Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja rusza z nową akcją w całym kraju, nie będzie taryfy ulgowej. Ryzyko utraty prawa jazdy jest wysokie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 18.09.2020 02:00

Policja rusza z nową akcją w całym kraju, nie będzie taryfy ulgowej. Ryzyko utraty prawa jazdy jest wysokie

Wskutek wzmożonych kontroli policji we wrześniu wielu kierowców może stracić prawo jazdy.
Policja

We wrześniu wielu kierowców może stracić prawo jazdy

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, w ramach którego we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja Road Safety Days (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Akcja stanowi kontynuację projektu EDWARD (European Day Without a Road Death - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach). Policja w całej Europie będzie w tym czasie przeprowadzać wzmożone kontrole na drogach, a jej działaniom przyświecać będzie program WIZJA ZERO, którego postulatem jest minimalizacja ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. "Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników" - tłumaczy policja. Kierowcy nie stosujący się do przepisów ruchu drogowego będą musieli liczyć się w tym czasie ze zwiększonym ryzykiem utraty prawa jazdy.

Za co będzie można stracić prawo jazdy?

Jak podaje portal Auto Świat, w ramach akcji Road Safety Days policja będzie prowadzić 18 września wzmożone kontrole oraz kaskadowe pomiary prędkości na drogach. Jeden odcinek drogi może być w związku z tym obstawiony kilkoma patrolami policyjnymi, co oznacza, że więcej osób niż zwykle może stracić prawo jazdy lub otrzymać mandat za przekroczenie prędkości. Akcja jest o tyle uzasadniona, że bezpieczeństwo na polskich drogach pozostaje bardzo niskie, a nawet się pogarsza.

Od początku roku policja odebrała prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym 46 567 kierowcom, co oznacza wzrost o ponad 35 proc. względem ubiegłego roku. Wzmożone kontrole to jednak nie jedyne działanie mające na celu zmianę zachowań kierowców. Przeprowadzane będą także skierowane do kierowców akcje edukacyjne i informacyjne, których organizację wspomoże firma Screen Network S.A., emitując na ekranach LED rozmieszczonych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, ale także w centrach handlowych czy na dworach, spot z hasłem przewodnim: "Żyj i pozwól żyć innym".

Jak podaje Interia, we wrześniu łatwiej będzie stracić prawo jazdy nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia. Kaskadowe kontrole pozwolą ze zwiększoną efektywnością wyłapywać także kierowców jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub rozmawiających przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem. Według portalu Interia podczas tego rodzaju akcji policyjnych prawo jazdy traci nawet o 50 proc. więcej kierowców, niż w zwykłe dni. 

Czy groźba utraty prawa jazdy przyniesie zamierzony skutek?

Chociaż sam cel akcji jest z pewnością chwalebny, to jednak eksperci mają wątpliwości, czy będzie ona efektywna i przyniesie zamierzony skutek zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych co najmniej w dniach trwania samej akcji. - Niestety dotychczas nie udało się osiągnąć istotnego spadku liczby ofiar w dniach wzmożonych działań nadzorczych i edukacyjnych, choć zdarzają się dni na polskich drogach bez ofiar śmiertelnych. I choć cel jest bardzo trudny, to jednak możliwy do osiągnięcia - powiedziała przywoływana przez Interię Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS w rozmowie z portalem dziennik.pl.