśli to tylko drobna stłuczka parkingowa.

Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużejMinister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużejCzytaj dalej

Ponadto fizyczne prawo jazdy przyda nam się w trakcie podróży zagranicznych. Choć w aplikacji mObywatel znajduje się zakładka "Polak za granicą", która ułatwi nam podróżowanie, to poza granicami Polski cyfrowe uprawnienia nie są honorowane.

Wypożyczalnia samochodów wciąż wymaga fizycznego dokumentu

Pozostaje kwestia wypożyczalni samochodów, które wymagają od klientów potwierdzenia posiadania prawa jazdy. Portal moto.pl zapytał o to firmę carsharingową Panek. Okazuje się, że aby skorzystać z jej usług, wciąż trzeba będzie mieć przy sobie fizyczny dokument.

- Tradycyjny system wynajmu, czyli PANEK Rent a Car, nie będzie póki co zmieniał procedur wynajmu. Nadal trzeba będzie mieć tradycyjny dokument, podobnie jak w wielu bankach, które również wymagają oryginałów - tłumaczyła Katarzyna Panek, rzeczniczka prasowa wypożyczalni.

Rzecznika porównała działalność firmy do banków, bo Panek wypożycza klientom mienie o wartości, która może przekroczyć zdolności kredytowe klienta. Stąd też taka forma zabezpieczenia przed potencjalnymi oszustami.

- W przypadku naszej usługi z prawa jady korzysta się raz, podczas zakładania konta. Podczas rejestracji prosimy o zrobienie sobie zdjęcia z prawem jazdy (tzw. selfie). Proces ten został powołany, aby mieć pewność, że osoba zakładająca konto jest tą samą osobą, która jest właścicielem dokumentów. Ma to ustrzec przed zakładaniem kont na kradzione dokumenty lub przez osoby, które korzystają z tożsamości innych osób - mówiła dla moto.pl rzeczniczka Panka.

Katarzyna Panek przyznała, że nowe przepisy nie wprowadzą więc zmian w procedurach firmy. Zdradziła jednak, że rozważane są już inne, innowacyjne sposoby weryfikacji swoich klientów.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Masz jeszcze tylko 3 dni. Potem 2 tys. zł po prostu przepadnie
  2. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  3. Ambasador USA w Polsce złożyła rezygnację. Tłumaczy decyzję
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News