Wskutek wzmożonych kontroli policji we wrześniu wielu kierowców może stracić prawo jazdy.
Policja
Autor Julian Bakuła - 18 Września 2020

Policja rusza z nową akcją w całym kraju, nie będzie taryfy ulgowej. Ryzyko utraty prawa jazdy jest wysokie

We wrześniu kierowców w całej Europie czekają wzmożone kontrole drogowe. Także w Polsce drogówka zmobilizuje wszystkie siły do walki z piratami drogowymi. Wiąże się to z uruchomieniem akcji "Road Safety Days" - dni bezpieczeństwa na drogach. Wrześniowe kontrole dokonywane przez policję na polskich drogach są kontynuacją zeszłorocznej akcji "EDWARD". Wzmożone kontrole sprawią, że prawo jazdy straci nawet 50 proc. więcej kierowców niż zwykle. Utrata prawa jazdy grozi nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia.

We wrześniu wielu kierowców może stracić prawo jazdy

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, w ramach którego we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja Road Safety Days (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Akcja stanowi kontynuację projektu EDWARD (European Day Without a Road Death - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach). Policja w całej Europie będzie w tym czasie przeprowadzać wzmożone kontrole na drogach, a jej działaniom przyświecać będzie program WIZJA ZERO, którego postulatem jest minimalizacja ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. "Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników" - tłumaczy policja. Kierowcy nie stosujący się do przepisów ruchu drogowego będą musieli liczyć się w tym czasie ze zwiększonym ryzykiem utraty prawa jazdy.

PKO BP z nową możliwością dla klientów. Przelewy mogą wyglądać teraz zupełnie inaczejPKO BP z nową możliwością dla klientów. Przelewy mogą wyglądać teraz zupełnie inaczejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Znaleziono ciała 30-latki i jej 9-letniego syna. Prawda o zdarzeniu okazała się makabryczna
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Za co będzie można stracić prawo jazdy?

Jak podaje portal Auto Świat, w ramach akcji Road Safety Days policja będzie prowadzić 18 września wzmożone kontrole oraz kaskadowe pomiary prędkości na drogach. Jeden odcinek drogi może być w związku z tym obstawiony kilkoma patrolami policyjnymi, co oznacza, że więcej osób niż zwykle może stracić prawo jazdy lub otrzymać mandat za przekroczenie prędkości. Akcja jest o tyle uzasadniona, że bezpieczeństwo na polskich drogach pozostaje bardzo niskie, a nawet się pogarsza.

Od początku roku policja odebrała prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym 46 567 kierowcom, co oznacza wzrost o ponad 35 proc. względem ubiegłego roku. Wzmożone kontrole to jednak nie jedyne działanie mające na celu zmianę zachowań kierowców. Przeprowadzane będą także skierowane do kierowców akcje edukacyjne i informacyjne, których organizację wspomoże firma Screen Network S.A., emitując na ekranach LED rozmieszczonych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, ale także w centrach handlowych czy na dworach, spot z hasłem przewodnim: "Żyj i pozwól żyć innym".

Jak podaje Interia, we wrześniu łatwiej będzie stracić prawo jazdy nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia. Kaskadowe kontrole pozwolą ze zwiększoną efektywnością wyłapywać także kierowców jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub rozmawiających przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem. Według portalu Interia podczas tego rodzaju akcji policyjnych prawo jazdy traci nawet o 50 proc. więcej kierowców, niż w zwykłe dni.

Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie rękiWażna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie rękiCzytaj dalej

Czy groźba utraty prawa jazdy przyniesie zamierzony skutek?

Chociaż sam cel akcji jest z pewnością chwalebny, to jednak eksperci mają wątpliwości, czy będzie ona efektywna i przyniesie zamierzony skutek zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych co najmniej w dniach trwania samej akcji. - Niestety dotychczas nie udało się osiągnąć istotnego spadku liczby ofiar w dniach wzmożonych działań nadzorczych i edukacyjnych, choć zdarzają się dni na polskich drogach bez ofiar śmiertelnych. I choć cel jest bardzo trudny, to jednak możliwy do osiągnięcia - powiedziała przywoływana przez Interię Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS w rozmowie z portalem dziennik.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychEmerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News